28. septembra 2021

Päťčlenný veriteľský výbor v pondelok (27. 9.) neschválil reštrukturalizačný plán Arca Capital Slovakia a vrátil ho spoločnosti na prepracovanie. Arca Capital Slovakia má na predloženie upraveného plánu 15 dní a veriteľský výbor bude mať rovnako 15 dní na nové prerokovanie prepracovaného plánu.

V utorok o tom informovala Viera Krúpová zo spoločnosti DivMedia. Konkrétne požiadavky všetkých členov veriteľského výboru na zmeny v reštrukturalizačnom pláne Krúpová nespresnila. Dvaja členovia výboru, Vladimír Kozový a Ľudovít Olejár, obaja zastúpení Advokátskou kanceláriou Fardous partners, žiadali zvýšenie uspokojenia nezabezpečených veriteľov na 95 % až 100 % hodnoty pohľadávok z pôvodne navrhovaných 67 %.

Splátkový kalendár aj nový správca

Okrem toho požadujú od Arca Capital Slovakia vytvorenie splátkového kalendára, na základe ktorého by boli garantované pravidelné a lineárne splátky veriteľom na štvrťročnej báze, so začiatkom splácania už v roku 2022, teda tri mesiace po potvrdení reštrukturalizačného plánu súdom.

Kozlový a Olejár považujú za mimoriadne dôležitú správu a riadenie spoločnosti počas reštrukturalizácie. Arca Capital Slovakia by podľa nich mal riadiť nový a nezávislý topmanažér, ktorého by si zvolil veriteľský výbor. Rovnako nemajú dôveru ani voči navrhnutému správcovi pre dozornú radu, a preto navrhujú aj v tejto časti prepracovať plán reštrukturalizácie a nominovať nového správcu, tiež na základe schválenia členov veriteľského výboru.

Ako to vyzerá v Česku?

Skupina Arca sa do finančných problémov dostala vlani v lete a za ich príčinu označila pandémiu nového koronavírusu. Koncom minulého týždňa predstavila v českom insolvenčnom konaní pred pražským súdom podmienky svojej reštrukturalizácie aj Arca Investments. Tá ráta s presunom väčšiny majetku pod novovzniknutú českú firmu a s uspokojením veriteľov vo výške 50 % ich pohľadávok.

Reklama

Ako informoval český Forbes, krachom Arca Investments sa začala zaoberať aj Národná centrála proti organizovanému zločinu. Podnetom bolo trestné oznámenie fondu IFIS, ktorý drží časť pohľadávok voči Arce. Spoločnosť má záväzky k približne 1900 veriteľom vo výške minimálne   18,6 miliardy korún (731 miliónov eur).

Arca Investments, ktorú založil a donedávna spoluvlastnil slovenský finančník Pavol Krúpa a za ktorú v posledných rokoch vystupoval súčasný väčšinový vlastník Rastislav Velič, je oficiálne v úpadku od 11. mája.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?