17. mája 2018

Ak sa chcete mať nadštandardne dobre, nemôžete pracovať v štandardnej spoločnosti. Vašu hodnotu môžete zvyšovať rôzne. Mali by ste však robiť niečo výnimočné. Prečítajte si, ako to dosiahnete.

Nájdite si svoju cestu

Mark Twain to vystihol presne: „Kto nevie kam ide, nemôže sa čudovať, že príde úplne inde.“ Majitelia spoločnosti by mali stanoviť jej víziu. Každý zamestnanec spoločnosti by mal mať o tejto vízii jasnú predstavu a stanoviť si na jej základe svoj vlastný cieľ. Veracomp Slovakia je VAD (Value Added Distributor) distribútorom IT produktov. Vysoký dôraz kladie na vzdelávanie svojich zamestnancov. V rámci neho vytvorila internú hru pomenovanú Veracomp Academy. Zamestnanci sú motivovaní spoločným pomyselným cieľom – prežiť a opätovne vybudovať post-apokalyptické mestečko, ktoré postihla prírodná katastrofa. Stanovia si svoje ciele a úroveň, na ktorú chcú svoje schopnosti rozvinúť. Za dokončené školenia, dopozerané vzdelávacie videá či prečítané články získavajú body. Tie môžu potom využiť ľubovoľne – napríklad na masáž, zakúpenie knihy či príspevok na charitu.

Pracujte tam, kde vám dajú priestor

Priestor pre sebarealizáciu zamestnanca chýba v mnohých spoločnostiach na Slovensku. Zamestnanci sú ovplyvňovaní zabehnutými procesmi, manuálmi a nariadeniami. „Pri nástupe mi nikto nedal striktný popis procesov, ktorých by som sa musela vyslovene držať. Nikto ma tým ani neobmedzuje. S nápadmi prichádzam sama a spoločne o nich diskutujeme,“ vysvetľuje Naďa Bogdányi z marketingového oddelenia Veracomp Slovakia.

Majte možnosť prejaviť sa

Počúvať svojich zamestnancov a vedieť ich názory prijať môže byť náročné. Komunikácia v spoločnosti by však mala byť úprimná a otvorená. Vo Veracomp Slovakia majú všetci zamestnanci možnosť prejaviť sa. Nemajú kladené mantinely. Robia v zásade čokoľvek, čo si vedia obhájiť. Dosiahnuté výsledky spoločne vyhodnocujú a zvážia, čo by najbližšie spravili inak.

Hľadajte spoločnosť s firemnou kultúrou

Firemnú kultúru v spoločnosti by malo byť cítiť vo všetkom, čo jej zamestnanci robia. Hodnoty vo Veracomp Slovakia si zamestnanci vytvorili sami. Sú odrazom ich správania. Či už na pohovoroch s budúcimi kolegami, pri biznis obedoch, alebo na firemných akciách. Takto svoju firemnú kultúru budujú a žijú ňou. Ani výber vhodného kandidáta na zamestnanca nie je len o jeho nadobudnutých skúsenostiach. Aj tu Veracomp Slovakia dbá na to, aby uchádzač zapadol do firemnej kultúry. „Naposledy sme organizovali lyžovačku pre našich partnerov. Môj kolega mi povedal, že mi chcel kúpiť kvet za moju prácu. Vážime si každého a pristupujeme k sebe s úctou. Neviem si predstaviť, že by sme po sebe kričali,“ hovorí Naďa Bogdányi.

Veracomp

Dosiahnite viac ako je priemer

Aby ste dosiahli viac ako priemer, musíte zo seba vydať niečo nadpriemerné. Vo Veracomp Slovakia sa raz ročne koná aj Deň inak. Tieto dni sa firma zameriava na sociálnu pomoc. „Minulý rok sme stavali a maľovali chatky pre detský tábor v Prahe. Zapojila sa väčšina z nás. Od asistentov po HR manažérku či nášho riaditeľa. Nerobíme veci iba preto, že sa od nás očakávajú. Kúsok zo seba dávame do všetkého, čo robíme. Objavujeme nové cesty. Zaujímavejšie alebo aj netradičné. Robíme to, pretože chceme. Práve tým sa zvyšuje naša osobná či firemná hodnota,“ upresňuje Naďa Bogdányi.

Nehľadajte len benefity

Hovorí sa, že veľké veci v histórii ľudstva vznikali kvôli ľuďom a nie peniazom. V mnohých spoločnostiach dostane zamestnanec automaticky už pri nástupe napríklad automobil. Je v podstate jedno, akú veľkú snahu zato vynaloží. „Nám však ide o princíp. Preferujeme slobodu v rozhodovaní, flexibilný pracovný čas a možnosť pracovať na sebe ako iný benefit. Ide to všetko ruka v ruke. Môžeme na sebe pracovať, a tým sa posúvať vpred. To oslovuje stále viac ľudí. Náš tím sa rozrastá, napríklad momentálne hľadáme nových kolegov, obchodného riaditeľa, obchodníkov či presales technikov,“ vysvetľuje Naďa Bogdányi.

kariera.veracomp.sk

Tento článok je BrandVoice. Vznikol v spolupráci so spoločnosťou Veracomp.