23. apríla 2021

Keď vlani prišla pandémia, zareagoval biofarmaceutický priemysel v doteraz nevídanom tempe. Sľubné vakcíny sa objavili mimoriadne rýchlo a akcie firiem, ktoré ich vyvíjali, rástli. Mnohí manažéri ich preto rýchlo predávali.

Až na významnú výnimku. Uğur Şahin, CEO a vedec, ktorý vytvoril prvú vakcínu proti Covid-19 povolenú v USA, počas pandémie nepredal ani jedinú akciu svojej firmy. Ukazujú to výkazy amerického regulátora Securities and Exchange Commission.

Şahinovo rozhodnutie je v ostrom kontraste s niektorými predajmi známych vedcov a manažérov či podnikateľov v oblasti biotechnológie, ktorí vyvíjali vakcíny na koronavírus, napríklad vo firme Moderna Therapeutics. Odráža aj celkový Şahinov prístup k životu a podnikaniu. Je CEO, žije však v bežnom byte v nemeckom Mainzi, do práce jazdí na bicykli a nemá ani auto.

Na svojom LinkedIne sa predstavuje ako profesor translačnej onkológie na Univerzite v Mainzi. Finančnú realitu biotechnológií —venture kapitál, IPO a akvizície Şahin akceptuje, sám je však v sektore pre vedu a pacientov. Biznisu biotechnológií sa údajne priučil z online videí a knihy Business Plans for Dummies.

Wall Street na prvýkrát nepresvedčil

Dovtedy pomerne neznámy Şahin a jeho manželka Özlem Türeci prišli vlani s vakcínou, ktorá by mohla pomôcť skrotiť pandémiu. Ešte v januári 2020 rodák z tureckého İskenderunu predpovedal, že Covid-19 bude smrteľnou celosvetovou hrozbou a BioNTech nasmeroval do tvorby vakcíny typu mRNA. Potom uzavrel partnerstvo s americkým farmaceutickým gigantom Pfizer na vývoj 3 miliárd dávok vakcíny do konca roka 2021.

Reklama

Vakcína radikálne zmenila aj názor Wall Street na túto nemeckú biotechnologickú firmu. Pred pandémiou bol Şahin v New Yorku, aby presvedčil investorov, že akcie BioNTechu pri debute na Nasdaqu budú dobrá kúpa. V tom čase jeho firma nemala v portfóliu jediný liek, ktorý by za desať rokov vyvinula zo svojej mRNA technológie a imunoterapie.

Şahin na burze príliš neuspel, hoci BioNTech dosiahol nemalú hodnotu, 3,4 miliardy dolárov. Po vývoji vakcíny však akcie vzrástli o 900 percent oproti roku 2019 a dnes má firma hodnotu 37 miliárd dolárov. BioNTech verí, že dosiahne tržby 11,5 miliardy dolárov len vďaka kontraktom, ktoré už podpísal.

Na papieri má tak Şahinov podiel v BioNTechu hodnotu viac ako 6,1 miliardy dolárov. Podľa podkladov Securities & Exchange Commission (SEC) z februára a marca 2021 vlastní Şahin 41,66 milióna akcií BioNTech, čo je 17-percentný podiel. Drží ich prostredníctvom Medine, nemeckej eseročky, ktorej je jediným vlastníkom.

Medine vlastní pár akcií aj pre „bývalého kolegu“ a 27 540 akcií na konci minulého roka presunula prostredníctvom trustov viacerým ich držiteľom z radov bývalých kolegov.

Ako však SEC zdôraznil, „ani Medine ani profesor Ugur Sahin nepredali od 13. februára 2020 žiadne kmeňové akcie alebo ADS“. Takéto vyjadrenia nie sú v podkladoch SEC bežné. Şahin, ktorý sa pre Forbes nechcel vyjadriť, zrejme chcel, aby ľudia vedeli, že on akcie BioNTechu nepredal.

Modernisti akcie predávali vo veľkom

Pritom akcionári a manažéri firiem ako Moderna, Pfizer a Novavax zrealizovali vlani akciové výnosy za 500 miliónov dolárov, tvrdí Wall Street Journal. Počas tohto roka postupný odpredaj pokračuje. Riaditeľ Moderny Stephane Bancel predal akcie za viac ako 160 miliónov dolárov. Stále však vlastní takmer 8 percent Moderny.

Infografika: Forbes.com

Technologický riaditeľ Moderny Tal Zaks predal akcie za viac ako 100 miliónov dolárov, teda takmer všetky, ktoré získal od momentu, keď sa v roku 2015 stal riaditeľom.

Moderna opakuje, že všetky predaje sa uskutočňujú prostredníctvom dlhodobo nastavených operácií na základe nariadenia, ktoré povoľuje insiderom predávať určitý objem akcií na základe vopred stanoveného časového rámca a hodnoty.

Nezaváhal ani šéf Pfizeru

V novembri predal šéf Pfizeru Albert Bourla asi 60 percent svojich akcií za približne 5,6 milióna dolárov. Predaj prišiel v deň, keď Pfizer oznámil kľúčové výsledky klinických testov, podľa ktorých jeho vakcína na Covid-19 dosahuje viac ako 90-percentnú účinnosť.

Bourlov predaj schválili vo februári 2020 a opakovane v auguste. Jay Clayton, vtedajší riaditeľ SEC, navrhol, aby manažéri svoje akcie nepredávali okamžite potom, ako sa naplnia ich dlhodobé plány vývoja cien akcií. Počas výsluchu v americkom Senáte povedal, že by pomohlo obdobie „na vychladnutie“, aké dlhé by však malo byť, nenaznačil.

„Či už by to mali byť štyri mesiace, aby boli pokryté jedny kvartálne výsledky, alebo pol roka, neviem teraz podporiť ani jeden termín,“ povedal Clayton. Médiami v tom čase prebiehali špekulácie, či insiderské predaje akcií v Moderne a Pfizeri môžu podkopať vnímanie vakcín zo strany verejnosti.

Şahin však za 18 mesiacov žiadnu akciu nepredal. Zmrazenie akcií BioNTech po IPO firmy vypršalo akurát na začiatku pandémie, ukazujú podklady, a teda predávať mohol. Neurobil tak a na papieri je preto dnes omnoho bohatší, keďže akcie BioNTechu rastú aj naďalej. Jeho zakladateľ zrejme verí, že technológie jeho firmy povedú k vývoju terapie a vakcín aj na iné choroby.

„Náš spôsob vývoja vakcín nie je založený na princípe jednoúčelovosti,“ povedal Şahin investorom na Wall Street v marci. „Naším cieľom je od začiatku vybudovať nový priemyselný prístup na výrobu precíznych farmaceutík, ktorý dokáže vyriešiť potreby lekárov vo viacerých oblastiach.”

Autor článku Nathan Vardi je editor Forbes.com, píše o private equite a hedžových fondoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?