23. januára 2020

Mali ste už 47 rokov? Ak áno, je možné, že práve v tom veku ste prekonali dno na krivke pocitu šťastia. Ako dokazuje nedávno publikovaná vedecká štúdia, existuje pomerne presný bod, keď sa v ľudskom živote dá hovoriť o najhlbšom bode, takzvanej „kríze stredného veku“.

Je krivka šťastia v tvare písmena U? Na túto otázku hľadal vo svojej práci odpoveď profesor David Blanchflower z Univerzity Dartmouth College. Údaje sa mu podarilo zozbierať v 132 krajinách sveta a pre tento výskum využil niekoľko ankiet organizovaných napríklad Národným štatistickým úradom v USA alebo Eurobarometrom v Európskej únii.

Odpoveď je desivá. Krivka šťastia má v každej zo skúmaných krajín tvar písmena U a jej dno v rozvinutých ekonomikách dosahuje úroveň 47,2 roka života. V krajinách menej rozvinutých sa dno posúva zhruba na vek 48,2 roka.

Má prácu snov na Filipínach.
6 rád, ako nájsť šťastie od Niky Janečkovej

Ak teda máte 46 rokov a premýšľate nad tým, či je dobrý nápad kúpiť si tú kabelku od Louisa Vuittona (platí pre dámy), alebo poškuľujete po kabriolete (že, páni?), tak choďte do toho!

Profesor Blanchflower medzi parametrami „nešťastia“ spomína pocity, ktoré uviedli respondenti. Patria tam zúfalstvo, úzkostné stavy, osamelosť, smútok, depresia a nervozita. Zo strany skúmaných osôb sa najčastejšie spomínali prejavy ako nespavosť, strata sebadôvery a premýšľanie nad sebou ako nad bezcennou osobou. Keďže Blanchflower v minulosti pracoval v bankovníctve, pýtal sa na súvislosti tohto javu s ekonomickým vývojom a ekonomickou situáciou jednotlivca.

Ako trefne komentuje New York Post vo svojom článku, na vine je z časti veľká kríza z rokov 2007 – 2008 a tiež globalizácia. Portál Irish Post zase dáva rady, ako uvedené dno prekonať a vysporiadať sa so spomínanými duševnými stavmi. Pomôcť by malo vychutnávanie si základných a jednoduchých pôžitkov, ako sú napríklad prechádzka na čerstvom vzduchu alebo čítanie  zaujímavej knihy. Niekomu by nezaškodilo sa aspoň na krátko venovať netradičným koníčkom. Cvičenie a šport sú preukázateľne účinnými prostriedkami na zmenšenie pocitov nešťastia.

Po dne príde uspokojenie

Dobrá správa je, že po úplnom dne prichádza v písmene U opäť fáza stúpania. Takže platí: „Čože je to päťdesiatka, keď sa páčia nám…?“ Po prekonaní spomínaného dna sa zrejme každý vyrovná so svojím obrazom v zrkadle. Vyhodnotí otázky o vlastnej zbytočnosti a nájde buď nový zmysel života, prípadne sa poteší z darčeku, ktorý si dopraje. Škoda, že ten kabriolet sa musí pár mesiacov v roku používať len so zavretou strechou…

Ľudia nepotrebujú k šťastiu miliardy eur.
Toto je 5 cenovo dostupných tajomstiev Billa Gatesa

Ako vo svojej práci uzatvára profesor Blanchflower, U krivka je preukázateľná v krajinách s vysokými príjmami, ale aj v krajinách s veľmi nízkou úrovňou miezd. Všeobecnú hĺbku krivky určuje napríklad úroveň nezamestnanosti – v 70. rokoch minulého storočia bola globálne vyššia nezamestnanosť a psychologické výskumy ukazovali aj vyššiu mieru pocitu nešťastia.

Iným faktorom, ktorý tento pocit ovplyvňuje, je úroveň vzdelanosti. Osoby s nízkym stupňom vzdelania sú zraniteľnejšie v situáciách, keď sa zhoršuje externé prostredie. Taký výkyv v hospodárstve tvrdšie zasiahne menej vzdelané vrstvy a vyvolá väčšie negatívne dopady.

Manželstvo prospieva

Kladným faktorom je rodina a manželský stav. Ak boli respondenti v manželskom zväzku, vykazovali menší výkyv v tvare písmena U (to, či to bolo prvé, alebo už ďalšie manželstvo, štúdia nehovorí). Osamelosť, alebo ešte viac stav po rozchode, sa vo veku 45 – 55 rokov prejavoval výrazne negatívne. Podľa príspevku v The Telegraph sa vo veku 47,2 roka často stretne niekoľko faktorov – deti sú samostatné, manželské puto prechádza skúšobným obdobím a v práci ste jednoducho drahý a potenciálne v hľadáčiku nejakého „cost killera“.

Ak čítate tieto riadky a niekto vo vašom okolí, či už kolega, alebo sesternica, sa rúti k svojmu 47. výročiu života, buďte k nemu milí a skúste mu dať k narodeninám niečo, čo mu pomôže prekonať dno na krivke pocitu šťastia. Alebo mu jednoducho len buďte nablízku, niekedy tak štvrť roka po ich oslave. Je veľmi pravdepodobné, že dotyčný bude potrebovať vašu pomoc alebo aspoň to, že ho vytiahnete na tenisový kurt či plaváreň.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk