Spoločná večera s kolegami, punč, koledy, prípadne karaoke. S vianočnými večierkami sa tento rok musíme rozlúčiť. Nič nám však nebráni zorganizovať ich online. Fantázii sa medze nekladú a neexistuje dôvod, prečo by sme si spomínané aktivity nemohli užiť aj tento rok. Odborníci, ktorí sa touto tematikou zaoberajú, nám poradia ako na to. Ak však rozpočet nepustí, riešením je aj vianočný bonus či darček. Na budovanie vzťahov, každopádne, netreba zabúdať.
Online teambuilding. Ak si toto slovné spojenie vyfiltrujeme cez nástroj Google Trends zistíme, že ho ľudia naprieč celým svetom vyhľadávali už v roku 2005. Jeho popularita rástla a klesala v závislosti od jednotlivých mesiacov, najvyššia bývala v období Vianoc. Krivka však vyskočila aj v letných mesiacoch.
Tento rok je výnimočný aj v tomto ohľade. Nad možnosťou organizovania online teambuildingov a večierkov sa ľudia podľa dát Google začali zamýšľať už koncom apríla. Na prelome júla a augusta apetít jemne utíchol, no v polovici októbra vidíme takmer nepretržitý rast.
Najviac toto slovné spojenie vyhľadávali ľudia v Holandsku, Belgicku, Nemecku a Spojených štátoch. Pre Slovensko tieto údaje z Google nie sú k dispozícii.
Prispôsobiť sa dobe
Neznamená to však, že firmy na Slovensku online večierky nechcú. Práve naopak. Narastajúci záujem o podobné udalosti potvrdil pre Forbes aj Marek Farkaš z projektu EventNaDialku.sk, ktorá sa organizovaním takýchto podujatí zaoberá. Mnohé firmy majú podľa neho vyčlenený rozpočet na večierky a keďže aktuálna situácia nedovoľuje hromadné podujatia, hľadajú možnosti, ako ich uskutočniť online.
Firma potrebuje od klienta vedieť najmä počet pripojených hostí, čas a rozpočet. „Cena závisí od obsahu a dĺžky večierku a od toho, akú časť programu si klient zabezpečuje sám a akú časť dodávame my,“ hovorí Farkaš. Pri online teambuildingoch sa cena pohybuje od 20 eur na osobu (pri 50 účastníkoch).
Všetko závisí od špecifických požiadaviek, napríklad ohľadom účinkujúcich, ak má firma záujem o online vystúpenie známych hudobníkov či o špeciálne moderovanie. Aj preto sú medzi klientmi projektu EventNaDialku.sk najmä stredné a veľké firmy, pre ktorých zabezpečovali podujatia aj v minulosti.
Do online prostredia sa vrhli z rovnakého dôvodu, ako mnohí iní: „Podobne ako iné odvetvia, aj naša oblasť prechádza radikálnou zmenou, kde klasické konferencie a podujatia bude nahrádzať ich hybridná alebo online podoba,“ dodáva Farkaš.
Večera s vínom aj karaoke
Ako odporúča HR odborníčka Ivana Brutenič, firmy by nemali čakať na lepšie časy a večierok by mali zorganizovať aj online, ak naň majú financie. Podporia tým najmä spolupatričnosť kolegov. Navyše, niektoré aplikácie na online meetingy umožňujú ľudí rozdeliť do malých skupín po 3-4, aby sa mohli lepšie porozprávať, čo je inak náročné, keď sú na konferencii, respektíve teambuildingu, stovky ľudí.
Aby však online večierok neskĺzol do bežného rozhovoru, mal by mať presný scenár. Odporúča sa, aby si na úvod kolegovia vychutnali spoločnú večeru s vínom, ktoré im budú doručené domov. Internet je plný nápadov na zábavu počas takejto udalosti. Napríklad sa môžu účastníci podeliť o vtipnú historku spojenú s Vianocami, zdieľať na ploche obrázky alebo veselý GIF.
Môžete spoločne vytvárať alternatívne konce vianočných kolied a pre odvážnych (odporúča sa zaradiť do scenára na neskoršiu večernú hodinu) je aj online karaoke. Nástroj Sync Video umožňuje sledovať videá spoločne zadarmo a bez registrácie. Stačí vytvoriť miestnosť, pozvať ľudí a už len spustiť video cez YouTube a spievať.
Ak rozpočet nepustí
Na druhej strane spektra sú firmy, a nie je ich zrejme málo, ktoré museli načrieť do svojho vianočného rozpočtu, aby zachránili svoj biznis. Aké majú možnosti odmeňovania svojich zamestnancov oni?
„Môžeme povedať, že mnohí zamestnanci privítajú aj malé gesto pozornosti, ktoré ukáže, že sú súčasťou niečoho veľkého a ich firma sa skutočne zaujíma. Dáva to ich práci zmysel a zároveň vedie k motivácií,“ opisuje Brutenič.
Navyše sa darčekmi dá podporiť aj lokálna ekonomika – CSR aktivitami (t.j. aktivitami spojenými so spoločenskou zodpovednosťou) môže firma odkomunikovať svoje hodnoty a to, že jej na lokálnosti a zamestnancoch záleží. Ešte predtým, ako začne zamestnávateľ nakupovať darčeky, mal by si podľa HR odborníčky rozmyslieť, o čo majú jeho ľudia záujem.
Keďže si mnohé firmy nebudú môcť dovoliť finančný bonus, ktorý by si vybrala väčšina zamestnancov, Brutenič uvádza niekoľko príkladov, ktoré môžu zamestnancov potešiť, aj keď sa nemôžu stretnúť na online teambuildingu ani si finančne prilepšiť:
- ručne písaná personalizovaná pohľadnica s poďakovaním konkrétnemu zamestnancovi;
- stolová hra na oddych od obrazovky;
- okuliare s blokovaním modrého svetla, ktoré pomáhajú pri neustálom sledovaní obrazovky;
- venovanie peňazí v mene jednotlivých zamestnancov na podporu neziskových organizácií, napríklad športových alebo umeleckých klubov, ktoré mali tento rok vážne problémy;
- poukážky na športové aktivity, vystúpenia, predstavenia;
- darčekové kupóny;
- balíček lokálnych produktov (medy, čokolády, hand-made výrobky, eko drogéria a eko produkty).
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]