14. januára 2022

Danielle DuBoise a Whitney Tingle toho spolu veľa prežili, odkedy sa v siedmej triede arizonskej školy stali najlepšími priateľkami. Stali sa mamami a vedú spolu vlastnú firmu s organickou rastlinnou stravou s ročným obratom 150 miliónov dolárov. Pred rokmi ju zakladali v prenajatom newyorskom byte so 700 dolármi na účte.

Hoci Sakara Life sľubuje pozitívnu transformáciu prostredníctvom stravy, vznikla z bolesti z nedostatku jedla. Danielle si privyrábala herectvom, aby si mohla zaplatiť štúdium na lekárskej fakulte v New Yorku. A tam sa u nej vyvinula vážna porucha príjmu potravy.

V roku 2010 skončila v nemocnici so zápalom pľúc po tom, čo absolvovala drastický sedemdňový pôst. Jej spolubývajúca a kamarátka Whitney medzitým pribrala 7 kíl a vyvinulo sa u nej cystické akné. Ako dnes hovorí, bol to následok častej konzumácie fast foodu a početných večierkov s množstvom alkoholu, ktoré absolvovala ako analytička investičného bankovníctva.

Nejedzme, aby sme sa zasýtili

Obe kamarátky boli psychicky aj fyzicky na dne, preto konzultovali svoj stav s lekármi, holistami, neskôr aj s duchovnými vodcami a odborníkmi na výživu. Dozvedeli sa o mikrobióme a o zdraví čriev – že máme jesť preto, aby sme získali živiny, nie preto, aby sme sa zasýtili – a rozhodli sa pre organickú rastlinnú stravu.

Postupne s týmto životným štýlom zoznamovali aj svojich priateľov a založili Sakaru, čo v sanskrite znamená „myšlienky sa stávajú vecami“.

Reklama

Začiatky podnikania boli ťažké – kamarátky žili prvé dva roky bez platu. Niekedy varili 50 jedál denne doma v kuchyni a na donášku si najali skejtbordistu.

Predbehli konkurenciu

„Objavenie sily rastlín úplne zmenilo naše telá a naše životy a pomohlo nám so začatím tejto misie, aby sme pomohli čo najväčšiemu počtu ľudí,“ hovorí 35-ročná Whitney Tingle.

Predtým, než sa rozšírili iné donášky jedál, bola Sakara roky na vrchole vyhľadávania Google s donáškami jedla v New Yorku, čo spoločnosti pomohlo zvýšiť príjmy z 1,8 milióna dolárov v roku 2014 na 5,7 milióna dolárov o rok neskôr.

Za tri chody na deň zaplatia zákazníci Sakary približne 70 dolárov. Foto: archív Sakara Life

Z bytu sa teda presťahovali do priemyselnej kuchyne v Brooklyne a najali si vodičov na rozvoz. V roku 2015 získali podnikateľky 4,8 milióna dolárov, aby mohli podnikať aj na západnom pobreží USA. CEO spoločnosti Priceline Jeff Boyd a jej CFO Bob Mylod sa stali ich hlavnými investormi.

Ich fanúšičkou je aj Gwyneth Paltrow

Vďaka financovaniu a partnerstvám so SoulCycle, Tata Harper a Goop a s významnými fanúšikmi, ktorými sú napríklad aj Chrissy Teigen a Gwyneth Paltrow, sa dostali v roku 2016 do amerického zoznamu Forbes 30 pod 30.

Pracovné dni trávia zakladateľky spoločnosti Sakara Life odsávaním mlieka počas zasadnutí správnej rady a víkendy na Facetime, aby udržali svoj biznis na vzostupe. Doposiaľ financovali tento rast investíciou vo výške 4,8 milióna dolárov, no teraz ohlásili kolo série B v hodnote 15 miliónov dolárov, najmä na rozšírenie ponuky baleného tovaru.

„Hovorili sme, že sme ako keby Jenny Craig a Martha Stewart (známa nutričná poradkyňa a slávna TV kuchárka, pozn. red.) mali sexi dieťa,“ hovorí 34-ročná DuBoise, ktorá žije v New Yorku. „Nie preto, ako by mohlo vyzerať vaše telo, ale preto, ako by mohol vyzerať váš život.“

Expanzia do Kalifornie

Dnes má Sakara svoje kuchyne na Long Islande aj v Gardene v Kalifornii. Tam má najvyššiu koncentráciu zákazníkov. Spoločnosť tam pripravuje rastlinné jedlá podľa týždenných menu navrhnutých šéfkuchármi.

Zamestnávajú viac než 200 pracovníkov, ktorí dokážu každú hodinu umyť a osušiť viac než 3600 kilogramov surovín, naplniť 2000 polievkových misiek a upiecť 4500 muffinov.

A popritom ručne vyrábať 15-vrstvové lazane a dokonale tvarované rastlinné hamburgery. Hotové jedlá doručujú dvakrát denne zákazníkom v blízkom okolí a cez noc ostatným klientom.

Doručovanie čerstvých hotových jedál je v USA rýchlo sa rozvíjajúcim odvetvím, ktoré vlani podľa odhadov vzrástlo na 11 miliárd dolárov (v roku 2017 malo hodnotu 4,7 miliardy dolárov). Izolácia počas pandémie tento trend urýchlila.

Nechali si väčšinové podiely

DuBoise a Tingle v každom z posledných troch rokov zvýšili predaje o 60 %, väčšinou vďaka zákazníkom, ktorí si zo Sakary kupovali jedlo po prvýkrát. Obe ženy tvrdo pracujú na tom, aby ostali verné svojmu pôvodu a tým sa zásadným spôsobom líšia od konkurencie.

Vyhli sa kolám financovania vo výške 100 miliónov dolárov a ponechali si väčšinové podiely, aby podporili stabilný rast firmy. To im umožnilo zvládať očakávania investorov a udržať si vedúci tím pozostávajúci z bývalých zákazníčok.

Porovnávanie s inými spoločnosťami, ktoré vyrábajú hotové jedlá, obe odmietajú. Veria, že ich služby sú skôr podobné diétnym režimom vytvoreným odborníkmi na výživu a osobnými kuchármi.

U Sakary sa zákazníci môžu zaregistrovať až na tri hotové jedlá denne, päť dní v týždni, pričom každé jedlo je štandardizované pre každého a všade.

Napríklad koláč s bobuľovým ovocím a jablkovým maslom na raňajky, vegetariánsky burger s kokosovou slaninou a čili kešu krémom na obed a nakoniec etiópsky tanier so šošovicou, baklažánom a chlebom injera na večeru.

No rozhodne nejde o lacnú záležitosť – tri jedlá za deň stoja minimálne 70 dolárov. Intenzívne plány pre nevesty či detox, ktoré spoločnosť ponúka, môžu zákazníkov stáť až 400 dolárov za päť dní.

Reklama

Nie sú len donáška

„Čo sa týka nášho výživového program, sme skutočne ako odborníci na výživu a osobní šéfkuchári. Prichádzajú k nám ľudia, ktorí hľadajú zmenu vo svojom živote a zdraví,“ hovorí Tingle. Dodáva, že odborníci na výživu si účtujú aj 200 dolárov za hodinu. „Neposkytujeme len donášku jedla – je to niečo úplne iné.“

Spoluzakladateľky tvrdia, že náklady na bio suroviny v kombinácii so mzdovými nákladmi a ich záväzkom udržateľnosti (sľubujú 1 % potravinového odpadu a 100-percentne recyklované obaly), udržujú ceny na vysokej úrovni.

Získali 15 miliónov dolárov na rozšírenie ponuky, aby oslovili zákazníkov, ktorí chcú dosiahnuť telesnú premenu, ale nechcú platiť za výživový plán. Takže okrem hotových jedál ponúkajú napríklad granolu za 16 dolárov či desaťdňový detoxikačný box s elixírmi a čajmi za 195 dolárov.

One Better Ventures spolu so Silas Capital a Annox Capital viedli kolo financovania, čím sa celkové financovanie zvýšilo na 20 miliónov dolárov.

„Je to koučing, je to obsah, je to vzdelávanie – je to celý systém, ktorý presahuje len predaj produktu – a práve to mení životy ľudí. Ak by sme to urobili v akomkoľvek maloobchodnom prostredí, muselo by to priniesť do života totalitu,“ hovorí John Replogle, predseda predstavenstva v Sakare.

„Nenájdete nás v potravinách v regáli. Tam jednoducho nemáme namierené. Našou úlohou je inšpirovať a zvádzať ľudí, aby sa o seba naozaj starali, čo je práca, ktorú berieme skutočne vážne,“ dodáva.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je redaktorka Alexandra Sternlicht.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?