11. mája 2021

Slovensko pozastavilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pre ľudí, ktorí ju majú dostať po prvý raz. Agentúru TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Aktuálne sa očkujú vakcínou od spoločnosti AstraZeneca ľudia, ktorí čakajú na druhú dávku tejto očkovacej látky. Očkovanie vakcínou od tejto spoločnosti pre prvoočkovaných je pozastavené. Ministerstvo zdravotníctva v tejto chvíli zvažuje viaceré alternatívy, ako budeme na Slovensku v tejto veci postupovať,“ cituje Eliášovú portál Teraz.sk.

Rezort podľa nej aktuálne kompletizuje všetky odborné stanoviská a o ďalších krokoch bude informovať počas tohto týždňa. Či sa zrušia termíny už objednaných pacientov, zatiaľ ministerstvo nespresnilo. Na otázku TASR  Národné centrum zdravotníckych informácií odpovedalo, že v tejto chvíli nemá zadanie na rušenie termínov.

Minulý týždeň upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv na pravdepodobnú súvislosť očkovania s úmrtím 47-ročnej ženy. „Podľa prvotných informácií táto pacientka trpela genetickou poruchou, ktorá nebola detegovateľná pred očkovaním,“ povedal v piatok 7. mája na tlačovej konferencii šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Pripustil, že po dohode s odborníkmi sa bude zrejme meniť vakcinačná stratégia.

Ako informuje Denník N, príčina úmrtia ženy stanovená pitvou súvisela s trombózou žíl, ktoré odvádzajú krv z mozgu.

Reklama

Podľa týždennej štatistiky ŠÚKL-u dostalo do 7. mája prvú dávku vakcíny Vaxzevria 423 022 osôb, druhou dávkou bolo zaočkovaných 26 402 osôb. Po jej podaní bolo nahlásených 2 213 prípadov vedľajších účinkov, z toho 125 závažných a jedno úmrtie.

Očkovanie tzv. oxfordskou vakcínou pozastavilo začiatkom roka 18 európskych krajín. Podľa rozhodnutia Európskej liekovej agentúry (EMA) zo 7. apríla „môžu byť krvné zrazeniny vzácnym vedľajším účinkom očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca. Celkové prínosy však prevyšujú nad možnými rizikami.“

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?