10. januára 2021

Šport pomáha zlepšovať naše zdravie a pohodu, ale aj ten má ekologické následky. Niektoré populárne voľnočasové aktivity – najmä tie, ktoré si vyžadujú špeciálne vybavenie alebo sú náročné na cestovanie – majú významný vplyv na životné prostredie. Na ktoré športy by sme sa teda mali zamerať, aby sme nezaťažili našu planétu?

Lyžovanie

Odhliadnuc od toho, že si vyžaduje cestovanie a veľa vybavenia, lyžovanie má nesmierne nepriaznivý vplyv na samotné pohorie, vďaka ktorému je také jedinečné: zhutňuje pôdu a poškodzuje vegetáciu. Strediská produkujú mnoho uhlíka a lyžiarske vleky a lanovky spotrebujú značné množstvo energie. A kratšie zimné obdobia v dôsledku zmeny klímy viedli mnohé strediská k zavedeniu výroby umelého snehu s použitím veľkého množstva vody.

Golf

Údržba dokonalého golfového trávnika znamená, že na priemernom golfovom ihrisku sa spotrebuje 189 miliónov litrov vody ročne (rovnaké množstvo by stačilo na zásobenie jednej dediny s 1 400 obyvateľmi na jeden rok). Diskutabilná je tiež otázka, či príliš upravené golfové ihriská stále fungujú ako prírodné prostredie a pohlcovače uhlíka.

Odhadované údaje o množstve pôdy zabranej golfovými ihriskami v USA a množstve vody potrebnej na ich zavlažovanie sú obrovské. Infografika: kniha Žijeme zodpovedne

Surfing

Surfovanie môže zvýšiť našu úctu k oceánu, ale tradičné surfy a neoprény nie sú ekologické. Nie je možné ich recyklovať. To znamená, že lacné penové alebo polystyrénové dosky, ktoré sa použijú len počas jednej dovolenky, skončia na skládke a budú tam večne. Pri výrobe väčšiny neoprénov sa používa ropa alebo iné materiály, ktoré sa musia vyťažiť.

Premýšľanie o dopade vami vybranej voľnočasovej aktivity vám môže pomôcť osvojiť si ekologickejšie prístupy:

Reklama
  • Ak lyžujete, do strediska cestujte radšej vlakom ako letecky.
  • Ak ste nadšeným golfistom, poobzerajte sa po golfových ihriskách, ktoré majú udržateľné hospodárenie s vodou, koridory pre divokú zver a golfové vozíky na solárny pohon. Informujte sa na vašom miestnom ihrisku, čo robia pre udržateľnosť pôdy, ktorú používajú.
  • Ak potrebujete vybavenie, zadovážte si alternatívy bez plastov, ako sú napríklad biologicky odbúrateľné gumené podložky na jogu, korkové bloky na jogu a drevené surfové dosky. Uprednostňujte prírodné materiály pred plastom.
  • Darujte alebo predajte staré vybavenie a vždy, ak sa to dá, si zariadenie požičiavajte. Existuje veľa požičovní, kde môžete získať čokoľvek od lyží po stany.

Každodenné ekodilemy

Kniha Žijeme zodpovedne? prináša jasné odpovede na ekologické dilemy, ktorým každodenne čelíme vo svojej snahe o udržateľný život. Dokopy ponúka viac ako 140 rád, vďaka ktorým sa budete môcť pustiť do postupnej zmeny svojich zvyklostí. Knihu si môžete kúpiť cez náš e-shop.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?