22. októbra 2021

Na newyorskej burze spustili v utorok (19.10.) prvý ETF fond založený na bitcoinových futures, teda na termínovaných kontraktoch na budúcu cenu kryptomeny. Regulovaný bitcoinový fond, hoci založený na abstraktnom obchodnom produkte, ktorého pôvodným zmyslom bola možnosť poistiť sa pred cenovou volatilitou komodít, je v USA novinkou. Zároveň je aj určitým míľnikom, a to nielen preto, že ďalšie podobné fondy čakajú na štartovacej čiare.

Americká Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC), vedená prísnym kritikom kryptomien Garym Genslerom, očividne burzovo obchodované kryptomenové fondy vôbec nemusí. ETF fond založený na bitcoinových futures je vôbec prvým svojho druhu, ktorý od nej dostáva zelenú. Aj tak sme si ale na podobný krok museli počkať roky.

Pre tradičných obchodníkov a inštitúcie sa tak otvorila ďalšia cesta, ako sa vystaviť bitcoinovej volatilite a nemusieť pritom nakupovať priamo podkladové aktívum, alebo meniť svoje reportovacie procesy. K dôchodkovému sporeniu, ktoré bude môcť byť vystavené bitcoinu, to ale ešte bude dlhá cesta.

Ako vlastne futures fungujú?

Futures kontrakt alebo jednoducho futures je dohoda dvoch strán o výmene vopred určeného množstva nejakej komodity za stanovenú cenu k vopred určenému dátumu dodania. Zmyslom existencie futures kontraktov je presun rizika zo subjektov, ktoré sa zaisťujú, na špekulantov.

Kupujúci futures kontraktu je zaviazaný odobrať v stanovenom období dohodnuté množstvo podkladového aktíva, v našom prípade bitcoinov, za vopred stanovenú cenu. Rozdiel medzi nákupnou a skutočnou predajnou cenou je potom zisk alebo strata.

Reklama

To umožňuje jednak špekulovať s cenou, ale aj rozložiť riziko tak, že si poistíme budúci nákup silno volatilnej komodity za súčasné ceny. To často využívajú napríklad leteckí dopravcovia v prípade nákupov ropy alebo napríklad poľnohospodári.

Dnes ale ku skutočnému vyrovnaniu v danej komodite väčšinou nedochádza. Namiesto toho sa všetko odohráva v zúčtovacom centre komoditnej burzy formou finančného vyrovnania v dolároch. Na začiatku obchodu obe strany zložili patričnú zálohu, z ktorej potom burza vypláca víťaza.

Pre burzu je tu pritom určité riziko v podobe takzvanej záruky za splnenie kontraktu. Ak dodávka protistrany nezodpovedá pôvodne dohodnutým podmienkam, vyrovnávaná strana má právo na finančné plnenie od burzy. Podobne dnes fungujú aj regulované bitcoin futures.

Je to pre bitcoin vôbec výhodné?

Isté zatiaľ zostáva iba to, že sa otvorili dvere pre predposlednú skupinu investorov, ktorým zatiaľ regulácia zväzovala ruky. Zaisťovacie fondy navyše získali novú hračku pre arbitráže medzi cenou bitcoinu na koncovom trhu a cenou futures.

Čo sa týka ďalšieho vývoja, napovedať by nám mohla skúsenosť s priamymi regulovanými bitcoinovými futures kontraktmi, ktoré boli spustené pred štyrmi rokmi. Tie sa prvýkrát objavili na burze CBOE Global Markets, ktorá ich však neskôr pre malý záujem počas medvedieho trhu zrušila, a tiež na chicagskej burze CME, kde sú obchodované dodnes.

Hoci bitcoinové futures kontrakty, s ktorými CBOE prišla, tvorili obyčajné jednotky percent obchodov na spotových bitcoinových trhoch, obchodovanie regulovaných futures kontraktov na bitcoin odštartovalo posledný veľký kryptomenový medvedí trh. Ten trval približne rok a cena bitcoinu sa počas neho postupne prepadla z necelých 20-tisíc až na 3 200 dolárov. Skutočne dlhodobý efekt bol ale sporný.

Majú futures dlhodobý vplyv na cenu?

Zopakujme si najprv, aký je presne rozdiel medzi prvým a druhým typom burzovo obchodovaných fondov a ako fungujú futures kontrakty. Klasické burzovo obchodované fondy majú svoju hodnotu naviazanú na podkladové aktívum, typicky nejaký akciový index alebo komoditu, v našom prípade bitcoin. Ich hodnota teda osciluje okolo výkonu tohto aktíva, ktoré podobné fondy zároveň držia.

Oproti tomu futures ETF môžu spotovú cenu aktíva výrazne podhodnotiť alebo naopak nadhodnotiť, čo vedie k zaujímavým zľavám alebo naopak prémiovej cene. Cena akcií fondu navyše odráža aj schopnosť efektívne obchodovať s futures a môže sa tak značne rozchádzať s vývojom ceny samotného bitcoinu.

Do hry vstupuje aj doba vypršania kontraktu. Cena krátkodobých kontraktov je iná ako tých dlhodobých a náklady na kontrakty sa premietnu do celkových nákladov fondu. U tradičného ETF podobné náklady odpadajú, vzniká tu ale náklad na úschovu podkladového aktíva.

V prípade schválenia tradičného ETF zo strany SEC by teda išlo o jednoznačne pozitívny cenový signál, pretože fond potrebuje nakúpiť a držať veľké množstvo podkladového bitcoinu. V prípade ETF fondu, založeného na papierových termínovaných kontraktoch, je ale situácia menej jednoznačná.

Zo skúsenosti vieme, že obchodníci s futures si svoje kontrakty zaisťujú protipozíciou na spotových trhoch (nákupom bitcoinu alebo short pozíciou). Samotné futures teda vplyv na koncovú cenu podkladového aktíva majú, rozhodne sa ale nedá povedať, že je jednoznačne pozitívny.

Do hry tiež vstupujú zaisťovacie fondy, ktoré vykonávajú arbitráž medzi rozdielom hodnoty kontraktu a ceny bitcoinu na koncovom trhu. Takže namiesto paliva pre rast tu môžeme hovoriť o krotení divokej volatility.

Prečo schválili ETF fond na bitcoinových futures skôr než klasický ETF?

Ak vynecháme Genslerovu osobnú antipatiu voči kryptomenám, je ETF fond založený na futures komplexným obchodným produktom, u ktorého sa počíta s dôslednejšou ochranou zákazníkov.

Na rozdiel od tradičného pasívneho ETF musí byť tiež fond aktívne riadený a schopnosť jeho manažérov robiť ziskové obchody sa pomerne rýchlo ukáže. Schválený fond taktiež zatiaľ umožňuje staviť len na rast ceny kryptomeny.

Článok vyšiel na webe Forbes Česko autorom je redaktor Karel Wolf

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?