22. októbra 2019

Keď pred 50 rokmi ľudstvo pristálo na Mesiaci, bolo to vyvrcholenie vesmírnych pretekov dvoch superveľmocí. Súčasná vlna objavovania vesmíru je aj súperením miliardárov ako Elon Musk, Richard Branson či Jeff Bezos. Dostane ľudí na Mars ako prvá súkromná firma? A budú sa na vesmírnom biznise podieľať aj slovenské firmy? Prezradí vám (okrem iného) technologický špeciál Forbes NEXT. 

Forbes Next si môžete kúpiť TU.

 

Forbes NEXT pre vás pripravil náš editor špeciálnych vydaní Milan Čupka, ktorý vám v krátkom videu povie, čo nájdete v našom tohtoročnom technologickom špeciálnom vydaní. Tento špeciál má okrem papierovej titulky aj netradičnú titulku v rozšírenej realite, ktorú si môžete aktivovať cez QR kód, ak máte iPhone s operačným systémom iOS 12 a vyššie.

 

Ako aktivovať AR titulku Forbes NEXT  (iOS 12/Android):

Na zobrazenie AR titulky máte dve možnosti:

Reklama

1. Buď kliknite na tento link: ZOBRAZIŤ AR TITULKU

1. Alebo otvorte aplikáciu fotoaparátu a namierte na QR kód:

QR kod forbes AR titulka

2. Kliknite na notifikáciu „otvoriť webový link“, ktorá sa vám zobrazí.

3. Kliknite na symbol AR v pravom hornom rohu.

4. V ďalšom umiestnite AR titulku pred seba do priestoru. Uistite sa, že ste v móde „AR“ a nie „Objekt“. Váš telefón potrebuje zaznamenať hladký povrch, na ktorý ju premietne, skenovanie môže trvať dlhšie.

5. S AR titulkou sa môžete odfotiť tak, že si spravíte screenshot.

 

AR titulku sme vytvorili pomocou aplikácie slovenského startupu Vectary.

 

Forbes Next si môžete kúpiť TU.

 


Vesmírne preteky 2: Súboj miliardárov

Na začiatku 60. rokov boli vesmírnymi kovbojmi sovieti s Gagarinom. A tak Kennedy v legendárnom motivačnom prejave zavelil – Na Mesiac! Vesmírne preteky boli v réžii politikov, kým najbohatší človek planéty J. Paul Getty míňal radšej na obrazy. Dnes sú, naopak, štátne vesmírne agentúry trochu v tieni space projektov miliardárov. Kto sú favoriti nových vesmírnych pretekov?

Space SVK

Vznikne niekedy slovenské SpaceX? Asi nie. Ale nie je vylúčené, že by raz Elon Musk využíval vo svojich projektoch slovenský softvér i hardvér. Space SVK priemysel sa zatiaľ len pomaly rozbieha. Čo môže veci urýchliť, sme zisťovali v troch slovenských firmách, ktoré si už vyskúšali vesmírne projekty.

Reklama

Pozor, prichádza poriadny cloud!

Podnikateľ roka 2017 Michal Weis, spoluzakladateľ IBL Software Engineering, rekapituluje, ako za dvadsať rokov vybudoval svetovú jednotku na trhu meteorologického softvéru. A pridáva aj pár slov o tom, ako teraz produkt tvoria celý odznova.

Kto sme a kam kráčame

Vladimír Ferák je jeden z „otcov“ genetiky človeka v bývalom Československu. V súčasnosti stojí za firmou GHC Genetiics SK a popri tom ho stále zaujímajú veľké otázky života. Ak aj vďaka DNA prídeme na to, kto sme a odkiaľ pochádzame, pomôže nám to odpovedať otázku, kam ako ľudstvo kráčame?