19. novembra 2021

Bývalá manažérka vo veľkej korporácii sa po materskej dovolenke nemala kam vrátiť, a tak prijala odstupné. Dnes je majiteľkou úspešného rodinného konceptu s detským oblečením Little Hipster, ktorý sa zameriava na udržateľnosť a kvalitu.

Keď sa Iveta Budayová pustila v roku 2011 po prvej materskej do rodinného podnikania, ešte netušila, čo ju čaká. Pôvodný plán bol vrátiť sa späť do korporácie. Namiesto toho však prišlo veľké sklamanie – zamestnávateľ s ňou už nerátal.

Nespravodlivosť

„Nevýhodou mnohých zahraničných firiem je, že na riaditeľských pozíciách často pracujú expati, ktorí majú zmluvy na určité obdobie. Po ňom sa na svojom mieste striedajú. Kým som bola na materskej, vymenil sa úplne celý tím. Nemali dôvod držať mi miesto,“ vysvetľuje na úvod nášho rozhovoru Iveta.

Dnes si už nevie predstaviť pracovať v korporácii. Vyhovuje jej flexibilita, ktorú jej podnikanie prináša.

„Vtedy mi to však celé pripadalo ako veľká nespravodlivosť. Chcela som sa vrátiť do práce, ktorú som mala rada a zrazu som nemohla.“

Reklama

Dôležité je nájsť náhradný plán

Po skončení francúzskeho bilingválneho gymnázia chcela študovať psychológiu. Do školy sa však nedostala, a tak si našla miesto v cestovnej kancelárii. Popri zamestnaní začala študovať na Ekonomickej univerzite obchod a marketing.

Vďaka novej práci precestovala Austráliu, absolvovala niekoľko ciest na Bali či do Thajska. Pre klientov vyhľadávala nové hotely a dovolenkové destinácie.

Po skončení školy však cítila potrebu zmeny. Rozhodla sa využiť svoje jazykové znalosti ako manažérka logistiky vo francúzskych firmách. Na tejto pozícii pôsobila až do prvej materskej.

Foto: Mafin Laurincová

Bolo to začiatkom leta, keď sa dozvedela, že už nebude môcť nastúpiť do práce. Spomína, ako sklamaná sedela s kávou na terase. Ešte dnes cíti vôňu kvitnúcich ruží, ktoré ju obklopovali, aj všetky obavy, čo bude ďalej. Vedela, že chce mať ďalšie dieťa, a preto nemalo zmysel nastúpiť do inej korporácie.

„Keďže moja francúzština bola na veľmi dobrej úrovni a v každej práci som tlmočila aj prekladala, rozhodla som sa, že si urobím štátnicu so zameraním na súdne preklady. A tak som mala plán na ďalší rok – čakala ma príprava na štátne skúšky.“

Škola, rodinný biznis aj dve malé deti

V tom čase objavila možnosť zastupovať na Slovensku značku dizajnového detského oblečenia z Dánska. Keďže ponuka v tomto segmente tu bola v tom čase takmer nulová a ťažko ste hľadali alternatívu k bežným obchodom, povedala si, že to skúsi.

Páčil sa jej severský dizajn aj prístup k navrhovaniu oblečenia s rešpektovaním zásad kvality, udržateľnosti, ekológie a fair trade, a tak oslovila značku Fixoni, ktorá v našom regióne nemala zastúpenie.

„Poslala som im životopis a po niekoľkých spoločných telefonátoch som v júni letela do Dánska, kde sme sa stretli, zladili naše predstavy a podpísali zmluvu. Zrazu som videla možnosť venovať sa niečomu užitočnému, priniesť pekné a zaujímavé veci nielen pre seba a moje deti, ale aj pre iných rodičov.“

Iveta úspešne absolvovala všetky jazykové skúšky, podpísala zmluvu a zistila, že je opäť tehotná. „S manželom sme si sadli a veľa sme sa rozprávali. Zvažovali sme, či novú výzvu v tejto situácii prijať. Rozhodli sme sa, že to predsa len skúsime v pomalšom tempe. S novými okolnosťami sme oboznámili aj obchodného partnera, chceli sme byť korektní. Dáni sú veľmi rodinne orientovaní, nevideli najmenší problém, pokiaľ si všetko zmanažujem a budú vidieť výsledky,“ opisuje.

Jasné pravidlá a podpora celej rodiny

Začiatky boli náročné, väčšinou robila po nociach. „Deti som si naučila tak, že u nás sa spí minimálne do ôsmej. Staršia dcéra bola pohodová, mladší syn bol spočiatku náročnejší. Bol predčasne narodený, trpel dojčenským refluxom, ale veľmi mi pomáhal môj muž,“ hovorí Iveta o podpore svojho manžela, vďaka ktorej mohla v biznise pokračovať.

Základ úspechu je podľa Ivety v dobrom produkte. Foto: archív značky Liewood

„Keď prišiel domov z práce a videl, že celý deň nosím dieťa na rukách, navaril večeru. Nikdy u nás nepadlo, prečo nie je navarené. Jeho opora bola pre mňa vždy veľmi dôležitá. A kľúčový bol aj časový manažment. Najnáročnejšie bolo množstvo úloh, ktoré boli s prácou spojené, a nastaviť si všetko tak, aby som bola vo finále spokojná. Aj finančne boli začiatky náročné, niekoľko rokov sme boli prakticky na nule,“ opisuje svoju podnikateľskú cestu.

Podporu rodiny pri podnikaní považuje Iveta za najdôležitejšiu. „Musí tam byť spolupráca celej rodiny – vieme, čo robíme a vieme, prečo to robíme. Verím, že aj deti sa naučia fungovať v prostredí, v akom fungujeme my. Keď budem mať pocit, že musím pri dieťati stále sedieť a venovať sa mu, tak naozaj nič iné nestihnem. Ale keď dieťa pochopí, že musím napríklad aj zavesiť bielizeň, tak mi bude pomáhať. Každá mama si v jednom momente môže uvedomiť, že ona určuje pravidlá, nie dieťa. V dnešnej dobe veľa mám deťom ustupuje a nedáva im pravidlá.“

Korporát ako odrazový mostík pre podnikanie

Pätnásť rokov skúseností v korporátnom svete dalo Ivete veľmi dobrý podnikateľský základ. Získala pracovné návyky a osvojila si aj základné mechanizmy obchodu, logistiky a marketingu.

Foto: Mafin Laurincová

„Mali sme vynikajúce školenia zamerané na komunikáciu a manažment ľudí. Školili nás, ako prijať dobrých zamestnancov. A to sú veci, ktoré mi už nikto nevezme. Vôbec nezatracujem korporátny svet ako taký. Som príkladom toho, že je dobré mať základ v korporácii a následne z toho vyťažiť a pustiť sa do niečoho vlastného. Dokonca by som odporúčala mladým ľuďom, aby si takouto skúsenosťou prešli.“

Keď sa rodinné firmy podporujú

Podnikanie nabralo na obrátkach, keď spustili e-shop Little Hipster. Bolo to v období, keď nastúpil mladší syn do škôlky. „Takto som po materskej nezačínala od nuly, ale mala som už dačo vybudované. Podnikanie mi pomohlo v tom, že som nemala ten trpký pocit matky na materskej, že som nevyužitá a môj potenciál niekam mizne – starala som sa o dve deti, pracovala som a vždy som si nejako ustrážila, aby som všetko vedela stíhať. Hoci, samozrejme, nebolo to na 100 %,“ hodnotí Iveta rozhodnutie podnikať počas materskej.

Spočiatku jazdila so vzorkami za majiteľmi obchodov s detským oblečením, dnes sa stretávajú v showroome a nové kolekcie prezentujú aj online. Rozširovalo sa portfólio, pribudla predajňa aj e-shop a objem práce narastal.

Foto: Mafin Laurincová

„Začal prichádzať tovar, tak sme vyčlenili e-shopu jednu izbu. Množstvo práce sa zvyšovalo, až sme sa postupne dostali do štádia, že sme mali produkty úplne všade. Vybavovala som len objednávky, všetci ich spolu so mnou balili, až sme si v jednom momente uvedomili, že žijeme v sklade. Už sa to nedalo zvládať priestorovo ani fyzicky. Hľadali sme najskôr skladové priestory, ale manžel prišiel s nápadom spojiť sklad aj s predajňou.“

Reklama

Chod firmy dnes stojí na niekoľkých ľuďoch, bez ktorých by sa nedalo fungovať. Iveta k sebe našla kolegyne, ktoré sú tiež matky, majú zodpovedný prístup k sebe aj k deťom. „Popri práci sme tiež kamarátky, rozumieme si ľudsky. Aj keď sme každá úplne iná, perfektne sa dopĺňame. Stále sme rodinná firma, rovnako ako náš dánsky partner. Brali sme to od začiatku tak, že jedna rodinná firma podporuje druhú rodinnú firmu a navzájom si v tomto svete pomáhame.“

Základom úspechu je dobrý produkt

Pred desiatimi rokmi, keď Instagram na Slovensku ešte len získaval popularitu, Iveta cítila, že svoje zákazníčky najlepšie osloví cez iné mamy. Oslovila prvé blogerky a vzájomná spolupráca priniesla ovocie obidvom stranám. Dnes je Little Hipster shop jediný obchod, ktorý dvakrát ročne organizuje prezentáciu nových kolekcií na tzv. press evente.

„Sociálne siete sú pre firmy, ako sme my, neskutočná pomoc – dostať sa k zákazníkovi je teraz rýchlejšie, jednoduchšie, efektívnejšie a vo finále lacnejšie než v čase, keď ešte nefungovali. Je to skvelý komunikačný a predajný nástroj. Hoci môže byť veľmi zákerný – ak ho nepoužívate, okamžite všetko klesá.“

Podľa Ivety je dôležité, ako vyzerá feed, za kľúčovú považuje estetiku fotografie, usporiadanie príspevkov aj komunikáciu. Základ úspechu však vidí v dobrom produkte.

Čo chýba začínajúcim  podnikateľom?

Iveta Budayová udržiava priateľské vzťahy s ostatnými dizajnovými obchodíkmi s detským oblečením a hračkami. Niektorým pomáha s poradenstvom, venovala sa aj koučovaniu, organizovala workshopy pre mamy, ktoré by na materskej rady začali podnikať.

A čo by poradila začínajúcim podnikateľkám? „Veriť projektu a vytrvať. Nemôžem o svojom produkte každého pol roka pochybovať. Výsledky neprídu po pol roku ani po roku. Je naivné myslieť si – lebo aj s tým sa stretávam – že keď má niekto e-shop, tak leží niekde na pláži a cinkajú mu peniažky na účte. Podnikanie vyžaduje veľa času, energie, vytrvalosť aj nadšenie.“

Foto: archív Little Hipster

Iveta ďalej radí ujasniť si, čo idete robiť, ako a pre koho. Reálny biznis plán jej u mnohých začínajúcich podnikateľov chýba. „Nemusí byť úplne tabuľkovo napísaný s konkrétnymi číslami. Základom je vedieť, pre koho to robím. Nemôžeme robiť všetko pre všetkých. Dôležité je držať sa základnej myšlienky, niečím sa odlíšiť. A to môže byť čokoľvek, musí to však mať nápad. Tým sa firma vypichne v očiach zákazníkov – keď niečo zákazník hľadá, vie, kde to nájde.“

Čas pre seba

Nájsť si čas pre seba je náročné, ale ako vraví, snaží sa o to. „Nie som typ, ktorý by sa sťažoval. Vždy je to moja voľba, či budem odpovedať na správy alebo si budem čítať. Viem, že ak na správy neodpoviem večer, počká ma to ráno.“

Úplné vypnutie považuje momentálne za nereálne, hoci si uvedomuje, že by si mala nájsť pre seba viac času. „Desať rokov fungujem nonstop, ale nevnímam to tak, že by ma to zaťažovalo. Raz za čas si s kamarátkami zoberieme voľno a chodíme po Malých Karpatoch, zo všetkého sa vykráčame a vyrozprávame. V prírode človek inak dýcha, inak funguje, inak premýšľa,“ dodáva Iveta Budayová na záver.

Andrea Gregorová už takmer 10 rokov píše príbehy značiek. Zakladateľka agentúry PR Stories preniesla skúsenosti z médií do kreatívnych spoluprác s menšími aj väčšími značkami. Stará sa o ich autentickú komunikáciu a snaží sa ju vnášať do života ľudí – prirodzene, zmysluplne a s pridanou hodnotou. Projekty, ktorým sa najradšej venuje, spája jeden spoločný menovateľ: kráčajú smerom k trvalej udržateľnosti a motivujú k zmene aj ostatných.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?