21. septembra 2021

Výhod cestovania na elektrickej motorke je mnoho. Nielenže je šetrnejšie k planéte, ale taktiež vám lepšie než ktorýkoľvek iný dopravný prostriedok umožní užiť si cestu – cítiť vietor na koži, teplo (alebo chlad) na chrbte, vôňu okolitej prírody. To všetko bez hluku a zápachu výfukových plynov a benzínu.

Jednu dobu však elektromotorky boli niečo, nad čím sa milovníci dobrodružstva na dvoch kolesách len uškŕňali. A právom. Tá doba je však už minulosťou, čo vlani dokázal i herec Ewan McGregor, ktorý na elektromotorke zdolal 21-tisíc kilometrov dlhú cestu cez trinásť krajín.

A nejde iba o spoľahlivosť a výkon. Na trhu teraz nájdete niekoľko naozaj skvele pôsobiacich modelov. Tichších, ale zato silnejších než kedykoľvek predtým. Možno je práve táto jeseň tým správnym okamihom, kedy prežiť vzrušujúci život na dvoch kolesách bez nutnosti prehĺtať pritom fosilné palivá.

Podľa predpovedí skupiny Pierer Mobility (do ktorej patria značky Husqvarna, KTM alebo GasGas) bude mať navyše trh s elektrickými motorkami a elektrobicyklami do roku 2025 hodnotu vyše 10 miliárd eur. Nečudo, že majú ich výrobcovia plné ruky práce.

Reklama

Či už hľadáte svoju prvú motorku, alebo ste pripravení na dvoch kolesách precestovať svet, vybrali sme pre vás modely, s ktorých si vyberie každý – od cenovo dostupných motoriek pre začiatočníkov až po výkonné mašiny, za ktoré by sa nehanbila ani hlavná záporná postava v Bondovke.

Horwin CR6 Pro

Ideálna prvá motorka, 7 600 dolárov

The Horwin CR6 Pro | Foto: Horwin Global

Jeden z najtichších elektrických motocyklov na trhu a ten úplne najdostupnejší na našom zozname. Horwin CR6 je tak trochu iná retro motorka. A vynikajúca voľba pro začínajúcich jazdcov.

Pýši sa dojazdom 150 km, necelými štyrmi hodinami do úplného nabitia, hmotnosťou 130 kg a navyše štyrmi farebnými prevedeniami. CR6 je motocykel, na ktorom môžete vyraziť priamo z garáže a pritom nezobudíte susedov.

Ako jediný na tomto zozname je vybavený elektrickým motorom kombinovaným s mechanickou päťstupňovou manuálnou prevodovkou, vďaka čomu je ideálny aj na manévrovanie po meste. Vďaka kotúčovým brzdám je navyše ešte ľahšie kedykoľvek zastaviť a pokochať sa pamiatkami.

CAKE Kalk&

Pre neohrozeného prieskumníka, 14-tisíc dolárov

CAKE Kalk& | Foto: Ridecake.com

Na väčšine elektrických motocyklov jazdci milujú (alebo nenávidia, podľa toho, koho sa pýtate), že pri jazde na nich nie je potrebné radiť. Kým konzervatívnejší jazdci nespokojne krútia hlavou, vďaka strojom bez prevodovky je svet na dvoch kolesách dostupný takmer každému,

S necelými 80 kg, a to vrátane zabudovanej batérie, je Kalk& ľahký a robustný zároveň. S Dual Sport pneumatikami, dvojtaktným a štvortaktným brzdovým režimom a viac než dostatočnými otáčkami, aby ste sa na ceste dostali z (a do) takmer akejkoľvek situácie, je tento motocykel skvelou voľbou na asfaltku aj do terénu a pre jazdcov na všetkých úrovniach.

Aj vďaka štvorhodinovému dojazdu na jedno nabitie a vyberateľnou batériou, ktorú možno zapojiť do akejkoľvek 110 alebo 220 voltovej zásuvky a nabiť do troch hodín, je táto motorka malý zázrak, vďaka ktorému sa možno aj vy stanete zástancom e-motoriek.

Že tých dobrých správ ešte nemáte dosť? Ku každej z 50 motoriek limitovanej edície Cake Kalk AP dostanete aj nabíjaciu stanicu a solárne panely značky Goal Zero. Nezostáva než dúfať, že ich firma čoskoro začne ponúkať so všetkými motorkami Cake radu Kalk.

Husqvarna E-Pilen

Stroj pre ambicióznych, Cena zatiaľ nebola zverejnená

Husqvarna E-Pilen | Foto: Husqvarna-Motorcycles.com

Rovnako ako predchádzajúce vydarené street modely Vitpilen a Svartpilen, vyzerá i E-Pilen presne tak, ako má podľa Husqvarny vyzerať správny motocykel. S výkonom osem kilowattov a dojazdom 100 kilometrov je tento model vhodný skôr do mesta než na road trip. Vďaka vymeniteľnej batérii však nie je ani jazda na dlhé vzdialenosti úplne nedostupná.

Najmä preto, že KTM, Honda, Yamaha a Piaggio už pracujú na vytvorení špecifickej batérie pre svoje e-motorky. To znamená, že budú nielen vzájomne vymeniteľné, ale navyše cenovo dostupnejšie.

Okrem E-Pilen vytvorila Husqvarna aj elektrický skúter, pre prípad, že by ste chceli vykročiť do sveta na dvoch kolesách o trochu opatrnejšie. Z rovnakého dôvodu vyrába aj elektrické kolobežky, ktoré ocení predovšetkým mladšia generácia.

Zero DSR Black Forest Edition

Menej hluku, viac jazdy, 15 495 dolárov

Zero DSR Black Forest Edition | Foto: ZeroMotorcycles.com

Vďaka svojmu sloganu – „najschopnejšia elektromotorka na planéte“ – mala motorka DSR čo dokazovať. Ambiciózne tvrdenie však našťastie potvrdila a je jedným z najlepších elektrických žihadiel pre navigáciu nepredvídateľným terénom.

Pri žiadnom z modelov Zero Motorcycles nenájdete radenie. Za každú hodinu nabíjania má motorka dojazd 151 km a vďaka funkcii super rýchleho nabíjania, ktoré je šesťkrát rýchlejšie než to bežné, dobijete tento bike za hodinu.

Reklama

Vďaka jednoduchej údržbe Z-Force navyše počas vášho dobrodružstva nebudete musieť vymieňať zanesené filtre ani špinavý olej. Žiadny olej tu totiž nenájdete, rovnako zapaľovacie sviečky, spojku ani filtre. Zrýchlenie je zabezpečené pomocou pásu z uhlíkových vlákien, ktoré priamo spájajú motor so zadným kolesom. Vďaka tomu je aj údržba reťaze minulosťou.

Energica EVA EsseEsse9

Retro motorka ideálna na výlet do Talianska, 19 500 dolárov

Energica EVA EsseEsse9 | Foto: EnergicaMotor.com

Motocykel inšpirovaný jednou z najstarších a zároveň najmalebnejších talianskych ciest – presne to je EVA EsseEsse9. A zaručujeme vám, že to bude prvé miesto, kam sa s ním budete chcieť vydať. Táto motorka je totiž na preháňanie sa po Via Emilia, od pôvabného Rimini na pobreží  Jadranského mora až po mestečko Piacenza a severnú stranu talianskych Álp, ako stvorená.

A pretože budete počas cesty často zastavovať a pozerať sa na okolitú krásu, funkcia parkovacieho asistenta, ktorý vozidlo spomalí na 3 km/h a pomôže vám s manévrovaním do toho najlepšieho parkovacieho miesta, je skvelým doplnkom. Vďaka režimom jazdy, ktoré zahŕňajú Urban, Eco, Rain a Sport, je motorka vhodná na každú cestu.

Tarform Luna

Vegánska dvojkolka pre džentlmenov, 24-tisíc dolárov

Tarform Luna | Foto: Tarform.com

Žiadna prevodovka. Žiadna spojka. Len plynulé zrýchlenie z nuly na 95 za 3,8 sekundy a dojazd 200 km. Tarform Luna je elegantná motorka, vďaka ktorej budete vyzerať skvele a cítiť sa ešte lepšie.

Zásluhou sady batérií, ktorú môžete vymeniť, keď na trh prídu lepšie modely, je táto dvojkolka už teraz nestarnúcou klasikou v každom zmysle slova. Dokonca aj karoséria je určená na výmenu.

Konštrukcia motocykla je vyrobená z recyklovaného hliníka a biologicky rozložiteľnej kože a materiálov na rastlinnej báze, ako je pigment rias, ktorý nahrádza farby a základné nátery, živica, ktorá kompenzuje používanie petrochemických látok, alebo tkanina z ľanového semienka, ktorá posilňuje konštrukciu motorky.

Toto všetko spolu so špičkovými tlmičmi Öhlins a ISR tvoria výkonný a udržateľný stroj, ktorý si zaslúži pozornosť moderného džentlmena.

Damon HyperSport HS

Supermotorka s dojazdom 321 km, 24 995 dolárov

Damon HyperSport HS | Foto: Damon.com

Aj napriek zrýchleniu z nuly na sto za menej než tri sekundy, výkonu 200 koní a maximálnej rýchlosti 350 km za hodinu, má táto motorka dojazd vyše 300 kilometrov.

A vďaka pokročilému 360-stupňovému výstražnému systému, ktorý upozorní jazdca na potenciálne nebezpečenstvo prostredníctvom hmatovej spätnej väzby na riadidlách, je to aj motocykel, na ktorom budete tých 300 km chcieť prejsť.

K tomu si pripočítajte integrovanú LED diódu na prednom skle, prednú aj zadnú 1080p kameru a detektor radarov s dlhým dosahom a vyjde vám z toho skutočne moderný motocykel.

Obyčajným stlačením tlačidla navyše preradíte z režimu Commuter na Sport a prejdete tak z mestského režimu na diaľničný komfort bez spomalenia.

Harley Davidson LiveWire

Moderná verzia starej klasiky, 29 799 dolárov

Harley Davidson LiveWire | Foto: Davidson.com

Pokiaľ nám dobrodružná jazda Ewana McGregora a Charleyho Boormana na elektromotorkách niečo ukázala, tak to, že Harley toho zvládne veľa.

A aj keď má elektrický Harley Davidson LiveWire oproti svojim motorkám poháňaných benzínom stále čo doháňať, ide o jeden z najspoľahlivejších elektrických tourerov vôbec. Teraz, keď nám McGregor s Boormanem ukázali limity týchto motocyklov na takom dlhom úseku, je ten najlepší čas, aby sme si ich otestovali sami.

Batéria poskytuje dojazd 235 km po meste alebo 150 km pri kombinácii mestského a cestného terénu. Navyše máte po ruke nabíjací kábel, ktorý zapojíte do akejkoľvek domácej zásuvky. A z akejkoľvek silnejšej verejnej nabíjačky baterku nabijete na 80 percent za 40 minút a do plna za hodinu.

Okrem toho má v sebe táto motorka H-D Connect, vďaka ktorému môžete kedykoľvek skontrolovať jej stav – od nabitia batérie po upozornenie na krádež či sledovanie odcudzeného vozidla, všetko prostredníctvom aplikácie Harley-Davidson.

Arc Vector

To najlepšie, čo si môžete za peniaze kúpiť, 118-tisíc dolárov

Arc Vector | Foto: Arcvehicle.com

Podľa spoločnosti Arc je jej Vector najvyspelejší elektrický motocykel na svete. A keď sa pozriete na dizajn vhodný aj pre zloducha z Bondovky a základnú cenu presahujúcu 100-tisíc dolárov, začnete dúfať, že to tak naozaj je. A je. Aspoň na papieri.

Čo za tých 100-tisíc dolárov dostanete? Každé vozidlo je prispôsobené svojmu majiteľovi. K dispozícii je plne integrované rozhranie Human Machine Interface (HMI), doba nabíjania je len 40 minút a k motorke navyše dostanete prilbu Arc Zenith s virtuálnym projekčným displejom, ktorý obsahuje kameru smerujúcu dozadu a upozorní vás na čokoľvek vo vašom slepom uhle.

K tomu pripočítajte tri rôzne režimy jazdy (Urban, Sport a Euphoric), ktoré sa volia pomocou ovládača alebo aktiváciou hlasom. To všetko vďaka Arc Pilot systému, ktorý je prepojený s celou kombinézou a poskytuje jazdcovi spätnú väzbu a upozornenie, aby boli na ceste v čo najväčšom bezpečí.

Motorka sa nabíja pomocou CCS DC nabíjačky, má dojazd vyše 430 km a maximálnu rýchlosť 200 km za hodinu. Presne takto vyzerá budúcnosť elektromotoriek.

Firma dokonca ponúka servisnú službu a inštaláciu nabíjacej stanici priamo u vás doma. Ako hovoria chalani z Arc – čítať o tom je vzrušujúce, prežiť to je ešte lepšie.

Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je Breanna Wilson.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?