17. januára 2021

Strach – reže ako nôž a v prípade mnohých ľudí zachádza príliš hlboko. Dokáže vážne ovplyvniť vašu schopnosť dosahovať osobné či profesijné ciele a budovať si zmysluplnú kariéru. To, ako sa s ním viete vysporiadať, priamo súvisí s tým, či dosiahnete úspech. 

Neuropsychológ Theo Tsaousides v Psychology Today hovorí, že „keď je strach silný, zažívate zdesenie. Nebojujete, neutekáte, v skutočnosti nerobíte nič“. To môžem potvrdiť na základe pracovných aj osobných skúseností. Viac ako dve dekády pracujem v oblasti sociálnych služieb a vzdelávania pre podnikateľov, pracujem ako konzultantka, koučka a hovorkyňa. Ľudia z celého sveta so mnou zdieľali svoje trápenia a strach. Samozrejme, prešla som si aj vlastnými obavami.

Úspech sa zakladá na schopnosti porozumieť strachu a oceniť ho. Aby sme dosiahli úspech, musíme prísť na to, ako prekonať tri obavy, ktoré nás sprevádzajú životom.

1. Strach zo zlyhania.

Keby sa mal každý človek dobrovoľne rozhodnúť, či sa postaví do radu úspechu alebo zlyhania, stavím sa, že v rade zlyhania nebude nikto (alebo len veľmi málo ľudí). Od detstva nás učia, aby sme išli do sveta a uspeli. Učia nás, že úspech je lepší ako zlyhanie.

Zlyhanie prináša sklamanie, hanbu, rozpaky či poníženie, zatiaľ čo úspech so sebou prináša česť, chválu, hrdosť a dôstojnosť. Preto začíname mať averziu voči zlyhaniu. Mať averziu voči zlyhaniu nie je to isté, ako mať zo zlyhania silný strach. Ľudia, ktorých trápi tento problém, robia nasledovné:               

Reklama
 • Odmietajú osobné a profesijné príležitosti. Neodmietnu iba vtedy, keď majú záruku úspechu, alebo keď eliminujú všetky riziká. Často hovoria príležitostiam „nie“, pretože strach zo zlyhania prevažuje nad každým benefitom úspechu.    
 • Bránia sa zmenám. Len čo sa niečo naučia, tak na tom lipnú zo strachu, že by mohli zlyhať pri skúšaní nových či iných vecí.        
 • Sú zaujatí alebo posadnutí názormi iných ľudí. Nakoniec dovolia týmto obavám, aby im do života priniesli stagnáciu a znížili ich šancu na úspech. 

2. Strach z odmietnutia.

Nepoznám nikoho, komu by odmietnutie nevadilo. Väčšina z nás túži po určitej úrovni prijatia zo strany ostatných ľudí, čo je normálne. Existuje však veľký rozdiel medzi tým, keď je vám odmietnutie nepríjemné, a tým, keď sa ho bojíte natoľko, až sa kvôli nemu vzdáte potenciálneho úspechu.

V konečnom dôsledku je strach z odmietnutia odrazom úzkosti. Je to známka toho, že môžete mať nadmernú potrebu niekam patriť alebo prehnaný strach z toho, že vás niekto bude súdiť či zosmiešňovať. Ľudia, ktorí majú tento problém, robia nasledovné: 

 • Vždy vyhovejú ostatným. Príliš často hovoria „áno“ projektom a aktivitám, ktoré ich nebavia alebo ich nechcú robiť, pretože majú strach, že nebudú milovaní či prijatí.  
 • Čakajú na ostatných namiesto toho, aby boli iniciatívni. Odmietajú požiadať o vyšší plat alebo povýšenie zo strachu, že budú súdení, ak tieto veci nedostanú. 

3. Strach z úspechu.

Ako sa niekto môže báť úspechu? Sú medzi nami aj takí. Niektorí ľudia sa oveľa viac boja uspieť ako zlyhať. Úspech znamená zmenu a môže priniesť nežiadúcu pozornosť či nových kritikov. S úspechom rastie i pozornosť. Nuž a pozornosť síce priťahuje obdivovateľov, ale aj neprajníkov.  

Aj keď úspech dokáže priniesť česť, chválu či hrdosť, prichádza s ním aj úzkosť a zodpovednosť. To môže byť vyčerpávajúce. Ľudia, ktorí majú strach z úspechu, robia nasledovné: 

 • Vedome alebo nevedome sa snažia, aby zlyhanie vyzeralo ako nevyhnutná vec. Nachádzajú dôvody na prokrastináciu, a to dokonca aj v prípade jednoduchých alebo menej dôležitých úloh. 
 • Nastavia si nízke štandardy a očakávania pre prípad, že by nedosiahli výsledok. Skutočne neznášajú, keď ich niekto detailne pozoruje. Znepokojuje ich predstava, že od nich ostatní ľudia očakávajú ďalšie a ďalšie výsledky.  

Ako prekonať tieto tri druhy strachu?

Sú náročné, ale bežné. Úspešní ľudia sa stretávajú s podobnými obavami rovnako ako všetci ostatní. Rozdiel je v tom, že úspešní ľudia nedovolia, aby strach negatívne ovplyvnil ich osobný či kariérny úspech. Nižšie nájdete štyri veci, ktoré môžete urobiť, aby ste prekonali strach zo zlyhania, z odmietnutia a z úspechu. 

Urobte tieto tri veci, aby ste zlyhanie využili vo svoj prospech: 

 1. Prestaňte definovať zlyhanie ako opak úspechu. Namiesto toho ho vnímajte ako opak skúšania. Myslite na to, že sa môžete báť zlyhania, ale úspech nemožno dosiahnuť, ak sa bojíte to aspoň skúsiť. 
 2. Choďte do toho, buďte dostatočne odvážni, aby ste zlyhanie prijali, a dostatočne inteligentní, aby ste mu nedávali priveľa sily.  
 3. Snažte sa, aby ste sa postupne cítili komfortnejšie v nepohodlných situáciách. Zároveň si uvedomte, že zlyhanie je na ceste za úspechom bežné. 

Vyskúšajte tieto tri kroky, aby ste obmedzili moc, ktorú má nad vami odmietnutie: 

 1. Začnite očakávať, že budete odmietnutí. Určite sa to stane. Všetci sme z času na čas odmietnutí. Keď s tým budete počítať, obmedzíte jeho vplyv na vás. 
 2. Buďte dostatočne odvážni a pochopte, že z času na čas aj vy sklamete iných ľudí. Definujte si úspech sami, žite sami pre seba. A prestaňte sa obávať toho, či vás akceptujú ostatní. 
 3. Držte sa ďalej od obmedzených ľudí. Nie každý bude schopný oceniť vaše sny, ciele a voľby. Obklopte sa tými, ktorí vás podporia a ocenia.  

Skúste metódu „Worry Buster“, ktorá sa skladá zo štyroch krokov proti zlyhaniu a odmietnutiu: 

Túto metódu vytvoril Brian Tracy, autor a konzultant, aby pomohol prekonať strach zo zlyhania a odmietnutia.  

 1. Jasne si na papier napíšte a definujte problém či situáciu, z ktorej máte obavy. 
 2. Napíšte si najhorší možný scenár situácie. 
 3. Rozhodnite sa prijať najhorší možný výsledok, ak by k nemu došlo. 
 4. Okamžite začnite pracovať na tom najhoršom.

Rozvíjajte svoju statočnosť, aby ste sa stali skutočne úspešnými:  

 1. Začnite rozlišovať medzi uznaním a úspechom. Existuje veľa neúspešných, no napriek tomu uznávaných ľudí. A tiež existuje veľa bohatých a oslavovaných neúspešných ľudí. Nestaňte sa jednými z nich.  
 2. Naberte odvahu zabezpečiť si vnútorný pokoj a šťastie. Urobte z toho súčasť svojho osobného aj profesionálneho úspechu. 

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Terina Allen, ktorá píše najmä o kariérnej oblasti či leadershipe.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?