29. septembra 2021

Patrí medzi najznámejších expertov na kybernetickú bezpečnosť v Česku a na Slovensku. Už ako 16-ročný vyvinul svoj prvý bezpečnostný softvér a ovládal niekoľko programovacích jazykov. Karol Suchánek, rodák z Piešťan, dnes vedie úspešný biznis v sektore počítačovej bezpečnosti, ktorým pomáha firmám aj verejne známym osobám. Okrem toho sa nedávno stal aj súdnym znalcom v odbore pre kybernetickú bezpečnosť a je držiteľom bezpečnostnej previerky NATO. Na začiatku, ale ako každý úspešný podnikateľ, zažil svoje vzostupy či pády. 

Karol pred takmer 20 rokmi vymenil slovenskú kultúru za českú. Z Piešťan sa presťahoval do stovežatej Prahy. Vyštudoval odbor aplikovaná informatika na vysokej škole v Nitre a neskôr si spravil aj MBA na University of New York in Prague.

Následne v Prahe rozbehol svoj biznis, ktorý ho dnes živí. Podniká ako živnostník pod obchodným meno Karol Suchánek, no pracuje aj na startupe, ktorý by mal o pár rokov pomáhať korporáciám a ich zamestnancom po celom svete.

Na nový softvér stačilo kúsok vtipu

Kedy to celé začalo, resp. kedy si sa rozhodli, že budete expertom na počítačovú bezpečnosť?

Technológie má bavili už od detstva. Popravde som sa v tých časoch nechal inšpirovať bratrancom, ktorý pracoval s počítačmi. Neskôr sa to viac rozvinulo práve na strednej škole. V šestnástich rokoch som naprogramoval svoj prvý softvér, ktorý sa mi zakrátko podarilo predať.

Reklama

Naprogramovať softvér, zrejme, nie je úplne ľahké. Dlho ste plánovali, o aký pôjde a akým spôsobom ho vytvoríte?

Paradoxne to prišlo u mňa zo dňa na deň. Urobil som to počas strednej školy na hodine IT, kde si spolužiak zo mňa robil srandu. Ja som si ako „pomstu“ doma vytvoril softvér, aby som si aj ja z neho mohol robiť srandu.

Moja stredná škola vyzerala asi tak, že som bol zatvorený doma v detskej izbe a študoval. Študoval som, učil sa programovacie jazyky a  všetko, čo s tým súviselo.

Keď spomínate programovacie jazyky, koľko ste ich už v tom čase ovládali?

Myslím, že to bolo 15 programovacích jazykov. Išlo o také základné programovacie jazyky ako JavaScript, PHP, C++ a podobne.

Štart kariéry

Ako sa vám podarilo nájsť potom investora, ktorý váš softvér odkúpil?

Po tom, čo som vytvoril softvér, som sa prihlásil do stredoškolskej odbornej činnosti. Tam sme vyhrali školské kolo a následne aj krajské. V štátnom kole sme získali 4. miesto.

Po tomto úspechu si ma všimla jedna firma z Piešťan, ktorá sa zaoberala podnikovými informačnými systémami. Podpísal som s nimi kontrakt a oni softvér predávali ďalej.

Bol to u vás bod zlomu po finančnej stránke?

Nespravilo to zo mňa milionára, no bol to určite dobrý štart (smiech). Na taký nízky vek to bol pre mňa, aspoň osobne, veľký úspech.

Karol Suchánek okrem poskytovania cyber security služieb, prednáša zamestnancom firiem o počítačovej bezpečnosti. Foto: archív K.Suchánka

Pokračovali ste týmto smerom aj ďalej?

Musel som sa rozhodnúť, či budem ďalej programovať, aj keď to bolo na jedného človeka veľa, alebo pôjdem inou cestou. No v tom som dostal ponuku pracovať pre jeden veľký americký korporát na pozícii IT podpory pre celú Európu.

Samozrejme, vzal som to a dnes si myslím, že to bola moja najlepšia životná skúsenosť aj škola. Pretože ak v „útlom“ veku dostanete takúto ponuku a vezmete ju do rúk, nalinkuje vám to celý ďalší život.

Názory mladého človeka sa nie vždy stretnú s tými vo vedení, a tak sa skončila aj táto kapitola. Vtedy mi nebolo všetko jedno, no to bol presne ten moment, kedy som sa presunul z rodného Slovenska do susedného Česka. Tu som sa neskôr zamestnal v ďalšom americkom korporáte, kde som pôsobil pár rokov a získaval ďalšie programovacie a manažérske skúsenosti. Tie som využíval a prehlboval vyše 15 rokov v práci pre family office, konkrétne ochranu majetku a súkromia majetných rodín.

Od softvérov k e-shopu

Vytvorili ste neskôr softvér, program, ktorý dnes používa nejaký gigant medzi spoločnosťami?

Za celý život som naprogramoval toho veľa, ale nikdy to nemalo komerčný potenciál.

Keď som pracoval v spomínanom korporáte v Piešťanoch, tak ako bakalársku prácu som pre tú firmu urobil tiketovací systém. Fungovalo to tak, že keď ste na IT help desku, musíte zbierať užívateľské požiadavky, aby sa ďalej mohli prioritizovať a vyriešiť. Keď som bol pred pár rokmi za nimi, tak môj softvér ešte stále používali. Prekvapilo ma to.

Reklama

Po tom, čo sa mi kariéra začala vyvíjať ďalej, som si naprogramoval aj e-shop. Dohodol som sa s kamarátom, že pôjdeme do biznisu spolu. Predávali sme módne doplnky, tá značka sa v tom čase volala Breo a bola veľmi populárna najmä na palubách lietadla. Mali ju všetky letecké spoločnosti. Nešlo však o úplne novú značku, ktorú by som si ja vymyslel. Ja som len expandoval na náš trh.

Pohľad do biznisu IT experta

Pozrime sa na váš biznis. Podľa obchodného registra ste vedený ako živnostník. Akým spôsobom pracujete s ostatnými firmami?

Pracujem na báze kontraktov, zabezpečujeme bezpečnosť malým a stredným podnikom, robíme bezpečnostné audity, navrhujeme bezpečnostnú architektúru, vrátane procesov, automatizujeme biznis procesy a zvyšujeme úroveň kybernetickej bezpečnosti. Firmy si ma zároveň bookujú aj ako speakra na konferencie a firemné tréningy, kde hravou formou a jednoduchým jazykom približujem inak náročnú problematiku počítačovej bezpečnosti. Najnovšie sa venujem svojmu novému projektu menom Super Support.

Akému biznisu sa v novej firme plánujete venovať?

Jedná sa o IT a cybersecurity podporu pre zamestnancov korporácií a ich rodiny. Pilot spúšťame v jednej z nich už teraz v októbri a službu si bude môcť otestovať vybraná skupina zo 6000 zamestnancov v rámci Česka a Slovenska. Ak to bude úspešné, budem zháňať investora na nadnárodný rozmach. Už teraz sa na tú cestu teším.

Pre predstavu, sú v cybersecurity biznise „veľké“ peniaze?

Určite áno. Celosvetovo ide o veľký biznis. Zarábajú na nej jak útočníci, tak veľa peňazí na zabezpečenie míňajú aj firmy. Žiaľ, vždy skôr až po nejakom útoku.

V rámci svojho podnikania ste ako jeden z mála získali aj bezpečnostnú previerku NATO. Môžete nám to priblížiť? Ak to nie je zakázané…

Bezpečnostná previerka funguje tak, že človek, ktorý ju má, môže pracovať priamo pre štát alebo pre firmu, ktorá pracuje pre štát.

Keďže sa pohybujem v tej bezpečnosti,  je to pre mňa veľká výhoda. Špecializujeme sa na malé a stredné podniky, a keď to mám, dáva mi to istú reputáciu. Ak necháte niekoho, aby manipuloval s internými systémami firmy, tak chcete, aby bol ten človek čistý a dôveryhodný.

Bezpečnostná previerka o mne vlastne prezrádza, že nie som napojený na organizovaný zločin, mám zaplatené všetky dane a odvody, nemám dlhy po splatnosti a celkovo ľudia vedia, že ak idú so mnou do biznisu, nemusia sa báť rizika.

21 dní bez jedla a pod nohami žeravé uhlíky

Ako IT expert ste neustále ponorený v dátach. Cítili ste sa niekedy vyhorený?

Samozrejme, aj ja sa niekedy ráno zobudím a rozmýšľam, či veci, ktoré robím, majú vôbec nejaký zmysel. Mám pochybnosti, asi ako každý človek. Strach niekedy ovládne aj mňa, no udržuje ma v strehu a pri zemi.

Snažím sa ale posúvať svoje hranice. Chodil som po žeravých uhlíkoch, či rozbitom skle, len aby som si dokázal, že na to mám. Bol som 5 dní sám v lese, úplne bez ničoho – bez jedla, internetu, mobilu, hodiniek… Len ja, vlastnoručne vyrobený prístrešok a voda. Minulý rok som si vyskúšal aj život bez jedla na 21 dní.

Rád si siaham na svoje limity, opúšťam starú známu bezpečnú komfortnú zónu, pretože to sú veci, ktoré ma v živote posúvajú ďalej.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?