16. decembra 2021

Chýba vám vôňa punču, medovníkov a dobrôt od výmyslu sveta, krásne vyzdobené stánky a stretnutia s priateľmi? Vianočné trhy na Slovensku síce tento rok nemáme, no napríklad Viedeň či Budapešť obľúbené a turistami vyhľadávané podujatia nezrušili. Obe susedné metropoly sa dostali aj na zoznam najlepších európskych vianočných trhov 2021-2022, ktorý zverejnila organizácia European Best Destinations .

Tento rok sa do online hlasovania zapojilo 173 620 ľudí zo 163 krajín, pričom 61 % hlasov pochádzalo z Európy a 39 % z mimoeurópskych krajín, najmä z USA, Kanady, Austrálie a Ruska.

Vybrané trhy netvoria len rady stánkov, ale aj kultúrne a umelecké podujatia s koncertmi, tvorivými dielňami, vianočným osvetlením, ohňostrojmi, predstaveniami a klziskami a snažia sa byť trvalo udržateľné, ponúkajú miestne jedlá a remeselné produkty.

A všetky z nich rešpektujú prísne opatrenia. Minulý rok Európa pre pandémiu Covid-19 zrušila všetky vianočné trhy. Tento rok je otvorených 90 % z nich, no pri dodržaní bezpečnostných aj protiepidemických opatrení, ako je kontrola Covid pasov pri vstupe, poskytovanie dezinfekčných gélov a nosenie rúšok. Ak vás v súčasnej situácii cestovanie neláka, pokochajte sa s nami aspoň fotkami.

1. Budapešť, Maďarsko.

Najlepší európsky vianočný trh 2022 je podľa hlasovania práve ten v maďarskej metropole. Budapešť sa týmto titulom pýši už po druhýkrát.

Reklama

Viac než 100 remeselníkov a predajcov tradičných jedál a nápojov ponúka svoje produkty na veľkolepo vyzdobenom námestí Vörösmarty. Vianočnú atmosféru každý deň umocňuje pôsobivá svetelná šou premietaná na fasádu domu Gerbeaud. Navštíviť ich môžete do 31. decembra.

2. Bazilej, Švajčiarsko.

Autentické vianočné trhy v Bazileji s jedinečnou atmosférou majú hlbokú tradíciu najkrajšieho a najväčšieho sviatočného miesta vo Švajčiarsku. Zachovalé Staré mesto žiari vianočnými svetlami, ale aj obchody a mnohé budovy sa trblietajú originálnymi dekoráciami.

Asi 100 vysokých borovíc lemuje ulice vedúce k trhom, ktoré sa konajú v srdci sviatočne vyzdobeného centra. Nachádzajú sa na Barfüsserplatz a na Münsterplatz – jednom z najkrajších námestí v Bazileji.

Veľkolepý stromček, zaradený medzi najkrajšie vianočné stromčeky v Európe, stojí na námestí Münsterplatz a skrášľujú ho ozdoby od známeho dekoratéra Johanna Wannera.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cédric Sütterlin (@chicken3gg)

3. Metz, Francúzsko.

Tieto vianočné trhy sú považované za jedny z najkrajších vo Francúzsku. Nájdete tu napríklad „lampiónový chodník“, vyhliadkové koleso a množstvo stánkov ponúkajúcich miestne produkty.

Na hlavných námestiach môžete nakúpiť ručne robené darčeky vo vianočnej pyramíde, ochutnávať najlepšie medovníčky, korčuľovať sa na ľadovej ceste a potom sa zohriať pri varenom víne alebo horúcej čokoláde a prejsť sa magickým „Sentiers des Lanternes“. Nechajte svetlá zahnať tmavé zimné dni.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mélissa & Jonathan (@explorateursdhorizons)

Reklama

4. Viedeň, Rakúsko.

Viedenské vianočné trhy boli dočasne zatvorené, po ich opätovnom spustení si však môžete vychutnať čarovnú vianočnú atmosféru na najkrajších viedenských námestiach, s vôňou vianočných jedál a punču.

Jeden z najznámejších je tradičný trh „Viedenské čaro adventu“, ktorý premení Radničné námestie na rozprávkovú krajinu. Tú záplavu sviatočných svetiel by ste si nemali nechať ujsť.

Ďalším obľúbeným miestom je romantický vianočný trh pred zámkom Schönbrunn. Nájdete tu tradičné remeselné výrobky, vianočné dekorácie, nechýbajú ani adventné koncerty a bohatý program pre deti.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vienna 🇦🇹 (@vienna_austria)

5. Montbéliard, Francúzsko.

Svetovo preslávené vďaka nádhernej svetelnej výzdobe, vianočné trhy v Montbéliard sú jedny z najkrajších vo Francúzsku. Mesto na východe krajiny je známe svojou pohostinnosťou a pred Vianocami sa stáva ešte čarovnejším.

Počas adventu sa tu konajú jedinečné vianočné trhy so 140 nádhernými stánkami plnými autentického umenia a remesiel a gastronomickými produktmi, v rozsvietených uliciach znejú zborové piesne.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Justine 🌸 (@justine_simn)

6. Craiova, Rumunsko.

Po prvýkrát sa v zozname najlepších európskych trhov ocitlo aj rumunské mesto Craiova. Aby boli dodržané odstupy v rámci opatrení súvisiacich s pandémiou, organizátori rozmiestnili vianočné podujatia do rôznych častí mesta.

Trhy, koncerty, tvorivé dielne a stánky s jedlom sú prepojené čarovným osvetlením (viac než 1 milión LED svetiel). Námestie Mihai Viteazul oproti radnici sa premenilo na klzisko pod nádherným vianočným stromčekom.

Na Shakespearovom námestí si môžete vychutnať rumunské špeciality aj streetfood, nechýbajú tu ani atrakcie pre deti.

7. Trier, Nemecko.

Vianočné trhy v meste Trier sú najlepšími vianočnými trhmi v Nemecku a jedny z najromantickejších vianočných trhov na svete.

Už 43. ročník sa koná na stredovekom hlavnom námestí, v pozadí s impozantnou katedrálou. Spolu 95 vyzdobených stánkov ponúka remeselné výrobky aj rôzne špeciality, napríklad originálne varené víno „Moselle Vintner“ a láka návštevníkov z celého sveta.

Program pre celé rodiny sa takmer denne mení – od historického bábkového divadla až po hviezdneho tenora a pesničkárov.

Tieto trhy sú často opisované organizátormi ako „romantické, s nádhernou atmosférou“

Foto: Trierer Weihnachtsmarkt

8. Madeira, Portugalsko.

Portugalské ostrovy Madeira a Porto Santo, ktoré počas roka navštívia ľudia z celého sveta, koncom roka zaplavia tisíce svetiel na oslavu Vianoc a Nového roka.

Miestne vianočné trhy sú trochu netypické nielen teplým počasím, ale aj záplavou exotických kvetov, tradičných suvenírov a domácich lahôdok a nápojov. Magickú atmosféru umocňujú vianočné koledy a vystúpenia folklórnych skupín.

Pri vstupe na ostrovy sa požaduje Covid pas, ale žiadne ďalšie testy zatiaľ nie sú potrebné. Silvestrovské oslavy na Madeire sú veľkolepé, miestny ohňostroj sa dokonca dostal do Guinessovej knihy rekordov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ina Hirschberg (@vogelhubers)

9. Brusel, Belgicko.

„Zimné zázraky“ sú najznámejšie vianočné trhy v Belgicku. Po nich nasledujú trhy v Gente, Antverpách, Bruggách a Liege. S 2,5 miliónmi návštevníkov sú trhy v Bruseli veľkou udalosťou a mesto sa oblieka do sviatočnej nádhery.

Medzi klasiky patrí neprekonateľná zvuková a svetelná šou na námestí Grand Place, majestátny stromček, betlehem v životnej veľkosti, klzisko a množstvo výstav plných pokladov.

Hlavné mesto Európy Brusel je už niekoľko rokov jedným z jeho hlavných vianočných miest, spolu so Štrasburgom, Budapešťou a Viedňou.

10. Govone a Asti, Taliansko.

Vianočné trhy v Govone sú považované za jedny z najkrajších v Taliansku. „Magico Paese di Natale“ sa koná v malej dedinke Govone na kopcoch Langhe-Roero, vo vinárskej oblasti Piemonte zapísanej na zozname svetového dedičstva UNESCO. V zime sa celá dedinka premení na čarovné kráľovstvo Santa Clausa, s množstvom kultúrnych a gastronomických atrakcií.

Vianočné trhy prinášajú remeselníkov z celého Talianska, ktorí ponúkajú umenie a remeslá, pouličné jedlo a regionálne vína. Hlavnou atrakciou je hudobná šou Santa Clausa, ktorá sa koná každý deň v malebnom savojskom kráľovskom zámku v Govone.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Cecilia Rodriguez.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?