28. augusta 2020

„Usmejte sa a svet sa na vás bude tiež usmievať, plačte a budete plakať sami,“ spieva sa v jednej piesni. A aj keď vám práve vôbec nie je do smiechu, mali by ste sa donútiť aspoň k malému úsmevu.

Podľa štúdie časopisu Experimental Psychology totiž už iba to, že prinútite svaly na tvári, aby sa „poskladali“ do úsmevu – síce len predstieraného – dokáže vytvoriť pozitívnu emóciu a pozdvihnúť vašu náladu.

Zdá sa to príliš jednoduché, aby to bola pravda, však? Na to, že predstieranie nejakého stavu ho pomáha skutočne docieliť, ale existujú vedecké dôkazy.

Aký je vzorec na šťastie?
Jednoduchý. Chcieť, čo máme

Tým, že zmeníte držanie svojho tela, spôsob dýchania, výraz tváre, gestá, pohyby, slová, ktoré používate, alebo tón hlasu, môžete do tela vypustiť látky, ktoré dokážu zmeniť vaše vnútorné rozpoloženie. Inými slovami, vzpriamený postoj s ramenami vzadu zaistí nielen to, že budete vyzerať sebavedome, ale aj to, že sa budete sebavedome cítiť.

Pokiaľ budete v tomto duchu vedome upravovať postoj svojho tela, môžete sa zbaviť viacerých negatívnych emócií, ako je spochybňovanie samého seba, sklamanie, strach alebo porazenecký pocit.

A presne preto by ste si mali vyčariť úsmev na tvári. Jeden z výskumov uskutočnených na univerzite v Cardiffe dokonca zistil, že ľudia, ktorí mali obmedzenú schopnosť mračiť sa pre to, že majú tvár napichanú botoxom, sú šťastnejší než tí, ktorí sa mračiť môžu.

Škandinávske zvyky pre zdravší životný štýl.
4 zásady, ktoré vie dodržať naozaj každý

Vedci skúmali úzkosť a depresiu u 25 žien. Dvanásť z nich malo aplikované botoxové injekcie, zvyšok nie. Dámy s botoxom uviedli, že sa obecne cítili šťastnejšie a menej úzkostné. Že je to pravdepodobný dôsledok toho, že im obmedzená mimika nedovolí krčiť čelo, naznačuje (inak celkom smutnú) skutočnosť, že žiadna z nich sa aj napriek aplikovanému botoxu necítila atraktívnejšia, čo by inak mohlo ich náladu ovplyvniť.

Prelomová štúdia Univerzity Južnej Austrálie (University of South Australia) to isté fungovanie potvrdila aj v prípade úsmevu. Časť účastníkov výskumu v nej simulovalo úsmev tým, že medzi zubami držali pero, čo v usporiadaní svalov zodpovedá úsmevu. Druhá skupina v ústach nemala nič. Vedci potom obom ukazovali fotografie zobrazujúce rôzne výrazy (od usmievavých po zamračené) a tiež videá s rôznou náladou podmienenou chôdzou.

Skupina s perami, ktorá sa pri ich sledovaní musela „usmievať“, bola podľa výsledkov tiež „prinútená“, aby si to, čo videla, vyložila pozitívnejšie ako skupina bez pier.

„Keď vaše svaly hovoria, že ste šťastní, zároveň tým pozitívne ovplyvňujú vaše emócie aj to, ako vnímate svet okolo seba,“ hovorí vedúci tejto štúdie Fernando Marmolejo-Ramos. Výskumník je presvedčený, že pokiaľ dokážete presvedčiť mozog, aby podnety z okolia vnímal ako šťastné, môžete tento mechanizmus využiť na zlepšenie psychického stavu.

Tak to vyskúšajte, ide to aj bez botoxu.

Prispievateľ Bryan Robinson píše pre Forbes o kariére.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?