9. júna 2021

Minulý mesiac sa trh s kryptomenami otriasol pre šírenie informácií o regulácii zo strany Číny aj pre Muskove vyjadrenia na Twitteri, najnovší pokles vyvolala zase americká vláda.

Pracovníkom amerického ministerstva spravodlivosti sa totiž podarilo získať späť výkupné vo výške 2,3 milióny dolárov (1,9 milióna eur) v bitcoinoch od hackerov, ktorí boli zapojení do kybernetického útoku na najväčší americký ropovod. Krok vyvolal obavy z toho, ako veľmi dokáže štát zasahovať do sveta kryptomien.

V utorok 8. júna zaznamenal trh s kryptomenami pokles o 11 percent a dostal sa na úroveň 1,23 bilióna eur, čo je najnižší objem od mája, keď trh spadol na úroveň 1,07 bilióna eur – a to krátko po tom, čo zaznamenal opačný rekord – hodnotu 2,05 bilióna eur.

Pád sa začal už v pondelok 7. júna, keď sa objavili prvé správy o tom, že sa americkému ministerstvu spravodlivosti podarilo získať nešpecifikovaný objem kryptomeny, ktorou zaplatila firma Colonial Pipeline hackerom výkupné. V stredu 9. júna sa cena bitcoinu pohybovala na úrovni 28-tisíc eur, čo bol oproti utorku mierny nárast.

USA hacklo hackerov

Ministerstvo spravodlivosti USA v utorok oznámilo, že získalo 63,7 bitcoinov, ktoré majú hodnotu asi 2,3 milióna dolárov, od hackerov zoskupenia DarkSide. Využilo pritom súkromný kľúč k prístupu k bitcoinom. Stále nie je jasné, ako sa vládni úradníci dostali k súkromnému kľúču, no expert na kyberbezpečnosť Nicholas Weaver z Kalifornskej univerzity v Berkeley naznačuje, že sa vláde podarilo hacknúť hackerov.

Reklama

Išlo by v tom prípade o bezprecedentný zásah štátu do sveta kryptomien. Krok otriasol hodnotou všetkých hlavných mien – bitcoinu, etheru a binance, ktorých hodnoty poklesli o 10, 12 a 14 percent.  

Očakávajú sa pritom aj ďalšie vládne zásahy. V nedeľu dvaja americkí senátori navrhli, aby zákonodarcovia zlepšili možnosti na reguláciu a trasovanie kryptomien.

„Jediný spôsob ako sa vysporiadať s narastajúcim problémom ransomware (vydieračských hackerských útokov), je vývoj nejakej šablóny,“ povedal senátor Roy Blunt pre NBC. Kryptomeny označil za preferenčné meny hackerov a dodal, že zákonodarcovia by nemali nechať „kryptomeny operovať v zákulisí“.

Expert varujú pred reguláciami

Experti dlhodobo varujú, že prísnejšie regulácie môžu zabrzdiť veľký nástup kryptomien a posledných niekoľko týždňov sú toho dôkazom. Trh s kryptomenami sa prepadol už v polovici mája, keď začala opäť regulácie spomínať Čína, ktorá varovala finančné inštitúcie aby neponúkali služby súvisiace s kryptomenami. Bitcoin a ďalšie meny sa z týchto krokov spamätávali pomaly aj preto, že Čína v ťažení proti nim pokračuje naďalej. Uplynulý víkend napríklad obmedzila účty krypto-influencerov na populárnej sociálnej sieti Weibo. 

Ďalšiu ranu bitcoinu uštedrila v utorok britská investičná spoločnosť Ruffer, ktorá pre Reuters uviedla, že v apríli ukončila investovanie do tejto kryptomeny. „Z dlhodobého hľadiska máme stále záujem o digitálne meny, v krátkodobom horizonte, po ostrom náraste hodnoty bitcoinu, sme usúdili, že investícia do bitcoinu predstavuje riziko.“

Na druhej strane po tom, čo obavy zo štátnych regulácií trh s kryptomenami oslabili naposledy (v roku 2018, keď hodnota bitcoinu klesla až o 80 %), sa trh spamätal a začal opäť rásť. Aj po posledných poklesoch je hodnota bitcoinu v súčasnosti výrazne vyššia ako počas jeho najlepšieho obdobia v roku 2018.

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbesu a jeho autorom je redaktor Jonathan Ponciano, ktorý píše o investíciách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?