21. februára 2020

Prvý dojem môžete urobiť iba raz. To je logické a celkom stresujúce, však? Záleží vám predsa na tom, ako si vás „zaškatuľkuje“ šéf alebo všetci kolegovia. V dlhodobom horizonte to ovplyvní vaše vzťahy a taktiež kariéru. Nehovoriac o tom, že prvý dojem sa mení len veľmi ťažko. Ostatným neujde, ako sa oblečiete či ako sa správate. Prípravou a priebehom prvého dňa na novom mieste vás preto prevedú HR odborníčky Anna Hudáková a Ivana Brutenič.  

Krok 1: Zodpovedne sa pripravte.

Základom každého úspechu je príprava. „Očakáva sa od vás, že obohatíte pracovný tím o svoje vedomosti, schopnosti, skúsenosti či nápady. A tiež, že budete prínosom pre spoločnosť a stanete sa súčasťou formálnych aj neformálnych sietí,“ približuje Hudáková.

Takéto očakávania vo vás môžu vyvolať stres. Cielene sa preto pripravte na nové prostredie, snažte sa pozitívne naladiť a otvorte sa výzvam. Podľa odborníčky by ste mali mať dobrý mentálny štartovací bod. 

Zľava Ivana Brutenič a Anna Hudáková. Foto: archív

Nervozita je prirodzenou reakciou. Brutenič vraví, že ju niektorí viete skrývať lepšie, iní zase horšie. Dobrý dojem môžete urobiť, keď si naštudujete firmu, jej webovú stránku i profily na sociálnych sieťach. Vďaka tomu ľahšie zvládnete tiež „small talk“ s novými ľuďmi a nebudete musieť vyťahovať témy o počasí.

Sebavedomie získate vďaka precvičovaniu. Na novom pracovisku vás ostatní môžu vyzvať, aby ste im o sebe niečo povedali. To si natrénujte doma. Zodpovedajte otázky: Čo ste robili predtým? Aká bude teraz vaša úloha?  

Reklama

Krok 2: Vhodne sa oblečte.

Pri výbere oblečenia, ktorým by ste mohli urobiť dobrý dojem, musíte brať do úvahy predovšetkým kultúru firmy a konkrétnu pozíciu. Brutenič radí opýtať sa na dress code už počas finálneho pohovoru. Pre mužov je podľa odborníčky vhodná kombinácia nohavíc a košele, ženy zase nič nepokazia šatami.  

Hudáková odporúča, aby ste sa pri výbere oblečenia zamerali na to, či ide o formálne alebo neformálne prostredie. „Nebolo by vhodné sa od tejto normy odlišovať,“ vraví. Pokiaľ prostredie nepoznáte, odejte sa neutrálne alebo podľa toho, aký dojem ste mali na pohovore. A veľký pozor si dajte na výrazné parfumy. Prenikavá vôňa nemusí byť po chuti každému, hlavne v open office priestore.  

Krok 3: Dostavte sa radšej skôr.

„Je dôležité, aby ste prišli skôr. Na mieste buďte radšej aspoň o 10 minút vopred,“ radí Brutenič. Za žiadnych okolností by ste nemali meškať a naháňať sa už od začiatku. Čas, ktorý vám zostane, využite na to, aby ste sa upokojili.

Dôležitú úlohu pri príchode na nové pracovisko zohrávajú podľa odborníčky sympatie. Na to myslite hneď po vstupe. K recepčnej a ostatným ľuďom, ktorých stretnete, sa správajte príjemne. 

Hudáková hovorí, aby ste boli pozitívni a začali s úsmevom. Taktiež nezabúdajte na to, že vás po príchode na pracovisku čakajú formálne povinnosti nástupu do nového zamestnania. Podpíšete pracovnú zmluvu, podrobne sa oboznámite s pracovnou náplňou, bezpečnostnými a protipožiarnymi predpismi či etickým kódexom.  

Krok 4: Nechajte, aby vás predstavil šéf.

Po príchode do kancelárie prichádza čas na predstavenie. Toho by sa mal ujať v prvom rade šéf. „Mnohé firmy majú vypracovaný takzvaný onboarding program, online oznámenia o nástupe nových kolegov, najlepšie i s fotkou,“ približuje Hudáková.

To počas prvých chvíľ pomáha a tiež skráti vzájomné spoznávanie. Keď sa budete oboznamovať s kolegami a ich agendou, mali by ste si zapamätať aspoň niektoré mená. Prípadne si robte poznámky.  

Na druhej strane, ak vidíte, že vás šéf novým kolegom nepredstavuje, podľa Brutenič ho o to môžete požiadať. Koniec koncov jeho úlohou je predstavovanie viesť. Okrem toho by vám mal ukázať firmu, jednotlivé oddelenia a zabezpečiť pracovné pomôcky, ktoré budete potrebovať. Môže sa tiež stať, že váš príchod do kancelárie nikto nevedie, vtedy sa aspoň sami predstavte kolegom.  

Krok 5: Zvážte, či novému tímu niečo prinesiete.

Premýšľate o tom, či máte novému šéfovi a kolegom niečo priniesť? „Závisí na firme. Ak je mladá a inovatívna, býva zvykom, že ľudia niečo napečú alebo kúpia škatuľku keksíkov či gumených medvedíkov. Je to i také vtipné,“ konštatuje Brutenič. Čo sa týka tradičnejších spoločností, v tých to ľudia môžu vnímať negatívne.  

Hudáková preto odporúča, aby ste najskôr zistili, aké zvyky má nový tím zavedené. Možno prídete na to, že sa kolegovia stretávajú na neformálnych raňajkách. V takom prípade môžete prispieť nejakým občerstvením vo forme ovocia alebo koláčov.  

Krok 6: Nebuďte hŕŕ.

Počas prvého dňa v novej práci by ste mali počkať, kým vás niekto osloví s pracovnými činnosťami. „Držte sa v úzadí a pozorujte, ako sa ľudia správajú, na čom pracujú,“ opisuje Brutenič. Prípadne sa šéfa alebo kolegov opýtajte, s čím by ste im mohli pomôcť. Buďte proaktívni, ale nie príliš.  

Hudáková poznamenáva, aby ste dvakrát viac počúvali, ako hovorili. A veľa sa pýtajte. „Novým zamestnancom zvyknem radiť minimálne 5 otázok denne. Kto sa pýta, ten sa dozvie,“ hovorí odborníčka. Pri výbere a formulácii otázok si dávajte pozor. Nemali by byť jednoduché natoľko, že by ich inak zodpovedal aj Google.  

Krok 7: Obed a kávové rituály.

Obedňajšia prestávka je dobrý čas na vzájomné spoznávanie. V ideálnom prípade by sa vás mal v tomto čase opäť ujať šéf. Ak to tak nie je, podľa Brutenič by ste sa mali v rámci kancelárie opýtať kolegov, kam na obed obyčajne chodia. A keď sa nikto nemá k tomu, aby vás zavolal, pokojne sa sami opýtajte, či sa môžete pridať. Nikdy nepozývajte kolegov ako prví.  

Hudáková odporúča, aby ste si na novom mieste všímali taktiež takzvané kávové rituály. „Či sa kolegovia stretávajú na káve, či si nosia kávu cestou do práce a podobne. V niektorých firmách je to spôsob sociálnej interakcie,“ dodáva. Preto je dobré, ak ich budete poznať. 

Krok 8: Pozor na prešľapy.

A nakoniec sa vyvarujte prešľapov, ktoré by vám dobrý prvý dojem mohli pokaziť. Neskorý príchod, neprimerané správanie, neupravené oblečenie, hlučný prejav či nevhodné vtipy. „Pozor na pravidlá tykania. To navrhuje vekovo alebo pracovne starší človek,“ prízvukuje Hudáková. V konečnom dôsledku sa v živote a tiež na novom mieste musíte zmieriť s tým, že vás budú ľudia neustále pozorovať a hodnotiť.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?