17. augusta 2021

Po sérii nehôd, z ktorých bola jedna smrteľná, sa americké úrady pustili do doteraz najväčšieho vyšetrovania autopilota od Tesly. 

Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) vyhlásil, že začal 13. augusta skúmať 11 nehôd, pri ktorých sa vozidlá značky Tesla zrazili s inými autami. Vyšetrovanie sa týka podľa odhadov 765-tisíc vozidiel vyrobených v rokoch 2014 až 2021, a teda každého modelu Tesla – S, X, 3 aj Y.

„Vyšetrovanie posúdi technológie a metódy používané na monitorovanie, pomoc aj vynútenie zapojenia vodiča do úlohy dynamického riadenia počas prevádzky autopilota,“ uviedla NHTSA.

Tesla neodpovedala Forbesu na žiadosť o komentár. Automobilka a jej generálny riaditeľ Elon Musk nekomentovali vyšetrovanie ani na sociálnych sieťach.

Vyšetrovanie prichádza súčasne so snahou Tesly rozšíriť dostupnosť svojej funkcie Full Self-Driving. O nej spoločnosť kalifornským úradom uviedla, že v skutočnosti nejde o technológiu autonómneho riadenia.

Reklama

Prílišná dôvera

V januári 2017 NHTSA ukončil vyšetrovanie smrteľnej nehody modelu S na Floride. Hoci vodič pri jazde používal autopilota, podľa úradu nešlo o pochybenie automobilky.

Príbuzní vodiča modelu X, ktorý pri použití tohto systému zahynul pri nehode v Silicon Valley, v máji 2019 žalovali spoločnosť Tesla s tým, že technológia je chybná.

Vozidlá značky Tesla, ktoré sa podieľali na každej z 11 skúmaných nehôd, používali pri nehode buď autopilota alebo systém „Traffic Aware Cruise Control“. NHTSA začiatkom tohto roka uviedla, že preveruje 23 nehôd, pri ktorých mohol byť používaný autopilot.

Už od zavedenia asistenta riadenia pred siedmimi rokmi mnohé organizácie varujú, že funkcia s názvom Autopilot môže viesť vodičov k prílišnej dôvere. Dokazujú to aj videá vodičov Tesly na internete, ktorí funkciu autopilota považujú za autonómny systém – niektorí spia za volantom alebo sa vezú na zadnom sedadle.

Autopilot je systém 2 Advanced Driver Assistance System (ADAS) a spoločnosť upozorňuje používateľov, že majú byť vždy pripravení prevziať kontrolu nad vozidlom.

V roku 2020 nemecký súd zakázal spoločnosti Tesla používať zavádzajúci výraz Autopilot aj úplné automatické riadenie pre vozidlá predávané na tomto trhu.

Mínus 6,9 miliardy

Musk často vyzdvihuje spoločnosť Tesla ako lídra v oblasti umelej inteligencie a technológie autonómneho riadenia, aj keď spoločnosť neposkytla rovnaký typ bezpečnostných údajov, aké pravidelne poskytujú úradom vývojári AV technológie vrátane spoločností Waymo, Cruise či Argo AI.

Akcie spoločnosti Tesla klesli po oznámení vyšetrovania o 4,3 % a uzavreli sa na úrovni 686,17 dolárov na burze Nasdaq. Muskov majetok v pondelok klesol o 6,9 miliardy dolárov na 179,9 miliardy dolárov.

Článok vyšiel na Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?