Tento článok je prestige. Čo to znamená?
16. apríla 2020

Lukáš Krnáč patrí k našim najvýraznejším mladým talentom v oblasti módneho návrhárstva. Už počas štúdia získal niekoľko nominácií a ocenení na lokálnych i medzinárodných súťažiach.

Prečo je podľa Vás dôležité umenie?

Umenie tvorí našu kultúru. Ak navštívime nejakú výstavu, odnesieme si odtiaľ určitý pocit alebo myšlienku, a tým sa formuje naše myslenie a cítenie.

Kde hľadáte inšpiráciu pre svoju tvorbu?

Rád tvorím veci tak, aby obsahovali humor a ľahkosť. Často nachádzam inšpiráciu aj vo veciach, ktoré sú mimo moju komfortnú zónu. Napríklad, keď sme mali na škole spracovať tému “tradície”, vytvoril som kolekciu na tému futbal. U nás v rodine to intenzívne žilo futbalom, a hoci ho nemám rád, dal som si to ako výzvu. Zrejme to aj zafungovalo. Ľuďom to prišlo vtipné, našli si v tom niečo svoje. Bola to asi prvá kolekcia, za ktorú som získal nejaké ocenenia.

Ako vznikli šaty pre Adelu Vinczeovú?

Adela mala moderovať galavečer Ceny Nadácie Tatra banky za umenie a mňa oslovili, či by som pre ňu navrhol šaty. Témou podujatia boli technológie a moderátorku na pódiu sprevádzal aj robot Pepper. Takže som vychádzal z toho, že by mali pôsobiť technicky a futuristicky. A že budú na pódiu, ktoré bude dobre nasvietené. Navrhol som preto strieborné šaty z holografického materiálu, ktoré na svetle ihrali farebnými odleskami.

Čo symbolizuje ten nadrozmerný štítok s čiarovým kódom?

Veľké štítky s čiarovým kódom sa už objavili napríklad na mojich mikinách a vznikol nápad, že by sa to hodilo použiť aj pri tejto príležitosti, keďže aj roboti či operačné systémy majú vždy nejaký svoj kód. Kombinácia čísel na štítku tak nakoniec odkazovala na dátum večera.