1. decembra 2021

Jej fotografie uverejnil The Telegraph, Daily Mail či New York Post. Hoci na Slovensku je profesionálna fotografia psov ešte len v plienkach, prácu Veroniky Šandorovej pozná už celý svet.

Ako dieťa potajomky otvárala skrinku s fotoaparátom a kým rodičia neboli doma, pomaly spoznávala čaro zachytávania reality cez objektív. Vlastný fotoaparát si kúpila hneď z prvého zárobku. Postupne vymieňala techniku za lepšiu a modernejšiu.

Keď to však vyzeralo, že sa od fotografovania odkloní a vyberie sa cestou vedy, do života jej vstúpil štvornohý priateľ. Ako sama hovorí, borderská kólia Nabu ju priviedla späť k fotografii, vďaka čomu dnes poznáme jednu z najúspešnejších fotografiek psov, ktorá pôsobí pod umeleckým menom Ve Shandor.

Dve vášne, jeden biznis a noci plné práce

Na Veronikin profesijný vývoj možno pozerať ako na klasický príbeh zavesenia korporátneho života na klinec a rozbehnutie vlastného biznisu. Ide však, predovšetkým, o príbeh spojenia dvoch životných vášní šikovne pretavených do biznisu. A skvele funguje aj vďaka úprimnému a srdečnému prístupu.

Ve Shandor: Od malička som bola vedená k tomu, že ak niečo chcem, musím si to zaslúžiť. Zdroj foto: archív Veroniky Šandorovej.

Na dráhu profesionálnej fotografky psov mladá umelkyňa nastúpila prirodzene. Fotoaparát nosila všade so sebou, fotila okrem svojho psíka aj psy priateľov a známych.

Reklama

„Až sa ma raz na prechádzke kamarátka spýtala, prečo si z toho neurobím svoju profesiu, keď ma to tak veľmi baví. Najskôr som sa pobavila, veď kto by mal o profesionálnu fotografiu psov záujem, no keď som sa rozhliadla okolo, zistila som, že dopyt naozaj existuje,“ opisuje Veronika, ako sa začalo jej podnikanie.

„Vytvorila som si prvé fanpages a jeden celý rok som popri povolaní marketingového špecialistu v banke prijímala objednávky, aby som získala skúsenosti a referencie,“ rozpráva s úsmevom, hoci na toto obdobie spomína ako na hektické a náročné. V týždni pracovala, po večeroch upravovala fotografie a cez víkend realizovala samotné fotenia.

Keď niečo chcete, musíte si to zaslúžiť

Keď videla, že sa jej ako fotografke darí a počet objednávok stúpa, rozhodla sa biznis rozbehnúť naplno. „Po štyroch rokoch som s pocitmi nenaplnenia a zviazanosti dala výpoveď. A to napriek tomu, že mi hovorili, že som do pol roka naspäť. Objednala som si individuálny vzdelávací kurz u najlepšej fotografky v strednej Európe a išla som za svojím cieľom,“ hovorí Veronika.

„Od malička som bola vedená k tomu, že ak niečo chcem, musím si to zaslúžiť. Začiatky neboli ľahké, nie vždy bolo toľko objednávok, koľko by som očakávala. Dôležité však nie je dať výpoveď a ísť za svojím snom, ale vytrvať. Byť konzistentná, vydržať, keď prichádza konkurencia, negativizmus a odhovárania. Dnes som šťastná, že robím to, čo ma napĺňa,“ vysvetľuje ďalej.

Jej fotky obleteli celý svet

Pri kreatívnej činnosti podľa nej nie je nič dôležitejšie ako duševné zdravie. „Je dôležité pracovať na sebe, nevyhorieť. V rámci biznisu človek často zabúda, že sa musí venovať aj sebe. Ženie sa za peniazmi, úspechom, oceneniami. To isté stretlo aj mňa. Dnes viem, aká dôležitá je práca na svojom rozvoji. Doobedie z každého dňa preto patrí mne, mojim psom, dobrej knihe či športu. Ak nie som v dobrom duševnom stave, verím, že sa to odráža aj v mojej fotografii. Preto si dávam záležať na tom, aby som sa cítila dobre,“ prezrádza.

V tomto roku Veronika suverénne zvíťazila v medzinárodnej súťaži International Pet Photographer of the Year 2021, vďaka čomu jej prácu spoznal prakticky celý svet. Sériu Veronikiných fotografií zverejnili také popredné médiá ako Daily Mail, The Telegraph či New York Post.

Ve Shandor: Aspoň raz ročne do seba zainvestujem a absolvujem kurz s TOP svetovými fotografmi. Zdroj foto: archív Veroniky Šandorovej.

Budúci rok navyše zasadne do porotcovského kresla v medzinárodnej súťaži. Ponuky na fotenia a kurzy jej popri domácej klientele zásadne začínajú pribúdať aj zo zahraničia a jej kalendár je plný na dva mesiace vopred.

Od blata aj so škrabancami

Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, až 60 % klientov sa k Veronike so svojimi psíkmi pravidelne vracia. „Často bývajú počas fotení v strese, preto sa fotenia snažím viesť ako príjemné prechádzky, počas ktorých sa porozprávame o tom, čo majú oni a ich psíky radi. Ja popri tom nafotím zopár spontánnych a autentických snímok. Klišé a strojeným fotografiám na chladničku sa radšej vyhýbam,“ hovorí s úsmevom talentovaná Veronika, ktorá si dá záležať aj na precíznej voľbe lokalít.

Tie si vyberá sama vo voľnom čase a vracia sa na ne viackrát, aby miesto spoznala v rôznom svetle, pri zmene počasia či ročného obdobia. Neštíti sa ani vyhrnúť si rukávy a niekedy končí prácu od blata, s modrinami či škrabancami.

Veronika Šandorová po štúdiu na strednej umeleckej škole presedlala na antropológiu, no nakoniec sa opäť vrátila k umeniu. Mladá Banskobystričanka, ktorá žije v Bratislave, sa okrem profesionálneho fotografovania psov živí aj portrétovou rodinnou fotografiou. Počas obdobia koronakrízy jej do portfólia pribudli kurzy a fotografické workshopy. Svoje vedomosti odovzdáva najčastejšie zanieteným psičkárom, ale aj špecializovaným chovateľom psov, ktorí potrebujú kvalitné fotografie napr. na výstavy. Ako rešpektovaná fotografka štvornohých miláčikov túži aj po vlastnej autorskej výstave a pracuje na rozšírení svojich kurzov do zahraničia.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?