Tento článok je prestige. Čo to znamená?
14. mája 2020

Miroslav Cipár je pravdepodobne najvšestrannejší slovenský výtvarník. So svojím bohatým portfóliom malieb, grafík, ilustrácií a sôch získal viacero významných ocenení.

Slovenský výtvarník Miroslav Cipár na predstavení nových platobných kariet. Zdroj foto: Archív značky

Prečo je podľa vás dôležité umenie?

Keby nebolo umenia, neboli by sme ľudia. Kultúra a umenie sú skutočným základom civilizácie. Neustále premeny, metamorfózy či revolúcie svedčia o nepokoji – nespokojnosti z nedokonalosti. Umenie pochybuje, mení, hľadá východiská a iné zavrhuje, nachádza nové cesty a nové spôsoby. To dáva umeniu, umelcom i konzumentom strhujúce dramatické divadlo. 

Umenie a kultúra vôbec nie sú len zábavou. Odpovedajú na nepoložené otázky, ale iné kladú, často nepríjemne a znepokojujúce. Umenie sprostredkúva správu o stave sveta a človeka. Ovplyvňuje, vzdeláva, zušľachťuje, vzrušuje a fascinuje veľkolepými príbehmi.

Aké motívy vás inšpirujú? Čo stvárňujete najradšej?

Popri maľovaní obrazov, kreslení a ilustrovaní sa venujem grafickému dizajnu. Hovorí sa, že dizajn je všetko. Zaujíma ma vizuálna komunikácia, stručné komunikovanie informácií. Znaky, značky, symboly, logotypy, písmo a abecedy. Sú to obrovské priestory imaginácie, ale aj disciplíny dodržiavania dohodnutých pravidiel. 

Rád s dôverou pritakávam Konfuciovi: “Znaky a symboly vládnu svetu, nie slová a zákony.”

Kreditná karta Visa zlatá firemná s použitým motívom Miroslava Cipára. Zdroj foto: Archív značky

Ako vznikla grafika s rozprávkovým vtákom, ktorá je na karte od Tatra banky?

Grafika vznikla hneď po štúdiách v šesťdesiatych rokoch. Bola určená pre predajne umenia a umeleckých predmetov v sieti predajní Diela. Náklad bol tuším dvesto kusov. Vtedy potrebovali pokryť mimoriadny záujem o výtvarné diela vhodné do nových bytov, ktoré rástli ako huby po daždi. 

V tom čase som veľa ilustroval, preto bolo pre mňa prirodzené urobiť rozprávkového vtáka, na ktorom je zreteľná inšpirácia ľudovým umením.