Po pár rokoch nespokojnosti v kancelárskom prostredí dala výpoveď a naplno sa začala venovať umeniu. Ilustrátorka Deni Minar má dnes amerického investora a vlastný tím. Jej obrazy, inšpirované prírodou, ovplyvnil aj pobyt medzi Indiánmi v Novom Mexiku, kde sa od pôvodných obyvateľov učila o symboloch a princípoch kultúry.
Vyštudovala hospodársku politiku a na tri roky zakotvila v korporácii. Denisa Minarová však počas každodennej rutiny v kancelárii pochopila, ako žiť nechce. Hľadala samú seba a trápila sa úzkosťami a pocitmi nenaplnenia.
„Sledovala som ľudí okolo mňa, mojich vtedajších kolegov, ktorí boli zamestnaní roky a neboli šťastní. Boli to šikovní ľudia s talentom a chuťou pracovať. V každom z nich som videla potenciál, ktorý by sa dal využiť inak,“ začína svoje rozprávanie. No je ťažké riskovať, keď máte rodinu a úver. Ilustrátorka si vtedy uvedomila, že ak chce zmenu, musí ju urobiť ihneď.
V Holandsku rozbehla originálny startup.
Pomáha v ňom umelcom z krajín východnej a strednej Európy
Deni Minar začala takpovediac náhodou
V tom čase chytila do ruky ceruzku, ktorá bola jej spoločníčkou už v detstve, a rozhodla sa vytvoriť obraz plný prírody. Prvýkrát, len tak, dúfajúc, že umenie jej ukáže cestu a niekam ju zavedie. Páčilo sa jej zavrieť sa v izbe, pustiť si hudbu a „vyventilovať“ sa kreslením. „Z úplne nenápadného obrazu vznikol kúsok, ktorý moji blízki ocenili. Vtedy som začala počúvať samú seba, čím sa započala moja cesta,“ hovorí.
Hlavnými motívmi jej tvorby sú príroda, kultúry a individualita. Foto: Sarah Weiss (@sari.now)
Z jedného obrazu vzniklo množstvo ďalších pre jej známych, neskôr ich známych a postupne prichádzali ďalšie zaujímavé spolupráce a zákazky. Deni Minar si vtedy uvedomila, že si môže dovoliť dať výpoveď z práce a venovať sa iba kresleniu. „Najťažšie je nájsť si systém a zorientovať sa, určiť si ciele a hlavne cieľovú skupinu. Veľakrát som sa zmýlila a doteraz sa učím. Zistila som, že bez toho, aby sa umelec stal komerčným výtvarníkom, je to veľmi náročné,“ vraví.
Začiatky teda neboli pre jej psychiku najľahšie. „Nikdy neviete, aká vám príde zákazka a či pokryjete svoje mesačné náklady. Niekedy sa dva týždne nik neozve a potom príde týždeň, keď sa toho nakopí toľko, že nestíhate vyrábať. Robila som naozaj veľa, niekedy som ani nespávala,“ hovorí Deni Minar.
Dodáva, že keď už nevládala, často o sebe pochybovala. No vďaka plánovaniu si postupných malých cieľov tento čas prekonala. „Samozrejme, prišli aj mesiace, keď som premýšľala, že buď urobím niečo väčšie, alebo si nájdem opäť prácu,“ priznáva.
Medzi Indiánmi
V tom čase sa však rozhodla požičať si peniaze a vytvoriť kolekciu oblečenia potlačeného jej kresbami. Bolo to buď – alebo. „Myslím si, že buď si umelec zvolí dlhšiu, nekomerčnú cestu a bude tvoriť popri práci, ktorá ho živí, alebo spraví kompromis a nájde cestu, v ktorej bude stále autentický, ale jeho umenie bude aplikovateľné aj v komerčnej sfére,“ tvrdí a pokračuje: „A to najmä na Slovensku, kde majú ľudia menšiu ochotu investovať do umenia.“ Deni Minar si nakoniec touto kolekciou zarobila aj bez zákaziek a z jedného motívu dokázala vyťažiť viac.
Deni vyrastala obklopená prírodou, kam sa rada vracia. Foto: Sarah Weiss (@sari.now)
Jej sebavedomie k tvorbe tiež výrazne ovplyvnilo uznanie Indiánov v Novom Mexiku, kde strávila mesiac. „Keďže ústredným motívom mojej tvorby je príroda, veľkou inšpiráciou sú pre mňa kultúry, ktoré k nej majú výnimočný vzťah. Indiáni ma fascinovali odjakživa. Ich oblečenie, tanec a hlavne vzťah k umeniu,“ rozpráva. Počas spomínaného pobytu jej ukázali svoju kultúru a povedali všetko, na čo sa pýtala. „Okrem náboženstva, tieto informácie si veľmi ochraňujú,“ dodáva ilustrátorka.
Slovák vystavuje obrazy v OSN. Na počesť mecenášov umenia Vilčekovcov
Najkrajším zážitkom pre ňu bola návšteva Pueblo Acoma, hory, na ktorej v autentických podmienkach dodnes žijú potomkovia pôvodných obyvateľov bez elektriny a vody. Zoznámila sa tam s Bellaminom, ktorý vyrába ozajstné lapače snov, a s keramikárom Brianom. „Pýtal sa ma, či som nerozmýšľala nad farbami v mojich obrazoch. Posadil si ma a postupne mi vysvetlil, ktorá čo reprezentuje a z ktorej časti prírody pochádza. Oni totiž používajú iba farby, ktoré dokážu nájsť v okolí. Myslím, že na tento zážitok budem spomínať celý život,“ hovorí Deni Minar.
Deni s priateľkou a marketérkou Sarah a investorom Stephenom. Foto: Sarah Weiss (@sari.now)
Nie umelec, ale firma
Na svoju prácu však, na rozdiel od iných, umelkyňa nie je sama. S marketingom, reklamou a webstránkou jej už od začiatku pomáha kamarátka, ktorá ju navyše zoznámila s investorom Stephenom Bruckerom. Motiváciou Američana je podľa umelkyne využiť svoje obchodné znalosti najmä na Slovensku a Ukrajine, kde sa stretáva so zaujímavými ľuďmi.
„Do nášho projektu investoval niekoľko desiatok tisíc eur v priebehu roka. Nie je to vôbec bežné, že by umelci mali investorov. V tomto prípade si však myslím, že to Stephen vníma ako projekt a nie ako jednotlivca, preto to bolo preňho zaujímavé,“ vysvetľuje ilustrátorka, s ktorou spolupracuje štvorčlenný tím.
Dnes si už hovoria firma. Čas, ktorý treba na samotné dosiahnutie cieľa, totiž podľa Deni nie je len o kreslení. Musia sa venovať aj komunikácii, propagačným materiálom, predaju, PR, vedeniu firmy a hlavne produktu samotnému.
V tvorbe ju inšpirovala aj indiánska kultúra. Foto: Sarah Weiss (@sari.now)
Najmä americký trh
Umeniu sa Deni venuje približne dva roky a mesačne predá okolo 4 – 6 originálov, popri ktorých predáva aj výtlačky kópií. Postupne však do jej portfólia pribudli aj rôzne iné zákazky. „Po aplikovaní kresieb na oblečenie sa o mne dozvedela aj široká verejnosť. Začali mi chodiť rôzne ponuky, ako napríklad kresby na surfy, ktoré slúžili ako dekorácia, návrhy tetovaní, opasky pre fitnesákov – tých som vyrobila naozaj veľa – a nakoniec aj logá a brandingové materiály,“ menuje.
Všetky dizajny pre slovenskú limitovanú edíciu mikín. Foto: Sarah Weiss (@sari.now)
Cieľom jej investora však bolo dosiahnuť predaj jej diel bez toho, aby sa zameriavali na tričká a rôzne iné predmety. Aj preto sa ilustrátorka Deni rok od založenia firmy sústreďuje na americký trh, kde sú ľudia ochotní investovať do umenia viac. „Chcú výnimočnosť a sú ochotní si zaplatiť kúsky, ktoré majú pre nich citovú hodnotu a hĺbku. Často sa nám stáva, že si vyberú motív vytlačený na ekologickejší a drahší papier, aj napriek tomu, že ponúkame aj lacnejšiu alternatívu,“ hovorí o Američanoch.
Momentálne Deni Minar dolaďuje posledné detaily s kamennými predajňami po USA, ktoré budú predávať jej výtlačky. „Veľmi rada by som inšpirovala všetkých umelcov, tvorcov a najmä umelkyne, aby sa odvážili k podnikať aj napriek riziku, ktoré to so sebou prináša. Naozaj verím tomu, že sa to dá, no sú za tým hlavne dlhé hodiny práce,“ uzatvára.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]