29. apríla 2021

Koronakríza znížila tržby jeho hydinárskej spracovateľskej firmy EU Poultry o viac ako tretinu, napriek tomu má Dmytro Borodavka, finalista súťaže EY Podnikateľ roka 2020, veľké plány. Do 10 rokov chce byť najväčším producentom hydinových polotovarov a hotových jedál v Európe. 

Príbeh rodáka z Kyjeva Dmytra Borodavku je príbehom priebojnosti a zdravého sebavedomia. Pôvodne pracoval pre ukrajinský podnik MHP, jeden z najväčších hydinárskych závodov v Európe, neskôr sa však rozhodol posunúť aktivity smerom na západ.

S podnikaním na Slovensku začal relatívne nedávno, v roku 2015. Odvtedy sa mu podarilo vybudovať úspešný závod na spracovanie hydiny v Horných Salibách, ktorého ročná kapacita je zhruba 40-tisíc ton. Hydinu sem dováža najmä z rodnej Ukrajiny, ale časť dodávok je aj z Poľska, Rumunska či od slovenských chovateľov.

V podnikaní sa mu do začiatku koronakrízy darilo. Už v roku 2019 tržby spoločnosti EU Poultry presiahli 77 miliónov eur a firma vykázala čistý zisk štyri milióny. Rana prišla po prepuknutí pandémie, najmä preto, že pred ňou až 80 percent hydiny dodávali do HoReCa segmentu, ktorý bojuje o prežitie.

Tento výpadok Borodavka dokázal nahradiť spoluprácou s obchodnými reťazcami ako Tesco, Metro či Makro s partnermi na Slovensku, v Česku i Maďarsku, následkom čoho nebol dosah koronakrízy preňho a jeho podnik likvidačný.

Reklama
Závod na spracovanie hydiny v Horných Salibách, ktorého ročná kapacita je zhruba 40-tisíc ton, by sa mal rozšíriť o ďalšiu prevádzku. Foto: archív EU Poultry

Vlani tak dosiahli tržby spoločnosti EU Poultry 42 miliónov eur, pričom firma vykázala stratu okolo 140-tisíc eur. V podnikateľskej štruktúre má však Dmytro Borodavka aj ďalšie firmy (napr. WE Trade na Slovensku a Snap Holding v Holandsku), vďaka čomu, ako hovorí, bola celá skupina v zisku okolo pol milióna eur.

Chce sa zamerať na výrobky s pridanou hodnotou

Borodavka sa zlou situáciou zbytočne nezdržiava. Verí, že pominie. Aby bol na lepšie časy pripravený, už dnes pracuje na otvorení ďalšieho závodu pri Galante s celkovou investíciou 30 miliónov eur. Mal by stáť v susedstve súčasného závodu v Horných Salibách, kde Borodavka už nakúpil pozemky a v dohľadnom čase očakáva od úradov príslušné povolenia.

A práve vďaka tejto investícii sa chce stať najväčším dodávateľom hydinového mäsa vo forme „ready to cook“ polotovarov a už upečených „ready to eat“ produktov na Slovensku a zároveň aj jedným z jeho najväčších producentov v Európe.

„Najskôr sme predávali chladené čerstvé mäso, no teraz rozširujeme sortiment o výrobky s pridanou hodnotou. Robíme aj rezne, burgery, špízy, klobásky… Na trhu sme totiž videli, že po takýchto produktoch existuje veľký dopyt,“ vysvetľuje Dmytro Borodavka.

V závode v Horných Salibách zamestnáva okolo 65 ľudí. „Aj keď je to pre nás teraz ťažké, držíme si všetkých zamestnancov práve preto, lebo sa chceme rozvíjať.“

Nová prevádzka, ktorá sa bude venovať výlučne produkcii „ready to eat“ výrobkov na zhruba 15-tisíc štvorcových metroch, by mala byť dokončená začiatkom roku 2023. Pracovať by tu malo okolo 300 ľudí. Ich súčasná prevádzka sa zase bude venovať výrobe „ready to cook“ produktov. Spolu by mali spracovávať zhruba 80- až 100-tisíc ton mäsa ročne.

Keď sa Dmytra Borodavku pýtame na jeho podnikateľský sen, s odpoveďou neváha: „O 10 rokov by som chcel byť ‚number one‘ výrobcom kulinárskych produktov z hydiny v EÚ. Myslím si, že sa to dá dosiahnuť. Sú to realistické ciele. Ale je jasné, že pred nami je veľa práce. Musíme do toho dať ešte veľa energie a úsilia.“

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?