13. septembra 2021

Marek Vala od detstva pretekal v lyžovaní a hral tenis. Obľúbil si aj hokej, jazdenie na bicykli, plávanie či gymnastiku. Nikdy mu však nenapadlo, že ho bude šport živiť aj v dospelosti. Mal dobre rozbehnutú kariéru v automobilovom priemysle a neplánoval to meniť.

Potom sa stalo niečo, čo ho z tejto trajektórie vykoľajilo. Pred tromi rokmi bol s kamarátom lyžovať v rakúskom Kaprune. Išli sa naobedovať do reštaurácie a keď sa vrátili k stojanom s lyžami, Valove boli preč.

Nepomohlo ani poistenie

„Strašne ma to naštvalo. Potom som si uvedomil, že mám pripoistenie športovej výbavy. Tak som hneď volal do poisťovne a ich prvá otázka znela, či som mal lyže zamknuté. Dodnes je vo všetkých poistných podmienkach, že lyže musia byť v lyžiarni alebo zamknutom objekte, čo je však vo veľkých strediskách nereálne,“ opisuje Vala.

Začal teda googliť, aké časté sú podobné krádeže. A prišiel na to, že len v Rakúsku zlodeji ročne odcudzia lyže za takmer 16 miliónov eur. Tak začal zisťovať, čo sa proti tomu dá robiť. Ale nenašiel žiadne riešenie, ktoré by mu vyhovovalo.

Zabezpečenie hodné 21. storočia

„Objavil som len jednoduché mechanické zámky. Umocnilo to vo mne myšlienku, že neexistuje žiadne zabezpečenie vhodné pre 21. storočie. A tak som sa rozhodol vytvoriť si vlastný elektronický zámok,“ hovorí tridsaťročný podnikateľ.

Reklama

Postupne na seba nabalil tím dizajnérov a konštruktérov a spoločne sa pustili do vývoja. Ten trval 2,5 roka a stál státisíce eur.

Foto: Pealock

Výsledný produkt tvorí malá ľahká krabička z odolných materiálov, vybavená pohybovým senzorom. Vo chvíli, keď lyžami niekto pohne, spustí sa akustický alarm a zariadenie zároveň cez Bluetooth odošle notifikáciu do telefónu majiteľa.

Ak je vo väčšej vzdialenosti, prepne sa automaticky na GSM režim a majiteľovi volá. V mobilnej aplikácii sa dá nastaviť aj časové oneskorenie alarmu. Ak teda niekto len posunie lyže v stojane, nemusí sa alarm hneď spustiť.

Slovná hračka

„Pri vymýšľaní názvu PeaLock som použil slovnú prešmyčku. Skombinoval som anglický výraz lock – zámok a peacock – páv, ktorého máme aj v znaku. O pávoch sa totiž hovorí, že sú pre svoj hlasný krik výborní strážcovia majetku,“ vysvetľuje Vala.

Foto: Lucie Mojžíšová

Zámok je možné použiť nielen na lyže a snowboardy, ale aj na bicykle, elektrické bicykle, elektrické kolobežky, kočíky alebo aj invalidné vozíky. „Máme aj zákazníkov, ktorí ho chcú ako zabezpečenie prilby na motorku alebo motorového člna. Dá sa použiť v podstate na čokoľvek, čo pre vás má hodnotu,“ hovorí zakladateľ PeaLocku.

Dizajnérsky Oscar

Jeho nápad získal aj prestížne medzinárodné ocenenie Red Dot Award, ktorému sa hovorí aj dizajnérsky Oscar. Uspel v kategórii Design Concept. Porotcovia pritom hodnotia estetickú kvalitu, funkčnosť a inovácie.

Foto: Pealock

„Hodnota bicyklov každoročne stúpa a zaznamenávajú to aj čoraz populárnejšie elektrobicykle, ktorých ceny sa už dnes bežne pohybujú cez 4-tisíc eur. Takéto vybavenie je už potrebné chrániť sofistikovanejším riešením, ako je len mechanický zámok, napríklad v Nemecku je bežnou praxou, že využívajú viac typov zámkov naraz,“ opisuje český podnikateľ Vala.

Slovenský trh

Tento rok rozširuje svoj biznis aj na slovenský trh. „Pre slovenských zákazníkov máme kompletnú internetovú stránku v slovenčine, samotný Pealock stojí 159 eur a posielame s doručením do dvoch pracovných dní. Doprava je cenovo takmer identická ako v Česku a od dvoch kusov je bezplatná,“ vysvetľuje Vala.

Okrem toho v septembri začali s predajom prostredníctvom partnerov, ako sú napríklad predajcovia bicyklov či lyží. „Veríme, že PeaLock bude úspešný rovnako ako v Česku aj na Slovensku, kde je veľa lyžiarskych stredísk a cyklistických chodníkov,“ uzatvára podnikateľ

Pôvodný článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Jana Mertová. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?