20. februára 2021

Finančná gramotnosť je pre kvalitný život veľmi dôležitá, preto je prekvapivé, že školy neučia deti o peniazoch už od útleho veku. Je evidentné, že finančné vzdelanie našim deťom chýba. No tie najdôležitejšie lekcie o peniazoch ich môžete naučiť aj vy –  a nemali by ste to odkladať.

Beth Kobliner, autorka bestsellera Get a Financial Life a členka prezidentskej poradnej rady pre finančnú gramotnosť hovorí, že už aj deti vo veku troch rokov dokážu pochopiť finančné pojmy ako úspory a výdavky. Preto iniciovala aj vznik portálu Money as You Grow, ktorý poskytuje deťom finančné kurzy primerané ich veku.

Podľa správy z Cambridgeskej univerzity sa peňažné návyky detí vytvárajú už od 7 roku života. „Čím skôr rodičia začnú využívať každodenné príležitosti na to, aby naučili svoje deti niečo o peniazoch, tým lepšie. Napríklad dajte šesťročnému dieťaťu v obchode 2 doláre a nechajte ho, nech si vyberie, ktoré ovocie chce kúpiť. Rodičia majú najvyšší vplyv na finančné správanie svojich detí, takže je na nás, aby sme vychovali generáciu vnímavých spotrebiteľov, investorov, sporiteľov aj darcov,“ vysvetľuje Kobliner.

Lekcie finančného správania v útlom veku určia to, akým smerom sa bude vyvíjať finančné správanie človeka v budúcnosti. Foto: Pexels/Karolina Grabowska

Nižšie sú uvedené najdôležitejšie finančné lekcie pre každú vekovú kategóriu, ako aj činnosti na znázornenie každého bodu.

Vek 3 – 5 rokov

Lekcia: Možno budeš musieť počkať, kým si kúpiš niečo, čo chceš.

Reklama

„Je to ťažké pre ľudí všetkých vekových skupín,“ hovorí Kobliner. Schopnosť odkladať túžby však môže predpovedať aj to, či bude človek v budúcnosti úspešný. Deti v tomto veku sa musia naučiť, že ak naozaj niečo chcú, mali by vydržať a šetriť si na to, aby si to mohli kúpiť.

Lekcie finančného správania v útlom veku určia to, akým smerom sa bude vyvíjať finančné správanie človeka v budúcnosti. „Nedá sa začať príliš skoro,“ hovorí Kobliner a dodáva, ako to vyzerá v jej rodine. „Keď ideme do obchodu a poviem, že nemáme na niečo peniaze, deti sú múdre – vedia, že máme kreditné karty.“

A preto im radšej povie napríklad toto: „Sme tu, aby sme kúpili darček pre X. Nebudeme kupovať nič pre vás, preto sme sem neprišli.“ Deti sa potom rýchlo naučia, že vstup do obchodu vždy neznamená, že si niečo kúpite.

Aktivity pre deti vo veku od 3 do 5 rokov

  1. Keď vaše dieťa čaká v rade, napríklad len na to, aby mohlo ísť na hojdačku, hovorte s ním o tom, aké dôležité je naučiť sa čakať na to, čo chce.
  2. Vytvorte tri nádobky a označte ich štítkami „Šetrenie“‚ „Míňanie“ a „Zdieľanie“. Vždy, keď vaše dieťa dostane peniaze, či už na narodeniny alebo za domáce práce, rozdeľte ich rovnomerne do nádobiek. Potom dieťa nechajte, aby peniaze z nádobky „Míňanie“ používalo na malé nákupy ako sladkosti alebo nálepky. Peniaze v nádobke „Zdieľanie“ môžu ísť niekomu, koho poznáte a kto ich potrebuje, alebo ich spolu môžete využiť na nákup narodeninových darčekov pre kamarátov či spolužiakov. A nádobka s nápisom „Šetrenie“ by mala byť určená na drahšie veci, po ktorých dieťa túži.
  3. Nech si vaše dieťa stanoví cieľ – napríklad kúpiť si nejakú hračku. Uistite sa však, že to nie je drahá vec, ktorú si nebude môcť dovoliť ešte mesiace. „Potom to bude frustrujúce a nebude tomu rozumieť. Je to skôr o tom, aby si dieťa uvedomovalo, že si šetrí na nejaký cieľ, než o tom, aby si našetrilo peniaze na drahý dar,“ hovorí Kobliner.

No ak má vaše dieťa predsa len drahý cieľ, vypracujte si zodpovedajúci „program“, aby sa mu podarilo dosiahnuť cieľ v primeranom časovom rámci.

Vždy, keď dá vaše dieťa peniaze do sporiacej nádobky, pomôžte mu spočítať, koľko má. Porozprávajte sa s ním o tom, koľko potrebuje na dosiahnutie svojho cieľa a kedy ho dosiahne. „Pre deti sú všetky tieto aktivity naozaj zábavné,“ hovorí Kobliner. „A uvedomia si tak dôležitosť trpezlivosti, čakania a šetrenia.“

Vek 6 – 10 rokov

Lekcia: Musíš sa rozhodnúť, ako utratíš svoje peniaze.

V tomto veku je dôležité vysvetliť dieťaťu, že peniaze nie sú nekonečné a je dôležité robiť múdre rozhodnutia, pretože keď ich raz miniete, už viac nemáte čo minúť, hovorí Kobliner.

Aj v tomto veku by ste mali pokračovať v predošlých aktivitách (stanovenie si cieľov a nádobky na úspory, výdavky a zdieľanie), no mali by ste už začať dieťa zapájať aj do dospelejšieho finančného rozhodovania.

Aktivity pre deti vo veku od 6 do 10 rokov

  1. Zahrňte svoje dieťa do niektorých finančných rozhodnutí. Vysvetlite mu napríklad svoje rozhodnutia: „Túto obyčajnú hroznovú šťavu som si vybrala preto, lebo stojí o 50 centov menej ako tá značková, a pritom chutí rovnako,“ hovorí Kobliner. Alebo hovorte o výhodných akciách, ako napríklad o tom, že kupujete väčšie balenia, pretože tak máte nižšiu cenu za kus.
  2. Dajte dieťaťu nejaké peniaze v supermarkete, napríklad 2 eurá, nech sa rozhodne, aké ovocie kúpi v rámci toho, čo potrebujete. Získa tak prvé skúsenosti s finančným rozhodovaním.
  3. Keď nakupujete, hovorte nahlas o tom, ako robíte svoje finančné rozhodnutia. Napríklad si klaďte spolu s dieťaťom otázky: Je to niečo, čo naozaj potrebujeme? Alebo to tento týždeň nemusíme kupovať, keďže ideme na večeru do reštaurácie? Môžem si to od niekoho požičať? Bolo by to lacnejšie niekde inde?

Vek 11 – 13 rokov

Lekcia: Čím skôr začneš šetriť, tým rýchlejšie sa ti peniaze zhodnotia zloženými úrokmi.

V tomto veku sa môžete posunúť od myšlienky úspor na krátkodobé ciele k dlhodobým cieľom. Predstavte deťom koncepciu zložených úrokov, ktoré fungujú ako snehová guľa. Získavate úroky z vloženej sumy a zároveň získavate úroky z úrokov.

Aktivity pre deti vo veku 11 až 13 rokov

  1. Opíšte to dieťaťu pomocou konkrétnych čísel. Výskumy ukazujú, že je to účinnejšie, ako keď im to vysvetlíte len abstraktne. Napríklad: „Ak si každý rok odložíte 100 dolárov od svojich 14 rokov, budete mať 23-tisíc dolárov do veku 65 rokov, ale ak začnete vo veku 35 rokov, budete mať do 65 rokov iba 7-tisíc dolárov,“ hovorí Kobliner.
  2. Nech si vaše dieťa stanoví dlhodobý cieľ, aby si šetrilo na niečo drahšie ako sú hračky. Podľa Kobliner sa deti v tomto veku nesnažia šetriť, pretože si chcú kúpiť veci hneď. Zamyslite sa spolu, aké sú dlhodobé ciele, čo nimi môžu dosiahnuť a čoho sa musia vzdať. Nakoniec pochopia, že dlhodobé ciele sú dobrým rozhodnutím.

Napríklad ak má vaše dieťa zvyk kupovať si každý deň po škole jedlo, môže sa rozhodnúť, že si radšej ušetrí a investuje peniaze do mobilu, hovorí Kobliner.

Vek 14 – 18 rokov

Lekcia: Pri porovnávaní vysokých škôl si treba uvedomiť, koľko by stála každá škola.

Vyhľadajte poplatky na webových stránkach vysokých škôl, aby ste videli, koľko každá z nich stojí. Započítajte všetky výdavky – školné, poplatky za prihlášku, poplatky za cestovanie či ubytovanie. Ale nech to vás a vaše dieťa neodradí. Vysvetlite dieťaťu, že vzdelanie je dôležitá a užitočná investícia.

Vek 18 rokov a viac

Lekcia: Kreditnú kartu používaj len vtedy, ak dokážeš každý mesiac splatiť celý zostatok.

Reklama

Je príliš jednoduché stratiť sa v bludnom kruhu dlhov z kreditnej karty, o to horšie sa z neho vymotáva. O to viac, ak musí vaše dieťa splácať aj študentskú pôžičku. V budúcnosti by to mohlo ovplyvniť aj úverový register a spôsobiť problémy pri hypotéke či získaní úveru na auto.

Poučte dieťa, že ak rodič spolupodpíše kreditnú kartu, akákoľvek oneskorená platba by mohla ovplyvniť aj úverovú históriu rodiča.

Vysvetlite dieťaťu dôležitosť železnej rezervy, na čo slúži a čo ňou dokáže pokryť. Naučte ho tiež, ako si efektívne vyčleniť peniaze na vytváranie úspor.

Článok vyšiel na webe amerického Forbesu. Autorkou je bývalá prispievateľka Laura Shin.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?