16. januára 2020

Viem, čo si myslíte: prečo by sme mali na dovolenke spať v miestnosti s partiou cudzích ľudí? Lenže táto populárna forma ubytovania vám významne ušetrí peniaze. A vďaka tomu sa môžete na cestách zdržať dlhšie, dožičiť si večeru vo vychytenej reštaurácii, alebo si prikúpiť vstupenky na ďalšie prehliadky pamiatok či kultúrne vyžitie.

Hostely možno mali pred niekoľkými desaťročiami zlú povesť, no dnes sa píše rok 2020. Od chvíle, keď vaši rodičia v 70. rokoch cestovali s batohmi po Európe, sa veľa zmenilo. Áno, stále existujú ošemetné ubytovania tohto typu, no vo svete už nájdete aj nóbl hostely, ktoré majú elegantný a moderný dizajn a často až hotelovú úroveň.  

V niektorých hosteloch máte závesy. Stačí, aby ste ich zatiahli a máte súkromie. Foto: Unsplash/Nicate Lee

Jediným skutočným rozdielom je cena a počet postelí v každej izbe. Nižšie nájdete tri dôkazy, vďaka ktorým by ste mali zvážiť svoj pobyt v hosteloch a tiež 6 dôležitých tipov, vďaka ktorým bude toto ubytovanie príjemným zážitkom.  

Je jednoduché stretnúť ďalších ľudí

Iste, hotely sú pekné. No pokiaľ cestujete sami, môžu byť osamelé. Jednou z dobrých veci na hosteloch je, že obyčajne máte okolo seba spoločnosť ľudí. Nadviažte rozhovor so spolubývajúcimi, opýtajte sa ich odkiaľ sú, kam cestujú či ako dlho sa zdržia.  

Plánovanie dovolenky cez online vyhľadávače sa nemusí oplatiť. Cestovatelia ušetria vďaka 5 krokom

Je jednoduché stretnúť ďalších ľudí v spoločných priestoroch hostela alebo v čase podávania jedla, keď sú všetci v blízkosti kuchyne. Ihneď si uvedomíte, že s nimi máte veľa spoločného. A všetko sa možno skončí tým, že si spolu naplánujete cestu na pláž, posedenie pri poháriku, alebo ďalšiu cestu, ak pôjdete rovnakým smerom. Jeden nikdy nevie, preto sa nehanbite a majte otvorenú myseľ.  

Zapojte sa do skupinových aktivít zadarmo

Väčšina hostelov organizuje bezplatné skupinové výlety a aktivity navrhnuté tak, aby vám pomohli spoznať sa s ďalšími cestovateľmi. To môže znamenať čokoľvek od herných a filmových večerov až po podujatia, ako je exkurzia po baroch či výlet so sprievodcom po miestnych atrakciách. 

8 rád slovenského travel blogera: Ako sa pripraviť na dobrodružnú dovolenku na vlastnú päsť

Jeden hostel vo Wellingtone, v ktorom som bola ubytovaná, usporiadal špeciálny seriálový večierok vždy, keď vyšla nová epizóda Game of Thrones. Nuž a práve táto aktivita spojila všetkých fanúšikov tohto kultového seriálu. Nič neupevní skupinu cestovateľov viac, ako spoločná zábava

Z dlhodobého hľadiska ušetríte veľa peňazí

Najlepším dôvodom, prečo zostať v hosteloch, je úspora peňazí. Ceny za noc sa pohybujú od 18 do 27 eur vo väčšine miest v Európe, v Austrálii či na Novom Zélande. V juhovýchodnej Ázii a Latinskej Amerike sú dokonca ešte výrazne nižšie, ide o sumy od 4 do 9 eur za noc. To znamená, že počas cesty môžete významne ušetriť a peniaze minúť na iné veci. Hostely navyše často ponúkajú rôzne výhody, ako bezplatné Wi-Fi siete či kontinentálne raňajky.  

Nezabudnite, že v hosteloch máte plne k dispozícii aj kuchyňu, takže namiesto toho, aby ste každý večer chodili jesť do podnikov, môžete si nakúpiť povedzme na miestnom trhu a niečo dobré si sami uvariť. Ak si potraviny uskladníte v chladničke, nezabudnite si ich označiť a nemajte obavy, ich krádeže sú zriedkavé. Pokiaľ máte na konci pobytu jedlo alebo suroviny navyše, nechajte ich na voľnej poličke, aby ich mohli použiť ďalší ľudia po vašom odchode.  

6 tipov pre hostelových nováčikov

Pokiaľ ide o váš prvý pobyt v hosteloch, je potrebné pamätať na niektoré dôležité veci, aby ste sa cítili len príjemne. Hoci väčšina spadá do kategórie „buď ohľaduplným človekom“ a nad niektorými sa možno aj pousmejete, tak mi verte, že nie je na škodu si ich zopakovať:  

  • Môžete sa vybrať tradičnou cestou a ubytovať sa v hosteloch pre obe pohlavia (skvelá voľba pre rodiny či širšiu skupinu priateľov, ktorí cestujú spoločne, aby ušetrili), existuje však aj možnosť ubytovať sa v zariadení výlučne pre ženy alebo mužov. 
  • Hostel je spoločný obytný priestor a nie ste jediný človek v miestnosti. Nebuďte tým bezohľadným, ktorý ráno o piatej zapne všetky svetlá a začne sa hlučne baliť. Alebo ak si musíte nastaviť budík na veľmi skorú hodinu, nestláčajte každých pár minút tlačidlo na odloženie o ďalšiu štvrťhodinku. Pokiaľ sa prebudíte ešte pred budíkom, tak sa uistite, že je vypnutý skôr, ako opustíte miestnosť.  
  • To, že sú okolo postele závesy ešte neznamená, že je vaša kója zvukotesná. V tomto prípade hovorím o pároch, ktoré sa domnievajú, že nič nepočuť. Všetci veľmi dobre vedia, čo sa v ich kóji odohráva a smejú sa na tom. 
  • Nezabudnite si priniesť štuple do uší a masku na oči pre prípad, že by sa niečo z uvedeného skutočne stalo. A ono sa to určite stane, preto bude lepšie, ak sa vopred pripravíte na všetky možnosti.  
  • V určitom okamihu počas vášho pobytu budete so spolubývajúcimi diskutovať o výške teploty v miestnosti. Je to niečo, čo sa deje vo všetkých hosteloch. No a môže byť dosť nepríjemné, ak ste jedinou osobou, ktorá chce mať počas noci zapnutú klimatizáciu alebo otvorené okno. Preto plánujte vopred a pribaľte si buď hrubé alebo tenučké pyžamo.  
  • A napokon zlaté pravidlo pobytu v hosteloch: nikdy sa nedotýkajte ničoho, čo nie je vaše. Iba ak je to na polici určenej na veci pre všetkých. V takom prípade vám gratulujem k nálezu.  

Prispievateľka Kaeli Conforti píše pre Forbes.com o cestovaní za rozumnú cenu. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk