17. novembra 2020

Na Slovensku sme si práve pripomínali 30. výročie nežnej revolúcie, keď sa v čínskej provincii Chu-pej u lekára objavil 55-ročný muž s ťažkosťami vyvolanými novým vírusom, ktorý vtedy nemal meno a ešte dlho žiadnu publicitu. Od 17. novembra 2019 sa ním nakazilo takmer 55 miliónov ľudí, z ktorých 1,3 milióna ochoreniu podľahlo.    

Spomínaný 55-ročný muž zrejme nie je pacientom nula, teda prvým nakazeným. Podľa údajov z článku South China Morning Post, je údajne len prvým zdokumentovaným prípadom pacienta s novým koronavírusom. Hoci čínski lekári upozorňovali na nové ochorenie vedenie krajiny už koncom roka 2019, Čína oficiálne potvrdila prenos z človeka na človeka až 20. januára 2020. Dňa 11. februára Svetová zdravotnícka organizácia ochorenie pomenovala Covid-19 a o 24 dní sa objavilo už aj na Slovensku.

Zmutovaný vírus

Po prenose do Európy však vírus zmutoval a dnes sa po svete šíri najmä táto jeho pozmenená verzia, ktorá pôvodnú wu-chanskú vetvu „prevalcovala“. Európskej mutácii sa to podarilo vďaka tomu, že sa dokáže replikovať takmer 10-krát rýchlejšie a tiež sa oveľa lepšie šíri vzduchom. Vyplýva to z nového výskumu. Jeho autori verejnosť ubezpečujú, že táto mutácia neznižuje účinnosť práve vyvíjajúcich sa vakcín. 

Vedci z Japonska a USA porovnali v súčasnosti prevládajúci kmeň vírusu, ktorý pravdepodobne vznikol z dôvodu mutácií v Európe, s pôvodným, ktorý sa objavil v čínskom Wu-chane. Zatiaľ čo predchádzajúce štúdie tvrdili, že európsky kmeň je lepší v napádaní ľudských buniek, nová štúdia dodáva, že sa tiež jednoduchšie prenáša a rozmnožuje v tele hostiteľa. Jeden z vedúcich výskumníkov stojacich za štúdiou Yoshihiro Kawaoka povedal, že to vysvetľuje, „prečo sa presadila práve táto mutácia“.

Návrat do normálu. Na snímke čínski stredoškoláci vo Wu-Chane 1. septembra 2020 pri začiatku nového školského roku. Foto: SITA/AP

Našťastie, dáta tiež naznačujú, že očkovacie látky, ktoré sa aktuálne vyvíjajú, by mali byť efektívne aj proti tejto zmutovanej verzii vírusu. Ďalší z výskumníkov Ralph Baric však zdôraznil, že je dôležité „sledovať a porozumieť dôsledkom mutácií“ nového koronavírusu. Baric dodal, že mutácie „neustále pribúdajú“ – poukázal napríklad na nové ochorenie u noriek v Dánsku. Nové mutácie by mohli viesť napríklad k väčšej závažnosti ochorenia, odlišnému spôsobu prenosu, iným hostiteľom a tiež k menšej účinnosti imunity získanej z vakcíny.

Nakazili sa od zvierat

V súčasnosti celý svet s nádejou sleduje vývoj účinných vakcín, ktoré sa javia byť najrýchlejšou cestou, ako dostať pandémiu pod kontrolu. Nové mutácie, ktoré sú prirodzeným a častým sprievodným znakom vírusov, by mohli ohroziť tento vývoj, keďže by pozmenili časti vírusu, na ktoré sa dané očkovacie látky zameriavajú. 

Dnes sa odborníci obávajú, že zdrojom mutácie vírusu by mohli byť práve spomínané norky. Svetová zdravotnícka organizácia sa preto začala zaoberať farmami noriek na celom svete. Dánsko napríklad nariadilo utratiť celú populáciu svojich noriek, keďže sa od nich nakazilo už najmenej 214 ľudí. Toto rozhodnutie však bolo neskôr označené za nezákonné.  

Autorom článku je redaktor amerického Forbesu Robert Hart. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?