13. augusta 2017

Usilovne pracujete na svojej reputácii v zamestnaní? Napriek tomu máte pocit, že nemáte rešpekt, po akom túžite? Tajomstvo sa neskrýva len vo veciach, ktoré by sme mali robiť. Niekedy rozhodujú práve veci, ktoré by sme robiť nemali.

Ak túžite po väčšom rešpekte v práci, tu je zoznam 10 vecí, s ktorými by ste mali prestať. Najlepšie hneď teraz!

Neprerušujte druhých keď rozprávajú. Je to prejav neúcty voči kolegom. Prestaňte s tým. Hneď. Zahryznite si do jazyka a začnite druhých počúvať. Nemusíte mať na všetko odpoveď. Niekedy stačí, ak veciam porozumiete.

Meškáte na porady. Ako sa cítite, ak váš známy mešká na dohodnuté stretnutie? Tak prečo to robíte ostatným?

Stretnutia začínate neskoro. Máte pocit, že váš príchod pôsobí veľkolepo, ak vchádzate do miestnosti plnej ľudí, ktorí čakajú práve na vás? Nabudúce si nezabudnite všimnúť ich nahnevané pohľady. Mrháte ich časom.

Organizujete bezcieľne porady a bez pádneho dôvodu. Ak je vaším cieľom priviesť k šialenstvu kolegov a šéfa, prosím pokračujte. Ak často zvolávate poradu bez presne stanoveného cieľa, je načase s tým prestať. Pokúste sa odhadnúť cenu každého stretnutia, ktoré zorganizujete. (Najlepšie je ak počet účastníkov vynásobíte priemerným platom na hodinu a dĺžkou porady.) Budete prekvapení, akú veľkú sumu peňazí premárnite.

Na stretnutiach priveľa rozprávate. Ľudia nemajú radi bezmyšlienkovité bľabotanie. A ani ľudí, ktorí s obľubou počúvajú sami seba. Radšej si zahryznite do jazyka. Následne sa uistite, že si vypočujete názory všetkých kolegov. Vyskúšajte otvorenú debatu, aby ste pri každej téme dali priestor všetkým kolegom.

Multitaskujete počas stretnutí. Multitasking – preskakovanie z jednej činnosti k druhej – nie je efektívne. Dokonca sa potvrdilo, že znižuje produktivitu až o 40 percent. Navyše je mimoriadne neúctivé, pretože ukazuje, že stretnutie pre vás nie je dôležité, ak si, napríklad, kontrolujete e-maily.

V kuchynke nechávate špinavý riad. Vaša mamička tu určite nepracuje. Dospelí ľudia si po sebe riady umývajú sami. Vrátane špinavých šálok od kávy a tanierov po jedle.

Kričíte na kolegov. Kričanie v práci je neakceptovateľné. Ak viac nedokážete viesť racionálny rozhovor, doprajte si malú prestávku.

V kancelárii organizujete príliš hlučné stretnutia. Myslite aj na zamestnancov, ktorí majú kanceláriu hneď vedľa tej vašej. Na porady sú vyhradené zasadačky. Tam organizujte aj vaše stretnutia.

Nedodržujete termíny. Najhoršie je, ak práca ostatných závisí od vašej. Domino efektu omeškaných termínov sa nie vždy podarí vyhnúť. Tiež tým môžete spôsobiť veľké problémy svojmu šéfovi u vrchného manažmentu. Veľké nie!

Toto je len 10 vecí, ktorým by ste sa mali vyhnúť, ak túžite mať u kolegov rešpekt. Pamätajte si, aby vám druhý preukazovali rešpekt, musíte aj vy rešpektovať ich. Doprajte si čas a pracujte na veciach, ktoré bránia napredovaniu vašej kariéry.

Autorka Lisa Quast píše pre Forbes.com o kariére, vzťahoch v práci a osobnom rozvoji. Pracuje ako kouč a konzultant pre veľké firmy.