11. marca 2021

Európska lieková agentúra (EMA) a Európska komisia vo štvrtok 11. marca potvrdili, že odporúčajú používanie jednodávkovej vakcíny od spoločnosti Janssen, ktorá je pod materskou organizáciou Johnson & Johnson. Ako funguje, v čom sa líši od ostatných a aká je jej účinnosť?

Medicínsky výbor agentúry EMA po podrobnom skúmaní usúdil, že vakcína od spoločnosti J&J spĺňa kritéria účinnosti, bezpečnosti a kvality. Stáva sa tak štvrtou vakcínou proti ochoreniu Covid-19, ktorá bola agentúrou EMA schválená na používanie v Európskej únii. Ďalšími sú vakcíny od spoločností Moderna, AstraZeneca a Pfizer.

Rozhodli tak aj na základe rozsiahlych dát zo štúdie uskutočnenej v USA, Južnej Afrike a Latinskej Amerike, ktorá bola vykonaná na 44 000 ľuďoch.

Podľa doteraz známych údajov je vakcína schopná zabrániť stredným a vážnym priebehom ochorenia Covid-19 v 66 percentách prípadov. V tomto čísle sa však skrývajú určité nuansy.

Aká je jej účinnosť?

V niektorých regiónoch dosiahla vakcína o čosi nižšiu účinnosť, konkrétne v Južnej Afrike, kde dominuje variant vírusu s označením 501Y.V2.

Reklama

V klinických skúškach v USA, kde dominuje zatiaľ pôvodný kmeň SARS-CoV-2, dosiahla lepšie výsledky. V Spojených štátoch vyčíslili vedci účinnosť na 72 percent (schopnosť zabrániť stredne vážnym priebehom) a 86 percent (proti vážnym priebehom).

Zabraňuje hospitalizáciám a úmrtiam

Tieto čísla však nie sú najdôležitejším meradlom účinnosti, upozorňuje Jenna Guthmiller, výskumníčka vakcín z University of Chicago. „Myslím, že najdôležitejšie je, že ľudia nebudú hospitalizovaní,“ hovorí. „Zabraňuje hospitalizáciám a v konečnom dôsledku aj úmrtiam. Na to, aby sme sa vrátili k normálu, je to najdôležitejšie.“

V rámci klinických skúšok nikto z tých, ktorým bola vakcína podaná, neskončil v nemocnici a nikto nezomrel.

Vakcína sa ukazuje ako veľmi bezpečná, dobrovoľníci hlásili iba málo vedľajších účinkov. Patrili medzi ne bolesť v ramene, sčervenanie na mieste vpichu, malátnosť a bolesti hlavy. Na rozdiel od vakcín Pfizeru a Moderny nehlásil nikto alergické reakcie.

Funguje vďaka adenovírusu

Táto vakcína funguje na inom princípe ako mRNA, obsahuje neškodný vírus, ktorý nesie DNA koronavírusu. Ide o modifikovaný adenovírus, patriaci do rodiny vírusov, ktorá spôsobuje prechladnutie, ale nie choroby. Do buniek v tele však vnesie DNA a tá bunkám nariadi, aby vyrábali kópie spike proteínu, ktorý je na povrchu vírusu Covid-19.

Vďaka ich prítomnosti sa imunitný systém natrénuje na boj proti Covid-19. Ak sa potom do tela dostane skutočný nový koronavírus, imunitný systém ho rozozná a bude už naň pripravený.

Podobné vakcíny firma Johnson & Johnson vytvorila pred niekoľkými rokmi proti ebole, nasadili ich v Demokratickej republike Kongo v roku 2019.

Aké sú v výhody tejto vakcíny?

Zdá sa teda, že hoci táto vakcína nemá až takú schopnosť chrániť pred ochorením na Covid-19 ako vakcíny od Moderny a Pfizeru, je rovnako účinná v zabraňovaní hospitalizovaniu a úmrtiam.

A má aj niektoré ďalšie pozitíva, najmä to, že sa podáva iba raz. A na rozdiel od mRNA vakcín, ktoré sa musia skladovať pri extrémne nízkych teplotách, táto vakcína sa dá skladovať v obyčajnej chladničke.

Prinesie teda prelom?

Podľa Guthmiller bude mimoriadne prínosná v regiónoch, kde nie je dostatok hlbokomraziacich chladničiek. Pediater so špecializáciou na infekčné choroby Rishi Desai tvrdí, že mnohé krajiny s nízkym príjmom sa riadia odporúčaniami americkej FDA.

„Jej posudky majú enormný vplyv,“ hovorí. Povolenie používať vakcínu v núdzových prípadoch by mohlo odštartovať veľkú vlnu povolení po celom svete.

Bude mať zmysel vyberať si vakcíny? Aj Guthmiller aj Desai majú rovnakú odpoveď: mali by ste si vybrať tú vakcínu, ktorú môžete dostať najskôr.

Či už to bude Moderna, Pfizer alebo Johnson & Johnson, vakcinovať čo najviac ľudí a čo najrýchlejšie bude v snahe o ukončenie pandémie rozhodujúce.

„Myslím, že ľudia by si mali vybrať tú vakcínu, ktorá je pre nich najpraktickejšia a najprístupnejšia,“ hovorí Desai.

„Zoberte si ktorúkoľvek,“ opakuje Guthmuller. „Čím skôr sa môžeme vrátiť k normálu, tým lepšie pre všetkých.“

Pôvodný článok o vakcíne Johnson & Johnson vyšiel na webe amerického Forbesu. Autorkou je Leah Rosenbaum.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?