16. júla 2020

Množstvo známych účtov na Twitteri zasiahol zrejme dobre koordinovaný hackerský útok. Na účtoch spoločnosti Apple, či osobných účtoch Elona Muska, Billa Gatesa, Baracka Obamu, Jeffa Bezosa, prezidentského kandidáta Joea Bidena a mnohých ďalších sa objavili tweety, ktoré vyzerajú ako podvod propagujúci alternatívnu menu Bitcoin.

Zlodeji dát ponúkajú citlivé dokumenty v aukciách. Obchodné tajomstvá dražia za státisíce dolárov

„Dávame späť našej komunite. Podporujeme Bitcoin a myslíme si, že vy by ste ho mali podporovať tiež,“ uvádza sa v jednej takejto správe na účte spoločnosti Apple. „Bitcoiny zaslané na našu adresu, uvedenú nižšie, vám zašleme späť v dvojnásobnej výške,“ dopĺňa sa v správe a nasleduje príslušný link.

Správa, ktorá sa objavila na účte investora Warrena Buffeta, je tiež podvodná. Zdroj: Twitter

Mnoho z týchto tweetov sa na účte objavili znova aj po ich zmazaní.

Tweety sú často zmazané len minúty po ich publikácii, ale pohybujú sa po rôznych účtoch na Twitteri. Vec vyvoláva vážne otázky ohľadom zabezpečenia na Twitteri.

Reklama

Medzi obeťami tohto útoku je napríklad aj bývalý americký prezident Barack Obama, ako ukazuje tweet, ktorý zaznamenala spoločnosť Google. Táto správa je obzvlášť závažná, pretože sa snaží presvedčiť ľudí, aby odklikli príslušný link a pomohli tak vyzbierať zdroje na fond údajne určený na boj proti Covidu-19.

Útok zasiahol aj účet bývalého prezidenta USA Baracka Obamu.

Vysoko koordinovaný útok zasiahol aj účty firiem obchodujúcich s kryptomenami, čo správam zdanlivo dodáva na dôveryhodnosti.

Niektorí experti z oblasti bezpečnosti vyjadrili veľké prekvapenie nad tým, že Twitter svoju službu neodstavil, kým sa situácia nevyrieši.

Vyjadrenie centra podpory spoločnosti Twitter uvádza: „Sme si vedomí, že sa udial bezpečnostný incident, ktorý zasiahol účty na Twitteri. Záležitosť vyšetrujeme a robíme opatrenia na nápravu.”

Autorom článku je Barry Collins. Pre Forbes US píše o technológiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?