4. decembra 2020

Dlho očakávaný kinohit Wonder Woman 1984 sa dočká premiéry nielen na filmovom pláne. Americkí diváci si ho budú môcť koncom decembra vychutnať aj z pohodlia svojej obývačky. Spoločnosť WarnerMedia vo štvrtok oznámila, že nové filmy budúci rok odpremiéruje vždy tak v kinách, ako ja na svojej streamingovej službe HBO Max. 

Novú stratégiu si vyskúšajú už 25. decembra s blockbusterom Wonder Woman 1984, v hlavnej úlohe s herečkou Gal Gadot. Filmové novinky by mali byť dostupné na HBO Max ešte mesiac po premiére, potom ich budú premietať v kinosálach po celom svete. Dodržia sa aj štandardné odstupy pre vydanie na fyzických nosičoch a následne pre streaming.   

Rovnako ako v prípade snímky Wonder Woman 1984, v streamovacej službe budú všetky kinohity k dispozícii v 4K Ultra HD rozlíšení, čo je rozdiel oproti ostatným programom služby, ktoré sú prístupné len v nižšom HD rozlíšení. Na Slovensku síce služba HBO Max nie je k dispozícii, časť z filmov sa však objavuje v ponuke HBO Go. Zatiaľ nie je jasné, kedy si slovenskí predplatitelia budú môcť pozrieť kinohity od Warner Bros.

Chystá sa Matrix 4 aj Duna

Predbežný plán filmového giganta na rok 2021 zatiaľ sľubuje 17 filmov, medzi nimi napríklad Matrix 4, pokračovanie Jednotky samovrahov, film Tom & Jerry, Godzilla vs. Kong, či Duna.

Spoločnosť zároveň ubezpečila znepokojených prevádzkovateľov kín, že kinosály neopúšťa. Ann Sarnoff, CEO Warner Bros im odkázala: „Nik si neželá to, aby sa filmy opäť vrátili na strieborné plátno, viac ako my. Vieme, že nové filmy sú pre kiná kľúčovým obsahom, zároveň však musíme brať do úvahy skutočnosť, že väčšina amerických kín bude aj v roku 2021 zrejme fungovať v obmedzenej prevádzke.”  

Reklama

Pandémia ochorenia Covid-19 a s ňou súvisiaci lockdown tvrdo zasiahli biznis majiteľov kín a filmových štúdií. Mnoho očakávaných kinohitov posúvalo dátum premiéry, niektoré sa priamo presunuli na platené TV programy a streamingové služby. Spoločnosť Disney spravila podobný ťah ako Warner Bros, keď presunula premiéru prerábky Mulan na svoju streamingovú službu Disney+ namiesto toho, aby snímku premietala v kinách. Za film si abonenti museli priplatiť 30 dolárov.   

V apríli zase spoločnosť Universal zverejnila film Trollovia: Svetové turné na on-demand TV službe, čo jej vynieslo 100 miliónov dolárov. Táto skúsenosť Universal priviedla k myšlienke, že by všetky ďalšie premiéry mohla robiť hybridným spôsobom, teda aj cez TV/streaming.

Veľké americké siete kín ako AMC Theaters a Regal Cinema ale na plán Universalu nezareagovali s pochopením a oznámili, že v tom prípade nebudú premietať žiadne filmy spoločnosti. Napokon obe strany našli kompromis, AMC Theaters sa s Universalom dohodli na tom, že skrátia čas medzi premiérou v kinách a zverejnením novinky na streamingu. Podobnú dohodu údajne filmové štúdio uzatvára aj s Regal Cinemas.  

Článok bol publikový na webe Forbes.com. Autorom je reportér amerického Forbesu Siladitya Ray.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?