14. júna 2021

Keď na jar posúvame ručičky našich hodín o hodinu dopredu na letný čas, v podstate ‘strácame’ hodinu. Niektorí ľudia to možno považujú za stratu svojho drahocenného času (na spanie), iní to považujú za spravodlivú výmenu za viac denného svetla.

Podobne je to vo vašom profesijnom raste: zbaviť sa vecí, ktoré vám bránia v pokroku výmenou za kariérne zisky, je vynikajúci kompromis.

Pripravili sme osem vecí, ktorých sa treba zbaviť, aby ste sa posunuli vo vašej kariére ďalej:

1. Nejasné zameranie.

Nejasnosť je „bozkom smrti“ pre vašu kariéru.

Popremýšľajte nad tým: ak hľadáte niekoho, kto by vám pripravil daňové priznanie, obrátili by ste sa na osobu, ktorá tvrdí, že je odborníkom na dane, alebo na osobu, ktorá vymenuje štyri ďalšie zdanlivo nesúvisiace profesie spolu so schopnosťou robiť dane?

Reklama

Takéto nejasné zameranie je mätúce pre ľudí – potenciálnych klientov, partnerov a zamestnávateľov. A ak ich popletiete, je dosť možné, že ich stratíte.

Namiesto toho sa zamerajte na to, aby ste svoj talent využili čo najlepšie. Keď sa vyjadrujete jasno, všetko to uľahčí. Ľudia vám rozumejú, rozumejú tomu čo ponúkate, akú máte hodnotu, čo vás odlišuje a ako im môžete pomôcť.

Mimochodom, mať nelineárnu kariéru, teda mať za sebou viacero zamestnaní v rôznych firmách či sektoroch, nie je výhovorka: musíte nájsť spôsob, ako spojiť svoje profesionálne skúsenosti, aby ste vytvorili príbeh, ktorý ostatným uľahčí pochopenie toho, aký je to prínos a nie záťaž.

2. Ľudia a veci, ktoré vás držia v minulosti.

Životný štýl a prostredie, v ktorom žijete, vrátane vašich priateľov, kolegov, zvykov, vás ovplyvňuje oveľa viac – v dobrom aj v zlom – ako si uvedomujete. Je pravdepodobné, že ste časom rástli a vyvíjali sa a to, čo pre vás kedysi fungovalo, sa pravdepodobne zmenilo. Nemôžete urobiť významnú a trvalú zmenu bez toho, aby ste zmenili niektoré prvky svojho prostredia.

Zamyslite sa nad ľuďmi, s ktorými sa stretávate a nad aktivitami, ktorým sa venujete. Následne si položte otázku, či podporujú to, čo chcete robiť alebo len to čo ste už dosiahli. Skutočný rast nastane, keď sa zladíte s ľuďmi a vecami, ktoré vás podporujú do budúcnosti a nedržia vás v minulosti.

3. Potreba vždy povedať áno.

V snahe byť príjemným a ústretovým sa vám už možno niekedy stalo, že ste sa dostali do situácie, v ktorej ste súhlasili s vecami, aj keď ste si ich neželali. Takéto situácie sú zbytočné a plytvajú vaším drahocenným časom – a to je veľká chyba.

Lídri od Buffetta po Jobsa si osvojili silu slova „nie“, čo prispelo k zlepšeniu ich rozhodovania a časovému manažmentu a podporilo to ich úspech.

Musíme si dobre premyslieť, na čo hovoríme áno a na čo nie. Všetko spočíva v zjednodušení, stanovení si priorít a zameraní našej pozornosti na to, na čom aktuálne najviac záleží.

Ak chcete posilniť svoju kariéru, musíte sa naučiť povedať nie teraz, aby ste mohli povedať áno neskôr.

4. Zastarané očakávania.

Stále si potrpíte na plánoch, ktoré ste si stanovili pred desiatimi rokmi? Alebo sa možno cítite pod stresom z očakávaní, ktoré vám stanovil v minulosti niekto iný – napríklad učiteľ, rodič alebo bývalý šéf?

Nikdy nie je neskoro stať sa tým, kým ste sa vždy mali stať. Prehodnoťte a urobte si poriadok v tom, čo chcete, upustite od zastaraných predstáv a vykročte svojou cestou.

5. Irelevantné skúsenosti.

Vôbec si nepomáhate zhromažďovaním starých kariérnych skúseností, ktoré nemajú nič spoločné s tým, ako chcete, aby vás ostatní vnímali. Nerobíte si žiadnu láskavosť tým, keď si niekto pozrie váš životopis alebo profil na LinkedIn a je z vás zmätený.

Pri rozprávaní o svojej kariére nemilosrdne vynechajte skúsenosti, ktoré nezodpovedajú vašim cieľom.

6. Porovnanie a závisť.

Závisť, ktorú cítite pri pohľade na vašich úspešnejších kolegov, vo vás vyvolá len zlý pocit. Priam si pýtate sklamanie, keď porovnávate vašu kariéru s kariérou ostatných, najmä keď daná osoba má náskok v podobe rokov skúseností.

Ako sa hovorí, neporovnávajte svoju prvú kapitolu s 20. kapitolou niekoho iného. Namiesto toho upravte svoju perspektívu a zbavte sa závisti tým, že ju premeníte na príležitosť niečo nové sa naučiť. Pozorujte správanie a konanie kolegov a učte sa na ich chybách.

7. Negatívne myšlienky o sebe.

Príbehy, ktoré si hovoríme, sú tie najdôležitejšie slová, pretože sa nám stále opakujú v hlave. Keď si naplníte hlavu negatívnymi myšlienkami o sebe, napríklad, že nie ste dosť dobrý, tak si len bránite v osobnostnom raste.

Namiesto toho buďte trochu súcitný a správajte sa k sebe tak, ako by ste sa správali ku priateľom, ktorých si ceníte. Slová majú moc, najmä tie, ktoré hovoríte – alebo nehovoríte – sami sebe. Ak nahradíte sabotážne myšlienky myšlienkami prajnými, osvojíte si myslenie zamerané na rast.

Reklama

8. Strach.

Prekážkou číslo jedna na ceste za úspechom nie je váš nedostatok talentu, ale strach.

Strach je silná emócia. Často sa maskuje ako ochranný plášť a bráni nám v tom, aby sme robili veci, ktoré by nám mohli ublížiť. Skutočné škody však niekedy pochádzajú z nečinnosti, ktorá je často výsledkom strachu.

Kým nepreberiete zodpovednosť za svoju cestu rastu, všetko zostane po starom. Aby ste napredovali, musíte nabrať odvahu a priznať svoje obavy. Takto sa dostanete na správnu cestu vo vašej kariére.

Pamätajte, že keď odstránite to, čo vám prekáža v kariére, uvoľníte si cestu k profesijnému posunu.

Článok vyšiel na webe Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Amy Blaschka.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?