11. januára 2021

Predpokladajme, že úspech a jeho dosiahnutie závisí od každého vykonaného činu. V skutočnosti však záleží na tom, ako premýšľate. Všetko totiž spočíva v charaktere úspešného človeka. 

Nižšie nájdete 9 myšlienkových pochodov, ktoré musíte prijať za svoje, aby ste sa mohli stať najúspešnejšou verziou samých seba. 

Konce vnímajte ako príležitosti.

Namiesto predpokladu, že zlyhanie, odmietnutie alebo uzavretie jednej kapitoly je slepá ulička, začnite tieto veci vnímať ako to, čím skutočne sú. Presmerovaním. Keď sa niečo v živote skončí, najmä ak sa to týka práce, často to nie je náhoda.  

Každý koniec má svoj dôvod. Obyčajne ním je to, že daná vec či činnosť nebola taká dobrá, ako ste si mysleli. Správna pozícia, v rámci ktorej sa môžete rozvíjať, by vám nedala príležitosť odísť. Keď si to uvedomíte, začnete vnímať konce ako príležitosť lepšie sa zosúladiť s vlastnými cieľmi.  

Spochybňujte.

Neakceptujte veci také, aké sú. Radšej začnite klásť otázky a zamyslite sa nad možnosťami. Prečo je to štruktúrované takto? Je to nevyhnutné? Kto urobil toto rozhodnutie a prečo sa nikdy nezmenilo? Existuje iná cesta? 

Reklama

Bez vôle pochybovať si nedovoľujete inovovať a meniť sa. To platí predovšetkým v osobnom živote. Ochota vidieť zmenu je základom toho, aby sa naozaj stala.  

Naučte sa klásť správne otázky.

Zvedavosť je dôležitá, ale ešte dôležitejšie je klásť správne otázky. Kouč Marshall Goldsmith vo svojej knihe Triggers vysvetľuje, že spôsob, akým kladiete otázky, určuje odpovede, ktoré dostanete. Navrhuje, aby ste si každý deň urobili akési sebahodnotenie, počas ktorého formulujete sami sebe otázku: „Urobil som dnes maximum pre (tu vložíte svoj cieľ)?“

Kľúčom k efektivite tejto otázky je použitie frázy „urobil som maximum“. Vďaka nej skutočne zisťujete, čo vám stálo v ceste, alebo vás minimálne upozorní na to, či ste sa o maximum pokúsili alebo nie.  

Hľadajte nové informácie.

Jedným zo základných stavebných kameňov úspechu je získavanie vedomostí. Týmto spôsobom investujete sami do seba. Bez adekvátnych znalostí sa nepohnete z miesta, na ktorom sa práve nachádzate. Úspešní ľudia sa nevidia ako majstri, ale ako permanentní študenti. A vďaka tomu sa toľkí z nich nakoniec majstrami stanú.  

Požiadajte o pomoc a radu.

Jeden zo zvykov úspešných ľudí je, že vždy sa obklopia osobami, ktoré sú zručnejšie, vzdelanejšie alebo talentovanejšie ako oni sami. Robia to, aby ich motivovali vyšší výkon a lepší charakter, a obe tieto veci sa snažia dosiahnuť.  

Súčasťou tohto procesu rastu nie je iba ochota zmeniť sa, ale tiež ochota nechať druhých, aby vás opravili. To si však žiada, aby ste sa zbavili príliš vysokého ega. Netreba byť „najnedotknuteľnejší“ človek v miestnosti. Lepšie je, ak budete prispôsobivý. Mali by ste byť niekto, kto vidí problém presne taký, aký je, a podľa toho vykoná potrebné zmeny.  

Šetrite si sily na prácu, ktorú môžete urobiť len vy.

Ak sa celý deň venujete podradným úlohám, nebudete schopný efektívne viesť. Práve preto sú delegovanie a outsourcovanie také dôležité. Musíte sa dostať do bodu, v ktorom sa sústredíte na prácu, ktorú môžete robiť iba vy – na úlohy, za ktoré musíte byť zodpovedný. Nie je efektívne trvať na tom, aby ste robili všetko sami. Namiesto toho sa naučte, čo máte posunúť niekomu inému a čo musíte urobiť vy. 

Z režimu urobte svoju prioritu.

Jednou z najatraktívnejších vyhliadok úspechu je získať čas a zaslúženú slobodu. To však neznamená prehliadať, aké nevyhnutné je mať režim. 

Práve režim potrebujete na ceste k úspechu. Zaisťuje vám splnenie určitých protokolov, kontrolu práce a nič vám vďaka nemu neujde. Režim môže mať jednoduchú formu týždenných stretnutí so zamestnancami, aby ste zhodnotili pokrok a ciele, alebo spôsob organizácie vašej rannej rutiny. V každom ohľade je kľúčový. 

Preberte zodpovednosť za všetko.

Úsilie je skvelá vec, no nerovná sa výsledku. Pokiaľ v živote chcete dosiahnuť viac úspechu, musíte sa začať zodpovedať za to, čo sa stane alebo nestane. V praxi to znamená, že nie sú prijateľné žiadne ospravedlnenia, dôležitý je totiž pokrok.  

Opýtajte sa: „Prečo nie ja?“

Ďalším základným prvkom úspechu je oslobodenie sa od komplexov menejcennosti. Nečudujte sa, prečo ste hodný, namiesto toho sa začnite pýtať, prečo by ste neboli hodný. Ak iní ľudia prišli na to, ako začať podnikať, stabilizovať sa, nadväzovať kontakty alebo niečo vymyslieť, prečo to nemôžete urobiť aj vy?  

Ide o ochotu učiť sa. Namiesto kladenia si otázky, či ste alebo nie ste dosť dobrý, sa zaviažte, že budete dostatočne dobrý a potom ešte lepší, než ste si kedy mysleli. 

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Brianna Wiest, senior prispievateľka Forbes.com, ktorá píše najmä o emocionálnej inteligencii a trendoch súvisiacich s generáciou mileniálov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?