24. júla 2021

Zatvorené hranice, rúška, dezinfekcia, zákaz konzumácie a obmedzená kapacita. Turizmus patrí k odvetviam, ktoré pandémia zasiahla najviac. Rozpočet niektorých múzeí je totiž až z 80 percent tvorený vlastnými príjmami.

„Počet návštevníkov klesol oproti roku 2019 na približne 20 až 25 %. To sa prejavilo aj na vlastných príjmoch, kde sledujeme rovnaký prepad,“ hovorí pre Forbes generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis.

Najhoršia situácia je v Bratislave

V Slovenskom národnom múzeu tento aj minulý rok zaznamenali nárast domácich turistov. Generálny riaditeľ síce víta, že Slováci dovolenkujú doma, no turisti zo zahraničia chýbajú.

„Najhoršia situácia je momentálne v Bratislave. Zlá je aj situácia v Betliari, v Bojniciach alebo na Spišskom hrade,“ hovorí Panis.

Za obrovské straty podľa neho jednoznačne môže lockdown. Múzeá boli tento rok zatvorené od januára až do 20. apríla. Aj po otvorení však bojovali s obmedzenou kapacitou. Napríklad na prehliadke kaštieľa Betliar mohlo byť v jednej skupine len päť ľudí. Bežná kapacita je 45.

Reklama

Rátajú s treťou vlnou

Múzeum mesta Bratislavy zaznamenalo už minulý rok pokles príjmov o 70 percent. Tento rok je vraj situácia ešte horšia. „Čakáme, ako sa bude vyvíjať ďalej. Veríme v zlepšenie, no momentálne je pre nás, tak ako pre všetky kultúrne inštitúcie, veľmi náročná,“ hovorí pre Forbes Zuzana Palicová poverená vedením Múzea mesta Bratislavy.

Pre pandémiu museli upraviť otváracie hodiny. Zaviedli aj tzv. sanitárnu prestávku, počas ktorej sa priestory múzea dezinfikujú podľa aktuálnych nariadení.

Najnavštevovanejšiu destináciu tohto múzea, Hrad Devín, však v prvom polroku 2021 navštívilo len necelých 17-tisíc turistov. Je to o 10-tisíc viac ako v prvom polroku 2020. No pre porovnanie, v prvom polroku 2019 hrad Devín navštívilo takmer 103-tísic ľudí.

V hlavnom meste rátajú aj s príchodom septembrovej tretej vlny pandémie. Majú pripravený plán. „Viac by sme chceli pracovať s návštevníkmi zo Slovenska – zapájať lokálnych obyvateľov mestskej časti Devín a vytvárať tak atraktívny turistický mix,“ hovorí Zuzana Palicová.

„Takisto chceme využiť polohu hradu, viac pracovať s cezhraničným aspektom a pritiahnuť návštevníkov z Rakúska a z Čiech.“

Chýbajú školské výlety

Nielen hrady prišli o turistov – ohrozené sú napríklad aj jaskyne. Pri niektorých jaskyniach tvorili zahraniční turisti až 50 percent návštevnosti.

Nie je to však jediná skupina, ktorá jaskyni chýba. „Pre mesiace máj a jún sú typické školské výlety, ktoré nemohli byť v tomto a minulom roku organizované,“ hovorí pre Forbes riaditeľ Správy slovenských jaskýň Ján Zuskin.

Pri otázke, či sa podľa neho situácia v krátkom čase zlepší, je skeptický. „Neistota a nevyspytateľnosť podmienok, ktoré budú pre cestovný ruch a pre život vôbec platiť, sú rozhodujúce faktory pre súčasný aj budúci vývoj situácie v turizme,“ hovorí. „Radi by sme verili v pozitívny vývoj. Doterajšia realita však zatiaľ svedčí skôr o opaku.“

Zlomili nečakaný rekord

Nečakané zvýšenie návštevnosti zaznamenali v Zoo Bratislava. Tú len v máji navštívilo 46 835 ľudí. Ide o najvyššiu mesačnú návštevnosť za ostatných osem rokov. Aj oni však museli mať zatvorené do 19. apríla. Krízu teda pocítili.

„Nevedieme zoznam návštevníkov podľa ich národnosti alebo miesta, odkiaľ k nám prichádzajú,“ vysvetľuje Diana Burgerová z oddelenia PR a komunikácie. „Zo skúseností však vieme, že či už počas pandémie, alebo počas zimných mesiacov mimo hlavnej sezóny, ZOO navštevovali najmä Bratislavčania a ľudia z jej blízkeho okolia.“

Do Zoo podľa nej chodili najmä rodiny s deťmi. Lákali ich detské ihriská, kočíkovanie v lesnatom prostredí, ale aj to, že mali Zoo celú pre seba. „Počas hlavnej sezóny, teda predovšetkým v mesiacoch apríl až september, tu počuť aj iné jazyky ako slovenský – najmä cez víkendy. Ide o češtinu, maďarčinu a nemčinu. Čoraz viac počuť aj angličtinu,“ hovorí Diana Burgerová.

Hranice odrádzajú

Slabšiu sezónu nemajú len turistické atrakcie, ale aj vysokohorské chaty. „Návštevnosť chaty nezávisí len od spoločenských a ekonomických podmienok, ale najmä tých prírodných,“ hovorí pre Forbes Peter Michalka, správca Téryho chaty vo Vysokých Tatrách. Sezóna sa tu preto delí na zimnú a letnú.

V pandemickom roku 2020 mali podľa neho veľmi dobrú zimnú sezónu, ktorú ukončilo povinné zatvorenie prevádzky. Pretrvalo do konca júna. Aj letná sezóna bola podľa Petra Michalku pre Téryho chatu veľmi dobrá.

Avšak tento rok je situácia horšia. „Prvý polrok 2021 nedosahuje ani polovicu návštevnosti z priemeru predchádzajúcich dvoch rokov,“ hovorí správca Téryho chaty. „Dôvodom sú opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ktoré platili počas zimy. Navyše, väčšina slovenských návštevníkov dala tento rok prednosť dovolenke v zahraničí. A naopak, zahraničných návštevníkov dokonale odrádzajú reštrikcie pri vstupe na naše územie.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?