27. júna 2021

Jedna z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov, Turecko, stále svieti v našom cestovnom covid semafore na červeno. To znamená, že po návrate čaká dovolenkárov karanténa. Cestovné kancelárie tvrdia, že o krajinu je stále záujem, aj keď o plnohodnotnej dovolenkovej sezóne sa hovoriť nedá. 

Ak patríte medzi fanúšikov tureckých pláží, pripravili sme pre vás otázky a odpovede, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v aktuálnej situácii.

Môžem vycestovať do Turecka?

Áno. Hoci niektoré cestovné kancelárie na Slovensku odkladali naplánované dovolenky do tejto krajiny, letná sezóna je v plnom prúde.  Ľudia využívajú aktuálne najmä priame lety z Viedne do Antalye pre lokality na Tureckej riviére alebo tiež do Izmiru a Bodrumu pre lokality na Egejskej riviére.

Niektoré slovenské cestovky spustili aj vlastné charterové lety najmä do Antalye. „Avizované preradenie vybraných tureckých oblastí do oranžovej farby na cestovateľskom semafore sa doposiaľ neudialo, čo by výrazne podporilo predaj zájazdov do Turecka,“ hovorí Alica Šipošová z Kartago Tours.

Čo musím, aby som sa do krajiny dostal?

Na vstup do Turecka aktuálne stačí potvrdenie o úplnom očkovaní (dátum očkovania musí byť najmenej 14 dní pred vstupom do krajiny) alebo o prekonaní ochorenia Covid-19 (za posledných šesť mesiacov) alebo PCR test starý maximálne 72 hodín, prípadne antigénový test starý maximálne 48 hodín.

Reklama

Výnimkou sú deti do šesť rokov, ktoré nemusia spĺňať vyššie uvedené podmienky. Avšak, ak ste navštívili za posledných 14 dní Spojené kráľovstvo, Irán, Egypt Singapur, Afganistan, Indiu, Bangladéš, Brazíliu, Južnú Afriku, Nepál, Srí lanku a Pakistan, vstup do krajiny vám nebude umožnený.

„Turecká vláda vytvorila pravidlá pre schválené turistické hotely na zabezpečenie bezpečného pobytu a očkovanie personálu týchto hotelov,“ dopĺňa Patrik Vas zo spoločnosti Pelikán.

Okrem hotelových rezortov je obľúbená aj Kapadócia. Foto: Unsplash/Riddy

Aká je tam situácia?

Podľa cestovných kancelárií je situácia v rezortoch priaznivá a sú pripravené na letnú turistickú sezónu. Ako ďalej avizujú, väčšina zamestnancov hotelov je plne zaočkovaná, hotelieri dbajú na hygienu a dodržiavanie bezpečnostných opatrení.

V Turecku momentálne pretrváva nedeľný zákaz vychádzania a zákaz vychádzania počas pracovných dní o 22:00 do 5:00, turisti však majú výnimku. Nosenie rúšok v interiéroch a exteriéroch je naďalej povinné na celom území.

Podľa informácií slovenského rezortu diplomacie má viac ako 10-tisíc prevádzok v krajine certifikáty bezpečného cestovného ruchu (Safe Tourism Certificate), ktoré zahŕňajú nielen hotely, ale aj podniky, letecké spoločnosti, reštaurácie, kaviarne, dopravné prostriedky, zábavné parky a historické pamiatky.

„Hotely s certifikátmi sú kontrolované štyrikrát mesačne, aby sa uistilo, že tieto miesta spĺňajú potrebné hygienické kritéria,“ píše sa na stránke ministerstva.

Čo musím splniť po ceste späť na Slovensko?

Na Turecko sa vzťahujú podmienky návratu z červenej krajiny:

  • Povinná je registrácia na http://korona.gov.sk/ehranica,  v prípade vstupu na územie SR letecky aj na https://www.mindop.sk/covid/.
  • Povinná domáca karanténa, ktorá končí:
    • bez vykonania testu a pri bezpríznakovom priebehu dovŕšením jej 14. dňa,
    • obdržaním negatívneho výsledku PCR testu, ktorý možno vykonať najskôr na ôsmy deň po návrate.
  • Karanténa sa vzťahuje aj na osoby žijúce v spoločnej domácnosti a končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia.

Výnimky z povinnej karantény:

  • Zaočkované osoby, ktoré prišli zo zahraničia, majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v červenej krajine a naopak.
  •  Zaočkované osoby žijúce v spoločnej domácnosti.

Čo ak mám kúpený pobyt, ale chcem vycestovať do inej krajiny?

Ak ste si minulý rok zakúpili dovolenku do Turecka, máte aj platný voucher, no rozhodli ste sa, že tam z akéhokoľvek dôvodu tento rok ísť nechcete, môžete svoju destináciu zmeniť. Ich výber totiž nie je podľa cestovných kancelárií ohraničený na pôvodne zakúpený zájazd v sezóne 2020. Okrem toho je možné si vybrať aj pobyt, ktorý sa uskutoční po uplynutí platnosti vouchera, teda po 31. auguste 2021

Ako však upozorňuje Róbert Gašparovič, advokát z advokátskej kancelárie Havel&Partners, cieľovú destináciu náhradného zájazdu je možné zmeniť a zvoliť si inú krajinu zájazdu, avšak nie jednostranne z vôle cestujúceho, ale len po dohode s cestovnou kanceláriou.

Prepadne mi voucher, ak nechcem vycestovať?

Nie. Ak sa rozhodnete nevycestovať, aj keď vám to podmienky dovoľujú, musíte písomne informovať cestovnú kanceláriu najneskôr 30 dní pred začatím zájazdu. Kancelária je povinná vrátiť cestujúcemu všetky platby, ktoré už vo vzťahu k zájazdu cestovnej kancelárii uhradil, a to najneskôr do 14. septembra 2021.

Ako však upozorňuje Gašparovič, súčasná právna úprava ukončenia zmlúv o zájazdoch a vrátenia peňazí za zájazdy môže byť v rozpore s právom Európskej únie.

„Súčasné znenie zákona o zájazdoch totiž neumožňuje cestujúcim ukončiť zmluvu z dôvodu ochorenia Covid-19 a získať peniaze za zájazd späť do 14 dní od ukončenia zmluvy. Namiesto toho zaväzuje cestujúcich prijať od cestovných kancelárií voucher, ktorý prakticky znamená, že v prípade nezáujmu o zájazd sú im cestovné kancelárie povinné vrátiť uhradené platby až 14. 9. 2021, teda v mnohých prípadoch výrazne neskôr, ako by tomu bolo v prípade možnosti zrušiť zájazd,“ hovorí advokát.

Za túto a podobnú legislatívu už Európska komisia Slovensko a niekoľko ďalších členských štátov Únie zažalovala pred Súdnym dvorom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?