Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
15. októbra 2020

Majiteľ rodinného pivovaru a pálenice Turák & vnuk, Ľubomír Straka, chcel pôvodne postaviť liehovar. Napokon však, aj s pomocou banky, vybudoval úspešný rodinný pivovar s poctivým pivom netradičných značiek. 

Región Kopaníc preslávila slivovica, preto chcel Ľubomír Straka nadviazať na históriu a v Starej Turej vybudovať liehovar. „Chcel som, aby si každý turista aj pocestný mohol zakúpiť a ochutnať ten zázrak. V susednom Rakúsku je to bežné,“ vysvetľuje Ľ. Straka. Ako vyštudovaný chemik vedel, že výroba beží na jeseň a v zime. Ale čo zvyšok roka? „Riešenie sa ukázalo náhodou. Projektant technológie ma vzal do remeselného mikropivovaru a spýtal sa, či nechcem variť pivo. A bol som namotaný,“ hovorí Ľ. Straka. 

„Mám rád, keď po ťažkých chvíľach príde dobrý pocit, že sme to nevzdali a dokázali zvládnuť aj veľké výzvy“, hovorí majiteľ rodinného pivovaru a pálenice Ľubomír Straka. Zdroj foto: turakavnuk.sk

Zamerali sa na klasické druhy ako svetlý ležiak, polotmavý ALE a tmavý ležiak. Vznikli tak značky Blonďák 10° a 12°, Ryšavec 12° a Brunet 13°. Neskôr predstavili špeciál Krásavec 13°, ktorý pivári poznajú ako IPA. „Sortiment sme rozšírili aj o sezónne špeciály a slivkové pivo Slifkáč. Dnes ponúkame aj najsilnejšie slovenské remeselné pivo Maznák 27°,“ dopĺňa majiteľ. Pivovar tak vo svojej šiestej sezóne vyrába 9 druhov pív a pálenica 10 druhov destilátov a na svojom konte má zlatú, striebornú aj bronzovú medailu za úspechy na Slovenskej pivnej korunke. 

Projekt banku zaujal 

Najväčšou prekážkou bola byrokracia pri stavbe. „Tri roky sme vybavovali povolenia,” spomína Ľ. Straka. Ani pri eurofondoch nepochodili. „Pomohlo nám, že sme vtedy končili úspešný developerský projekt so Slovenskou sporiteľňou a presvedčil som ich, aby boli otvorení ďalšej spolupráci. Vzhľadom na dobré referencie a predchádzajúce skúsenosti sa to podarilo, aj keď išlo prakticky o startup,“ hovorí. 

Podnikanie mu prinieslo do života slobodu, tvorivosť, ale aj zodpovednosť. „Mám rád, keď po ťažkých chvíľach príde dobrý pocit, že sme to nevzdali a zvládli veľké výzvy. Prichádzam však o to najcennejšie – čas, ktorý môžem tráviť s najbližšími,“ uzatvára. 

Všetci podnikatelia sú rovnako dôležití

Slovenská sporiteľňa financovala ich bytové projekty na východnom Slovensku a myšlienka pivovaru sa banke páčila. „Predstavili nám zámer s nápaditými názvami pív, originálnym produktom, mali chuť experimentovať a my sme národ milujúci pivo. Spolu s dôkladne spracovaným biznis a finančným plánom to dávalo zmysel,“ hovorí Norbert Hovančák, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne. 

Pre banku je podľa neho zaujímavá dobrá kreditná história, pripravené reálne plány podnikania, aj s ohľadom na pandemickú situáciu, rozumná miera návratnosti investícií a prípadná zábezpeka. „Je naším cieľom byť dlhodobými partnermi klientov v časoch dobrých, ale aj tých, ktoré im prinášajú do podnikania rôzne výzvy,“ vysvetľuje N. Hovančák.