17. novembra 2021

Dnes 17. novembra si pripomíname 32. výročie Nežnej revolúcie. Ako vyzeral v novembri 1989 svet najbohatších? Pozreli sme sa na to, kto ovládal rebríček svetových miliardárov podľa Forbesu, no aj na to, čo tesne pred zmenou režimu v Československu robili dnešní najbohatší Slováci.  

Júlové číslo Forbesu z roku 1989 s rebríčkom miliardárov. Foto: Forbes

Magazín Forbes začal zverejňovať rebríček najbohatších ľudí sveta v roku 1987. V júli 1989 vyšiel tento zoznam už po tretí raz a stále s rovnakým víťazom. Nebol to však Sam Walton, Warren Buffett a ešte ani Bill Gates.

Prvé roky rebríčka boli tvorené pod vplyvom japonskej bubliny, v ktorej sa šialene nafukovali ceny realít a akcií. Len v prvej desiatke najbohatších bolo hneď šesť Japoncov. 

Yoshiaki Tsutsumi

Najbohatším človekom na svete s majetkom v hodnote 15 miliárd dolárov bol v čase Nežnej revolúcie japonský realitný a železničný magnát Yoshiaki Tsutsumi. Majetok zdedil od otca Yasujira, ktorý bol známym japonským podnikateľom, ale aj politikom.

Yoshiaki prebral kontrolu nad Seibu Corporation v roku 1964, v rokoch 1987 – 1995 bol podľa Forbesu najbohatším človekom planéty.

Reklama

V Japonsku v 90. rokoch nastala ekonomická kríza, nastúpila tzv. Stratená dekáda a postupne hasla aj Tsutsumiho hviezda. V roku 1995 ho na čele najbohatších vystriedal Bill Gates (a predbehol ho aj Warren Buffett), o 10 rokov neskôr ho odsúdili za porušenie obchodného tajomstva podmienečne na 30 mesiacov vo väzení. Z rebríčka najbohatších vypadol v roku 2007.   

Sam Walton

Sam Walton (vpravo) s prezidentom Georgom Bushom. Foto: George Bush Presidential Library and Museum, voľné dielo

Na treťom mieste najbohatších sveta sa objavil americký zakladateľ siete obchodov Walmart Sam Walton. Vtedy 71-ročnému podnikateľovi ostávali už len necelé tri roky života, dnes jeho dediči tvoria najbohatšiu rodinu sveta s majetkom 247 miliárd amerických dolárov. V roku 1989 však Walton vlastnil majetok „iba“ v hodnote 8,7 miliardy (najbohatším Američanom sa stal v roku 1982). 

Shin Kyuk-ho

Štvrtú priečku zdieľal s bratmi Reichmanovcami kórejský podnikateľ Sjin Kyuk-ho, zakladateľ konglomerátu Lotte Corporation, pod ktorý patrí viac ako 90 odvetví – od hotelov, chemičky, IT až po potravinárstvo a finančné služby.

V roku 2017 vtedy už 96-ročného magnáta odsúdili na štyri roky za spreneveru, avšak pre zlý zdravotný stav na výkon trestu nenastúpil. Zomrel v januári 2020.    

Hans a Gad Rausing

Ruben, Gad a Hans Rausingovci. Foto: Tetra Pak, v licencii CC BY-SA 2.0

Na ôsmom mieste najbohatších sa v roku 1989 ocitli švédski súrodenci Hans a Gad Rausingovci – s majetkom 7 miliárd dolárov. Ich otec Ruben založil v roku 1943 gigant medzi výrobcami obalov na potraviny, firmu Tetra Pak.

Gad neskôr odkúpil bratov podiel, obaja súrodenci sú už po smrti. Každé z Gadových troch detí aktuálne disponuje majetkom 13,5 miliardy dolárov. 

Rodina Brenninkmeyerovcov

V roku 1841 si táto holandská rodina otvorila obchod C&A s hotovými odevmi, čo na tú dobu nebolo zvykom. Značka bola natoľko úspešná, že ešte aj o 148 rokov neskôr jej majiteľom patrila v rebríčku najbohatších sveta 13. pozícia – s majetkom 5 miliárd. Rodina dodnes ovláda značku C&A cez firmu Cofra Group a zamestnáva asi 51-tisíc ľudí. 

Gianni Agnelli

Vnukovi zakladateľa talianskej automobilovej značky Fiat patrilo v rebríčku 16. miesto – s majetkom 3,7 miliardy dolárov. Gianni Agnelli zomrel v roku 2003 a jeho vnuk a dedič John Elkann dnes disponuje majetkom 2,4 miliardy.  

Warren Buffett

Americký investor a CEO Berkshire Hathaway bol v roku 1989 v rebríčku na 18. pozícii s majetkom 3,5 miliardy. Dnes (údaj platný k 16. novembru 2021) je tento veterán rebríčka Forbesu desiaty najbohatší človek na svete a disponuje viac ako 104 miliardami dolárov. 

Pablo Escobar Gaviria

Posledné umiestnenie Escobara v rebríčku najbohatších v roku 1993. Foto: Forbes

Dvadsiata priečka v rebríčku patrila známej figúrke z Kolumbie. Pri majetku bolo uvedené: 3 miliardy dolárov; pri zdroji príjmu: kokaín.

„Najlepšia cesta ako zastaviť ďalšie navyšovanie majetku Escobara je nájsť a zatknúť ho a vydať ho do USA,“ písalo sa v článku vo Forbese. 

Escobar figuroval v rebríčku najbohatších od roku 1987 až do roku 1993. V poslednom vydaní odhadol Forbes jeho majetok už len na jednu miliardu dolárov. „Máme tušenie, že Escobar tento rebríček skoro opustí. A možno aj tento svet.“ Drogového baróna zabili o pár mesiacov neskôr – v decembri 1993. 


Kde boli v roku 1989 súčasní slovenskí boháči?  

Firmy dnešných najbohatších Slovákov vznikali až po Nežnej revolúcii, keď sa naštartovalo súkromné podnikanie.

Základ spoločnosti Eset však vznikol už v roku 1987, keď Miroslav Trnka (dnes 3. najbohatší Slovák s majetkom 730 miliónov eur) a Peter Paško (4./ 710 miliónov eur) naprogramovali prvý antivírusový program NOD. 28-ročný Trnka v čase revolúcie pôsobil na univerzite, 34-ročný Paško v štátnom výpočtovom stredisku.

Eset
Začiatky budúcej najväčšej slovenskej IT firmy Eset v 90. rokoch. Foto: archív spoločnosti ESET

Ešte pred revolúciou sa spoznali neskorší spoločníci v Pente Jaroslav Haščák (2./ 1 miliarda eur) a Martin Kúšik (10./ 470 miliónov eur). Boli spolužiakmi na gymnáziu v Banskej Štiavnici.

V čase Nežnej revolúcie však boli už študentami vysokých škôl. 20-ročný Haščák študoval na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov, 20-ročný Kúšik na Právnickej fakulte Univerzity Karlovy v Prahe.

Aj „parťáci“ v ďalšej veľkej finančnej skupine J&T boli spolužiakmi. 16-ročný Patrik Tkáč (6. spolu s otcom/650 miliónov eur) a 17-ročný Ivan Jakabovič boli v roku 1989 spolužiakmi na bratislavskom gymnáziu na Grösslingovej ulici.

Reklama

V budúcnosti im pomohli aj skúsenosti spolumajiteľa finančnej skupiny a Patrikovho otca Jozefa. Tesne pred zmenou režimu pôsobil 39-ročný Tkáč st. (6. spolu so synom/650 miliónov eur) v Štátnej banke československej.    

Kariéru mal pred rokom 1989 rozbehnutú aj dnešný hutnícky magnát Tomáš Chrenek (7./600 miliónov eur). Pred revolúciou v roku 1989 pôsobil 26-ročný Chrenek v podniku zahraničného obchodu Kerametal.

Ôsmy najbohatší Slovák v súčasnosti Milan Fiľo (8./580 miliónov eur) mal v čase revolúcie 22 rokov a práve končil štúdium na Vysokej škole technickej v Košiciach. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?