5. augusta 2017

Hádam o žiadnom inom geste sa vo svete nehovorí viac ako o príslovečnom Trumpovskom podaní ruky. Pán prezident USA si počas svojej dlhoročnej biznis kariéry vytrénoval vytrhávanie paže svojho komunikačného partnera na dve doby. Miestami vyráža dych, s akou aroganciou sa tento spôsob podávania ruky spája a koľko námahy tento súboj stojí.

Na súbore fotografií nižšie vidíte stretnutie Trumpa a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona z mája tohto roku, kde nechal amerického prezidenta Macron na svoje podanie ruky čakať. Potom nasledovalo vzájomné poklepkávanie po ramene, v ktorom sa tiež zračil súboj o to, kto má väčšiu silu a vplyv.

Podávanie rúk sa stalo miestom súboja, nie miestom spojenia a vyjadrenia vzájomnej úcty. Na Trumpovej poslednej návšteve v Paríži tento súboj pokračoval a bolo úsmevné sledovať, ako si objímali ruky celých 29 sekúnd. Obaja vedome bojovali pred stovkami kamier ako v ringu. Bolo priam komické, keď sa do tohto tanca dostala aj okolostojaca Macronova manželka. Z jej reči tela sa dalo ľahko prečítať, že je touto situáciou trošku zmätená. Celé video si môžete pozrieť tu.

Podanie rúk sa pre mnohých biznis parterov stáva prvým stretom, či súbojom, kto z koho. Kto je silnejší, dominantnejší, kto povedie rozhovor.

Veľakrát sa však stretávam s tým, že aj ľudia, ktorí chcú spolupracovať, hrajú tieto hry. Odborníci na reč tela ich naučili, že v prvých sekundách ide o všetko, a pokiaľ ich premrhajú a neukážu svoju silu, je všetko stratené. Uvedomte si skutočnosť, že aj ľudia, ktorí majú záujem spolupracovať, hrajú tieto hry. Dáva vám to zmysel?

Je taktiež dôležité uvedomiť si, že podávanie ruky, by malo byť v súlade s vami. Ak chcete spolupracovať, podávajte ruku spôsobom, že chcete spolupracovať. Ak chcete bojovať, nech sa páči, je niekoľko spôsobov, ako si drviť kosti, vytrhávať ramená, predĺžiť silné podanie ruky s agresívnym pohľadom, zvýšeným napätím v paži a strohými priamymi tvarmi tohto gesta.

Chcete manipulovať a vyjadriť všetkým, že ste viac? Áno, rečou tela to najskôr vyjadríte tak, že sa budete pozerať z výšky, nepredvídavo raz podáte ruku, inokedy nie, alebo dokonca ponížite partnera, ak k vám vystrie ruku a vy ju odignorujete. Pre mňa však zostáva otázka, prečo ľudia potrebujú na poli biznisu medzi sebou bojovať takýmito zbraňami? Reč tela je dôležitá, pretože sa častokrát odčívata nevedome, je silnejšia ako slová, v nej priamo ukazujete, kým ste.

Ak človek bojuje vo svojom vnútri, bude bojovať aj navonok. Ak iných používa iba ako prostriedok k dosahovaniu svojich cieľov, prejaví sa to v jeho reči tela. Ak je človek vnútorne silný a dokáže v sebe integrovať polarity, čiže vlastné silné aj slabé stránky, bude pôsobiť charizmaticky a jeho sila bude nenásilne silná.

Uvedomte si, že tým najdôležitejším, nielen pri podávaní ruky, ale celkovo v reči tela, je zámer. Čím zreteľnejší a jasnejší máte zámer, tým ľahšie sa dostáva do vašej reči tela. Tým menej si potrebujete “strážiť” naučené podávanie rúk.

Ukážem vám to na príklade: ak stretnem obchodníka, ktorý silno stlačí ruku, stojí vzpriamene a pozerá sa mi priamo do očí, ale o päť minút ho vidím kolabovane sedieť na stoličke a pri popisovaní situácií a argumentácii sa pozerá zmätočne okolo seba, šúcha si ruky o stehná a v jeho očiach je strach, jeho podanie ruky bolo zbytočne v diskrepancii s jeho vnútrom. Čo je v diskrepancii, tomu neveríme. Čo z toho, že je naučený, ako dominantne má podať ruku.

Ak chcete teda dynamicky a sebavedome podávať ruku, zvedomte si svoj zámer. Kráčajte po ulici dynamicky, seďte v kaviarni sebavedome, preferenčne si zvyknite byť vo veľkom priestore, spievajte, zvučte, rozvibrujte svoj hlas. Hovorte k sebe pekne, vyčistite svoj vnútorný monológ od ponižujúcich, či iných sebadeštrukčných tvrdení.

Ak to budete trénovať podľa hesla Fake it till you make it! (preklad: predstieraj, kým sa ti to nestane vlastné), príde istá chvíľa, v ktorej bez toho, aby ste podávali ruku silene, ju podáte sebavedome, dynamicky a isto. Bude to úplne prirodzené a celý ďalší rozhovor alebo stretnutie sa povedie v tej istej atmosfére.

Ak je vašim zámerom vytvoriť priateľský vzťah a pocit bezpečia, vnímajte priestor a čas svojho partnera, rešpektujte jeho intímnu zónu, do ktorej nevletíte ako uragán. Odrazí sa to aj na tlaku vašej ruky a oblosti kriviek vašej paže. Vaše okolie si to všimne, tú vibráciu bude vnímať a (nevedome) cítiť a tak dosiahnete svoj cieľ s väčšou ľahkosťou.

Autorka je odborníčka na neverbálnu komunikáciu, autorka značky BodyTalks a metodiky vedomá reč tela. Pomáha ľuďom rozvíjať ich sebauvedomenie, ktoré vedie k prirodzenému sebavedomiu a vzťahom s väčším porozumením.

Foto: SITA/AP/Christophe Archambault