7. júla 2021

Pravdepodobne neexistuje nikto, kto by poznal pravdu o Trumpových financiách lepšie ako Allen Weisselberg. To však neznamená, že ju vždy aj hovorí.

Je september 2015, Donald Trump sa prechádza po Trump Tower a ukazuje úchvatné výhľady na siluetu New Yorku. V diaľke stojí 40 Wall Street (dnes známa tiež ako Trump Building), na ktorú sa tento magnát s nehnuteľnosťami zameriava. „Mimochodom,“ hovorí a obracia sa na Allena, „vieš, aká je tam hypotéka? Koľko platím na úrokoch, 2,5 %?“

„Áno,“ poslušne odpovedá jeho poručík, „sú veľmi nízke.“

Tri mesiace po začatí kandidatúry na prezidenta vedie Trump ďalšiu kampaň – aby ho Forbes umiestnil čo najvyššie na zoznam najbohatších Američanov Forbes 400. To vysvetľuje, prečo sa tak túži pochváliť niečím takým malým, ako je jeho nízka úroková sadzba. Aj napriek tomu, že je to v skutočnosti 3,665 %, nie 2,5 %.

Trump si zvykol klamať o svojich financiách už dávno. A táto šaráda sa už roky spolieha na podporu jeho najlepšieho vojaka: Allena Weisselberga, dlhoročného finančného riaditeľa Trumpovej organizácie.

Reklama

Pre tých, ktorí sú oboznámení s úlohou Weisselberga, nie je prekvapujúce, že finančný riaditeľ čelí obvineniu pre údajné finančné trestné činy. (Weisselberg Forbesu neodpovedal na žiadosť o komentár.)

Zvláštny cieľ

Už takmer 50 rokov Weisselberg spolupracuje s Trumpom, stará sa o jeho peniaze a v časoch, keď sa situácia zhorší, opätovne rokuje o platbách. Títo dvaja podnikatelia si nie sú nevyhnutne podobní – Trump je rád stredobodom pozornosti a miluje, keď môže donekonečna rozprávať, zatiaľ čo Weisselberg je známy tým, že sa pohybuje v zákulisí a hovorí stručne. Ich spolupráca však trvá už dlho – a k nej patrí aj vytrvalé úsilie presvedčiť Forbes, že Trump je bohatší, ako v skutočnosti je.

V priebehu rokov sa reportéri dohadovali s Weisselbergom počas nespočetných telefonátov a stretnutí, ba dokonca aj na obede v reštaurácii ocenenej michelinskými hviezdami. Ale v roku 2015, uprostred prezidentského súboja, ktorý nakoniec Trumpa dostal do Bieleho domu, išli Weisselberg a jeho šéf do toho naplno a na takmer dve hodiny pozvali dvoch redaktorov a jedného reportéra do Trumpovej veže, aby sa chvastali aktívami Trumpovej organizácie, pričom venovali len malú pozornosť faktom.

Neochvejná podpora šéfa

Kým Trump klamal voľne a nerozvážne, Weisselberg klamal hlavne preto, aby podporil svojho šéfa. „Tento rok zarobíme najmenej 75 miliónov dolárov,“ uviedol Trump v jednej chvíli v narážke na svoj golfový rezort Doral v Miami. „Áno,“ rýchlo potvrdil Weisselberg, aj keď rezort bol vtedy v situácii, keď sa predpokladalo, že zarobí iba 13,8 milióna dolárov (ako ukázali dokumenty, ktoré Trumpova organizácia neskôr predložila miestnym úradom).

„Vieš, koľko platíme na úrokoch z tejto hypotéky?“ spýtal sa Trump a opäť sa zmienil o golfovom rezorte. „Dve percentá.“

„Nie,“ povedal Weisselberg, „menej.“

„Koľko, 1,75 percent?“ spýtala sa Ivanka Trumpová, ktorú otec pozval, aby sa aj ona zúčastnila na rozhovore. „Áno, 1,75 percent,“ povedal Donald Trump.

„Správne, 1,75 %,“ potvrdil Weisselberg.

Podľa Trumpovej finančnej správy, ktorú podali federálnym úradníkom, však v skutočnosti platil 1,75 plus úrokovú sadzbu, ktorá sa v tom čase pohybovala okolo 0,5 %. Inými slovami, v skutočnosti platil úroky viac ako 2 percentá – nie menej.

Čoraz odvážnejšie

Späť k téme 40 Wall Street, kde sa klamstvá stali odvážnejšími. „Je to 78-poschodová budova,“ uviedol Trump ukazujúc na 63-poschodovú budovu. „Plne prenajatá. Zarobí majland. Tento rok zarobí koľko? 50 miliónov dolárov?“ spýtal sa predtým, ako si hneď na svoju otázku odpovedal. „Áno,“ súhlasil Weisselberg. No podľa dokumentu, ktorý bol neskôr predložený Komisii pre cenné papiere a burzy, mala budova v skutočnosti vyniesť boháčovi iba 11,9 milióna dolárov.

A zavádzanie pokračovalo. Vezmime si napríklad Weisselbergove pokusy zvýšiť hodnotu pripisovanú Trumpovmu klubu Mar-a-Lago. „Došlo k predaju – tu je článok, ktorý bol uverejnený v denníku Palm Beach Daily News,“ uviedol Weisselberg hovoriac o akejsi nehnuteľnosti , ktorá mala mať 8,8 akrov. „Išlo o kombinovaný predaj za 116,1 milióna dolárov. Nejde o náš majetok, ale o iný majetok v Palm Beach – nemajú ani polovicu z toho, čo máme my.“

Weisselberg pokračoval: „My máme asi 19 akrov – tak si to vypočítajte.“  A dodal, že Trump vložil ďalších 14 miliónov dolárov do tanečnej sály, 4 milióny dolárov do kabín na pobreží a 700-tisíc dolárov do tenisových kurtov. „Celková hodnota je 267 miliónov dolárov.“

Problém bol v tom, že Trumpov majetok – uvedený v Národnom registri historických miest – nebolo možné rozdeliť na časti, na ktorých by multimilionári mohli stavať. A to znamenalo, že mal v skutočnosti hodnotu približne o 100 miliónov dolárov menšiu, ako uvádzal Weisselberg.

Spolu s Trumpom sa pokúsili o podobný trik s Trump Tower, keď upozornili, že budova Crown Building na druhej strane ulice sa nedávno predala za 1,8 miliardy dolárov. „Toto je väčšie,“ chválil sa Trump, hoci jeho budova bola v skutočnosti o 25 % menšia. Weisselberg, samozrejme, neprijal náš vlastný nezávislý odhad hodnoty budovy a trval na tom, aby si ju Forbes ocenil na základe obchodu naproti.

Ďalší Trumpov pomocník

Avšak Weisselberg nebol jediný, kto takto pomáhal svojmu šéfovi. Bývalý výkonný riaditeľ Trumpovej organizácie Michael Cohen tiež pracoval na tom, aby jeho čísla v priebehu rokov vylepšil. Vo svojej výpovedi pred kongresom roku v 2019 priznal, že pomáhal falšovať Trumpove financie, a to nielen pre Forbes.

„Tieto finančné správy som používal na dva účely,“ vypovedal Cohen. „Prvý pre diskutovanie s médiami, či už išlo o Forbes alebo iné časopisy, aby som ukázal obrovské čisté imanie pána Trumpa. To bola jedna funkcia. Druhá bola, keď sme neskôr rokovali s poisťovňami a poskytli sme im tieto kópie, aby pochopili, že treba znížiť platby poistného – ktoré niekedy závisí od platobnej schopnosti jednotlivca.“

Cohen tiež vysvetlil, že Trumpova organizácia predložila tieto dokumenty napríklad Deutsche Bank, ktorá je jedným z jej poskytovateľov úverov.

Reklama

V súdnom spore kancelária okresného prokurátora na Manhattane neskôr uviedla, že vyšetrovala obvinenia týkajúce sa poisťovacích a bankových podvodov Trump Organisation. Veľkou otázkou je, či žaloby vyvinú taký tlak na Weisselberga (ktorý mal v Trumpových finančných machináciách vždy dôvernejšiu úlohu ako Cohen), že sa aj on obráti proti bývalému prezidentovi.

Článok vyšiel v americkom vydaní magazínu Forbes. Autorok je redaktor Dan Alexander.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?