12. novembra 2020

Prezident Donald J. Trump je známy svojou záľubou v súkromných tryskáčoch a luxusných helikoptérach. Podľa dostupných informácií vlastní aj Boeing 757. V ňom lietaval počas kampane spred štyroch rokov, ktorá mu zaistila miesto v Bielom dome. Najväčší luxus predstavuje interiér, do ktorého majiteľ investoval nemalé peniaze.

Okrem neho vlastní mnoho ďalších strojov. Medzi nimi napríklad privátny jet Cessna Citation X a až tri helikoptéry typu Sikorsky S76-B. Najnovšie je jedna z nich na predaj. Táto informácia sa objavila na webe Avbuyer.

Luxus v Trumpovom štýle

Ďalšia webstránka ponúka na predaj príbuzný typ helikoptéry Sikorsky 76-C z roku 1997 za 1,6 milióna amerických dolárov a podobnú verziu z roku 2008 za 3,3 milióna amerických dolárov.

Globalair.com zas uvádza, že priemerná predajná cena za helikoptéru typu Sikorsky S76-B sa pohybuje okolo 1,395 milióna dolárov.

Čo za túto cenu dostanete? Helikoptéra, ktorú vyrobili v roku 1989, má nalietaných 6 259 letových hodín v rámci 19 159 cyklov. Do kabíny s obkladom a zvukotesným systémom sa zmestí šesť ľudí.

Reklama
Donald Trump obľubuje helikoptéry a súkromné tryskáče. Foto: SITA/AP

Celý interiér helikoptéry, od podlahy až po príborníky a strop, je pokrytý africkým mahagónom a nachádzajú sa v ňom aj také „vychytávky“, ako sú napríklad šuplíky na ľad a iné občerstvenie. Podobne výnimočný je aj bar a obrazovky, ktoré sa nad ním nachádzajú.

Podlahy helikoptéry pokrývajú koberce na mieru a sedadlá sú čalúnené kožou v mandľovo béžových farbách, pričom každé z nich má zlatý nadstavec na bezpečnostný pás. Teda, predpokladáme, že len pozlátený.

Nachádza sa tam aj stojan na časopisy, ktorý možno kedysi prekypoval výtlačkami Trumpovho magazínu. Pre nadšencov Twitteru je prekvapivé to, že helikoptéra nedisponuje žiadnou WiFi.

Ťažko povedať, za koľko sa táto helikoptéra predá. Jeden z odborníkov na letectvo už skôr povedal, že pandémia stlačila ceny helikoptér nadol.

Titáni biznisu už viac necestujú zo svojich sídiel v Greenwichi alebo Hamptone do kancelárií na Wall Street. A rovnako je to aj na západnom pobreží USA. Magnáti z Hollywoodu už nemusia lietať do štúdií v Malibu a späť.

Podobne klesla hodnota ďalších strojov, ktoré sú v Trumpovom vozovom parku. Napríklad jeho privátny jet Citation X z roku 1997 mal ako nový hodnotu zhruba 23 miliónov dolárov, uvádza Business Jet Traveler. Jeho produkcia sa však v roku 2012 ukončila.

Súčasná cena sa pohybuje od 2,15 do 3,65 milióna dolárov. Globeair hovorí, že priemerná trhová cena tohto tryskáča dosahuje 2,57 milióna dolárov.

Najdrahší v hre

Najhodnotnejším aktívom v Trumpovej flotile je Boeing 757-200, ktorý zosnulý spoluzakladateľ Microsoftu Paul Allen kedysi premenil z obyčajného linkového lietadla na privátny jet.

Greg Raiff, CEO Private Jet Services – charterovej spoločnosti, ktorá sa špecializuje na športové tímy, zábavu, ale aj korporátne lietadlá – hovorí, že kostra a motory jetu majú hodnotu asi len 5 miliónov dolárov, skutočným pokladom Trumpovho Boeingu je jeho interiér. Zreplikovať ho by stálo vyše 25 miliónov dolárov.

Dodáva, že pandémia podporila dopyt po podobných linkových lietadlách konvertovaných na súkromné tryskáče, keďže čoraz viac boháčov používa na prepravu svojich rodín privátne jety.

„Gulfstream 650 alebo Global Express nemajú dostatok miesta na prepravu väčších rodín s ich opatrovateľkami, personálom a kuframi, keď sa presúvajú z jedného domu do druhého na dlhšie obdobie. Počas pandémie je to aj na dva mesiace namiesto obvyklých dvoch týždňov,“ hovorí Raiff.

Hoci je skupina kupcov luxusných jetov iba veľmi malá, dopyt po nich sa stále zväčšuje.

Prispievateľ Doug Gollan píše na Forbes.com o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?