Donald Trump bol pred návratom do funkcie amerického prezidenta len kúsok od toho, aby úplne stratil kontrolu nad svojím impériom. Stačilo na to jedno rozhodnutie odvolacieho súdu. Zatiaľ čo niektorí ho už odpisovali, jeho priaznivci vydržali a poskytli mu svoje hlasy (a kryptomeny), ktoré potreboval, aby si zachránil kožu a zdvojnásobil majetok.
Pred dvanástimi mesiacmi boli Trumpove politické vyhliadky neisté a jeho finančná budúcnosť vyzerala ako nočná mora. Médiá odhadovali, že mal 413 miliónov dolárov v hotovosti a čakal na odsúdenie v štáte New York za podvod vo výške 454 miliónov dolárov.
Kým generálna prokurátorka New Yorku Letitia James už uvažovala o zhabaní jeho majetku, Trump robil to, čo vie najlepšie: bojoval, predával a vyhral. Výsledkom bolo, že 47. americký prezident viac než zdvojnásobil svoj odhadovaný majetok z 2,3 miliardy dolárov vo výročnom rebríčku najbohatších ľudí sveta na 5,1 miliardy dolárov.
Zdržovať, zdržovať, zdržovať
Vráťme sa na začiatok. Trump sa už dávno naučil, že zdržovať môže byť pred súdom rovnako cenné ako vyhrávať. Trumpov právny tím vlani priznal, že si nemôže dovoliť vyplatiť 454 miliónov dolárov v hotovosti, a navrhol, aby odvolací súd upustil od tejto sumy alebo ju znížil.
Súdy takúto milosť nie vždy udeľujú, no v tomto prípade to urobili. Znížili požiadavku na 175 miliónov dolárov a zabránili zhabaniu Trumpovho majetku.
Deň po tom vstúpil so svojou mediálnou spoločnosťou, ktorá je materská spoločnosť sociálnej siete Truth Social, na burzu. Nie je to veľký podnik a vôbec nie ziskový – niekoľko miliónov výnosov, desiatky miliónov strát. To však neprekážalo investorom milujúcim Trumpa, ktorí vyhnali akcie do nerozumných výšok.
Robili vlastne stávky na absurdnosť celého Trumpovho biznisu, ale tým pridávali k Trumpovmu majetku miliardy dolárov. Mánia síce pominula, akcie klesli z maxima o 72 percent, no nikdy úplne nezmizla. Trumpovi tak k 7. marcu, keď sa uzatvárali podklady pre výročný rebríček, akcie firmy vynášali 2,6 miliardy dolárov.
Kde zohnať hotovosť?
Vynášali však nie je presné slovo. Zvýšili hodnotu jeho čistého majetku, ale keďže Trump si svoje akcie držal, nemal z nich žiadnu likviditu. A tak sa pustil do predaja iných vecí – biblií, tenisiek, gitár a ďalšieho „merchu“. Po kúskoch tak riešil problém, až kým ho nevyriešil predajom toho najabsurdnejšieho produktu, aký si možno predstaviť: „trumpifikované“ kryptomeny.
Začal v októbri s projektom World Liberty Financial. Ten sa zameriaval na kryptonováčikov s tokenmi, ktoré sa nedajú ďalej predať, a vágnymi sľubmi „finančnej revolúcie“. Vybudoval si imidž obhajcu kryptomien. A jeho synovia Eric, Don Jr. a Barron, ktorý je ešte stále len študent New York University, vystupujú ako „ambasádori“ Web3, decentralizovanej „kryptosiete“ budúcnosti.
Málokto si to všetko všímal, až kým Trump o niekoľko týždňov neskôr nevyhral prezidentské voľby.
Krypto ošiaľ
Vtedy podnietení prísľubom deregulácie a nákupom v hodnote 75 miliónov dolárov od hviezdy kryptoscény Justina Suna, sa pridali ďalší investori, až nakoniec poslali Trumpovi odhadovaných 390 miliónov dolárov, teda zhruba 245 miliónov dolárov po zdanení.
Niekoľko dní pred inauguráciou novozvolený prezident predstavil digitálny token $TRUMP, ktorý ani neskúšal predstierať, že ide o investíciu. Akurát ponúkal gamblerom ďalšiu hru. Mnohí to aj urobili a vygenerovali odhadovaných 350 miliónov dolárov v obchodných poplatkoch a kryptomenách viazaných na dolár pre subjekty, spojené s Trumpom.
Trumpov presný podiel v kryptobiznise nie je celkom jasný. V projekte má partnera, subjekt údajne spojený s jeho starým priateľom Billom Zankerom, ktorý v roku 2007 napísal knihu Trump: Think Big and Kick Ass. Dá sa však predpokladať, že prezident získal minimálne 110 miliónov dolárov po zdanení.
Reality: už len menšina
Trump, mimochodom, stále nezaplatil pokutu z rozsudku o podvode – a kým beží odvolanie, narastú úroky, čím sa celková suma vyšplhá na približne 500 miliónov dolárov. Trump sa však pravdepodobne príliš neobáva, keďže zrazu nazhromaždil takmer 800 miliónov dolárov odhadovanej likvidity a stal sa nielen magnátom sociálnych sietí, ale aj kryptokráľom.
Ide o jednu z najšokujúcejších biznisových transformácií v rebríčku miliardárov. Hodnota aktív, ktoré Trump nazhromaždil v krátkom čase vďaka kryptu, takmer vyrovnala hodnotu jeho tradičného biznisu – realít, ktoré budoval celý život.
Je na diskusiu, či by sme k hodnote realít mali prirátať aj hodnotu Trumpových golfových klubov, ktoré sú z pohľadu podstaty biznisu medzi realitným developmentom a sociálnym klubom, v ktorom sa za mastný poplatok môžete s prezidentom vyfotiť či dokonca porozprávať.
Aj ak by sme tak urobili, stále by najväčšia hromada peňazí z Trumpovho portfólia zostala v jeho sociálnej sieti, teda spoločnosti Trump Media and Technology Group. Napriek obrovským výkyvom jej hodnoty je to prakticky od svojho založenia v roku 2021 základ majetku tohto – skutočne nečakaného – digitálneho miliardára.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je redaktor Dan Alexander. Aktualizácia Forbes.sk