28. júna 2021

Trnavská automobilka Stellantis Slovakia plánuje preinvestovať približne 180 miliónov eur. Firma sa tak pripravuje na výrobu nových modelov automobilov, ktoré by mali nahradiť súčasne vyrábaný sortiment. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval premiér Eduard Heger (OĽANO).

Prvé nové modely by mali zísť z výrobnej linky koncom budúceho roka. Pôjde o segment malých automobilov, z ktorých veľká časť bude elektrických. Konkrétne modely a značky však nespresnili. Automobilka podľa premiéra požiadala aj o štátnu pomoc, no zatiaľ o nej nebolo rozhodnuté.

Heger pripomenul, že automobilka od roku 2005 preinvestovala na Slovensku 1,2 miliardy eur a vyrobila takmer štyri milióny automobilov. Priamo zamestnáva 4000 ľudí a ďalších 20-tisíc pracuje pre jej subdodávateľov.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) zdôraznil, že investíciu a nový výrobný program vedenie koncernu umiestni do Trnavy, napriek obrovskému konkurenčnému tlaku 24 sesterských závodov po celej Európe. „Ak chcela vyhrať Trnava tento súboj v rámci vlastnej firmy o túto perspektívu, o novú budúcnosť, museli presvedčiť, že Trnava za to stojí, že zamestnanci dokážu produkovať mimoriadne vysokú kvalitu,“ dodal Matovič.

Investíciu oznamovali (zľava) predseda vlády Eduard Heger, minister financií Igor Matovič, riaditeľ Stellantis Slovakia Martin Dzama a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec. Foto: TASR/ Martin Baumann

Viac inovácií

„Industriálna investícia do nového výrobného programu bude znamenať aj významnú mobilizáciu aktivít spojených s inováciami, ďalšou aplikáciou technológií Industry 4.0, znižovaním energetickej náročnosti a ochranou životného prostredia,“ uviedla automobilka. Na manažovanie týchto projektov bol vytvorený špecializovaný tím technologického centra s názvom InoLab.

Reklama

V Trnave sa aktuálne vyrába nový model Peugeot 208, ktorý je Európskym autom roka 2020. Automobilka ponúka aj jeho elektrickú verziu s nulovými emisiami CO2. Od septembra 2016 exkluzívne vyrába aj model Citroën C3.

Text agentúry TASR s prispením redakcie Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?