8. februára 2021

Svetoznámy cestovateľský portál Tripadvisor v roku 2021 premiérovo prináša rebríček najlepších národných parkov Európy. Na ich spoznávanie si ale budeme musieť zrejme počkať, kým sa bude dať cestovať voľnejšie. Najviac ocenených parkov má Veľká Británia a Španielsko. Zo Slovenska je to najbližšie k Plitvickým jazerám v Chorvátsku. Pozrite si celý rebríček:   

1. Yorkshire Dales, Veľká Británia

Foto: Flickr/flöschen, v licencii CC BY 2.0

Na prvej priečke sa (prekvapivo) umiestnil národný park, ktorý sa nachádza 80 kilometrov severovýchodne od Manchestra. „Stačí jedna návšteva Yorkshire Dales a hneď pochopíte, prečo sa v tejto romantickej krajine odohráva dej mnohých románov. Okrem lesov a močiarov si určite nenechajte ujsť ani vodopád Hardraw Force, roklinu Gordale Scar či vrchy Three Peaks“ píše Tripadvisor.

2. Vatnajökull, Island

Foto: Flickr/Anita Ritenour, v licencii CC BY 2.0

Park väčší ako Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj dohromady zaberá rovnomenný ľadovec aj okolitú sopečnú krajinu. „Je to kombinácia modrých ľadových jaskýň, tmavých pláží, vodopádov a dokonca aj krásnych zelených polí. Počas návštevy si určite musíte obzrieť kaňon Ásbyrgi, ktorý má tvar podkovy. Nachádza sa tu aj najvyšší vrch Islandu Hvannadalshnúkur.“

3. Plitvické jazerá, Chorvátsko

Foto: Pexels/Igor Dudkovskiy

Kraju, ktorý Slováci dobre poznajú z filmov o Vinnetouovi, patrí v rebríčku Tripadvisoru tretie miesto. „V zime je to rozprávková krajina zamrznutých vodopádov, v lete zelený raj. Drevené chodníčky vás prevedú touto svetovou pamiatkou UNESCO, ktorá je vzdialená len 2 hodiny autom od Záhrebu. Nájdete tu aj živú prírodu – všetko od vtákov, cez diviaky po medvede.“

4. Peak District, Veľká Británia

Foto: Wikimedia/Evilbish, v licencii CC BY 3.0

Je to jeden z najnavštevovanejších národných parkov na svete – vďaka dobrej dostupnosti z okolitých miest. „Je to skvelé miesto na aktivity v prírode. Ponúka všetko od jazdy na koni, horolezectva, windsurfingu, paraglajdingu až po turistiku. Vyskúšajte si trasu Derwent Valley Heritage Way, kde sa spája príroda s industriálnym dedičstvom tohto miesta.”

Reklama

5. New Forest, Veľká Británia

Foto: Flickr/Troxx, v licencii CC BY 2.5

New Forest je známy ako prívetivá tvár Anglicka. „Táto nížina (áno, žiadne veľké hory) je plná krásnych výhľadov. Navštívte napríklad Bolderwood, chránený les a rezerváciu pre srny. Páči sa vám aj vidiecka architektúra? Potom si to namierte do Beaulieu, kde môžete obdivovať viktoriánsky kamenný palác a následne sa prejsť po stopách stredovekých mníchov.“

6. Sierra de Grazalema, Španielsko

Foto: Flickr/Joe Lin, v licencii CC BY 2.0

Tento národný park nájdete v provincii Cádiz na juhu Španielska. „Vápencové útesy, jaskyne a hlboké rokliny – to je Sierra de Grazalema. Botanici sa môžu tešiť na 1300 druhov flóry, ornitológovia zase ocenia výskyt vzácneho orla jastrabovitého či egyptského supa. Do pozornosti dávame najväčšiu jaskyňu – komplex Hundidero-Gato.”

7. Sierra Nevada, Španielsko

Foto: Flickr/Mark Chinnick, v licencii CC BY 2.0

Ďalším španielskym zástupcom v rebríčku je pohorie v Andalúzii. „Je to sen pre milovníkov hôr. Najobľúbenejšou túrou je Los Cahorros – nájdete tu vápencové útesy a visuté mosty. Môžete si tu ale aj zaplávať, alebo sa schladiť v jaskyniach. Pre tých, čo majú radi aj civilizáciu, sú tu malebné dedinky ale aj maurský komplex palácov Alhambra.”

8. Uludağ, Turecko

Foto: Wikimedia/Eyimuratcan, v licencii CC BY-SA 4.0

Ak hľadáte miesto, kam sa dá zájsť v každom mesiaci v roku, zamierte do tohto tureckého parku. „Nachádza sa tu pohorie Uludağ, ktoré je v zime obľúbeným lyžiarskym strediskom. V teplejších mesiacoch je to obľúbené miesto na túry, napríklad k ľadovým vodopádom Aras. Skúste sa len tak túlať miestnymi lesmi a spoznávať 104 druhov rastlín.”

9. Sierra de Aracena a Picos de Aroche, Španielsko

Foto: Wikimedia/Ricoleta, v licencii CC BY-SA 4.0

V chránenej oblasti Sierra de Aracena a Picos de Aroche žije človek v súlade s prírodou. „Nachádza sa v časti pohoria Sierra Morena a nájdete tu všetko – vysoké a skalnaté vrchy, starobylé dedinky a pokojnú stredomorskú krajinu. Krajinu môžete pokojne spoznávať peši – vďaka výbornému systému turistických chodníkov. Ochutnajte miestne bravčové a huby.”

10. Cilento a Vallo di Diano, Taliansko

Foto: Flickr/Gianfranco Vitolo, v licencii CC BY 2.0

Posledným zástupcom v rebríčku sú dve lokality na juhu Talianska  „Určite nevynechajte návštevu kláštora Certosa di Padula, ktorá je svetovým dedičstvom UNESCO. Celá okolitá krajina vám však pripomenie časy staroveku. Užívať si budete výhľady na more skrášlené slnkom, do temnoty vás zavedú miestne jaskynné systémy ako napríklad Grotte di Castelcivita.”

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?