5. marca 2021

Majú úspešnú kariéru a žijú spokojným životom. Napriek tomu sa traja štyridsiatnici z Chrudimu nadšene pustili do ďalšej profesnej výzvy. Svojimi tričkami CityZen, ktoré sa neprepotia a neušpinia, chcú preniknúť do každého šatníka. A pozvoľna sa im to darí.

René Němeček, Martin Burkoň, Pavel Hrstka. Na prvý pohľad títo chlapíci nepôsobia dojmom niekoho, kto by mal utvárať obsah vášho šatníka. Napriek tomu si ich tričká, ktoré sa viac ako na módne trendy  sústredia na užívateľský komfort a užitočnosť, našli u našich susedov desaťtisíce zákazníkov.

Tričká sú upravené patentovanou technológiou, na ktorej v CityZen dlho pracovali a ktorá tričkám dodáva unikátne vlastnosti, presnejšie efekty, ako podotýkajú autori.

Vonkajšia strana je hydrofóbna, teda odpudzuje vodu a nečistoty. Keď sa majiteľ trička poleje, tekutina na ňom zostane vo forme kvapiek a „odperlí sa“. Ďalej je látka ošetrená tak, že z nej pot nepresiakne naskrz, čím nevznikajú nevzhľadné mokré škvrny. Vnútorná vrstva zároveň dobre saje pot a urýchľuje odparovanie vlhkosti, aby prepotené tričko na tele nechladilo.

„A to všetko na prémiovej bavlne, od ktorej by ste taký efekt neočakávali,“ podotýka René Němeček. „Sústredíme sa na jednofarebné veci, ktorých výhoda je v univerzálnom použití. Snažíme sa byť moderní, vylepšovať strihy aj materiály, aby zároveň boli maximálne príjemné na omak,“ vysvetluje 43-ročný muž, ktorý v odbore pôsobí takmer dve desiatky rokov.

Reklama
Foto: Michael Tomeš

Traja kamaráti sa pred dva a pol rokmi rozhodli naviazať na textilnú výrobu v regióne, napriek tomu, že odborné znalosti o textíliách mal vtedy len jeden z nich – René. Ako ale sám priznáva, bez Martina a Pavla by nápad najskôr nikdy naplno nezrealizoval.

Prvú kolekciu rozdali kamarátom

Myšlienka na vytvorenie trička s podobným efektom sa v hlave Reného Němečka zrodila už v polovici 90. rokov. S prvou technológiou, ktorú ladil asi rok, ale prišiel až na konci prvej dekády 21. storočia.

„Prvú kolekciu som väčšinou rozdal kamarátom, vnímal som to ako hobby,“ spomína diplomovaný študent textilnej fakulty na libereckej Technickej univerzite, ktorý skúsenosti v odbore zbieral a počas štúdia v Taliansku.

V biznise sa Reného záľuba začala pretvárať, keď stretol podnikateľa Martina Burkoňa a spoluzakladateľa e-shopu Lekarna.cz Pavla Hrstku. Vedomí si potenciálu neobyčajných tričiek sa jedného večera dohodli, že by sa do výroby a predaja mali pustiť naplno. Otázkou zostávalo, akým spôsobom.

Ako skúsenému obchodníkovi sa Pavlovi ihneď zjavila vízia o budovaní veľkej textilnej firmy, René s Martinom sa držali viac pri zemi. V štyridsiatich rokoch, s deťmi a hypotékami na krku cítili všetci zodpovednosť. „V tomto veku už vás žiadny neúspech nepoteší. Už ste si na tie kachle veľakrát siahli a nepotrebujete sa spáliť znovu,“ hovorí 45-ročný Martin, ktorý pred vstupom do podnikania pracoval ako štátny úradník.

Nadšenie a viera v užitočnosť produktu ale Chrudimčanov doviedli k tomu, aby v septembri 2018 založili spoločnosť CityZen. Čiastočná opatrnosť im ale zostala – okrem iného aj preto, že projekt financujú tiež vlastným kapitálom. Na štarte do neho vložili zhruba trištvrte miliónu českých korún (takmer 29-tisíc eur).

„Od počiatku vieme, že náš startup nestaviame na zlatý exit. Našou stratégiou nie je riadená strata s cieľom firmu do piatich rokov predať, zmazať všetky dlhy a zarobiť na tom. Naším snom je vybudovať prosperujúcu spoločnosť s produktmi, ktoré raz budú v každej skrini, pretože sme presvedčení, že sú skvelé,“ vysvetľuje 47-ročný Pavel.

Ich biznis nakopla aj výhra v startupovej súťaži T-Mobile Rozjezdy.cz, len trištvrte roka po založení firmy. Vizionárskej trojici dodalo víťazstvo sebavedomie a istotu, že ich podnikanie má skutočný zmysel. Ďalšie potvrdenie prišlo vlani, keď firma napriek pandemickej situácii zakončila rok s obratom 28 miliónov korún (viac ako 1 milión eur), čo znamená medziročný nárast o viac než 500 percent.

Plánujú zaodieť celé rodiny

Sortiment tvorený tričkami a polokošeľami pre mužov a ženy, na ktorých nie je vidieť pot a odolajú špine, sa preto v najbližšej dobe rozšíri o pánske boxerky. V pláne sú aj košele, bavlnené nohavice, športové kolekcie alebo tričká pre deti. Všetko, pochopiteľne, so spomínanými efektami.

Firma vyrába dámske a pánske tričká so špeciálnou úpravou, ktorá zamaskuje „koláče“ pod pazuchami či škvrny od potu na chrbte. Foto: CityZen

Z chrudimskej textilnej značky sa tak pomaly stáva love brand. Napriek tomu, že v centre niekdajšieho kráľovského mesta toto slovo nemajú príliš v obľube, veria, že k nemu nemajú ďaleko.

Možno aj vďaka nadštandardnému servisu, na ktorom si najmä Pavel Hrstka zakladá. V CityZen sa riadi heslom, že na každú prichádzajúcu objednávku musia zavolať, potvrdiť ju a, ideálne, s nakupujúcimi nadviazať pozitívnu komunikáciu.

„Je to zábava rozprávať sa s nimi a smiať sa spoločne,“ tvrdí Pavel, ktorý si dokonca ukladá kontakt na každého zákazníka, aby mu v správnom okamihu mohli v rámci každodenného rituálu poslať esemesku so želaním k sviatku.

„Môže to vyzerať ako úchylka, ale mne to robí radosť. Budeme to s kolegami robiť tak dlho, dokiaľ to budeme stíhať. Preto nás ľudia milujú,“ je presvedčený.

Ďalší faktor, ktorý podľa neho pridáva na obľúbenosti, je vzťah k udržateľnosti. Ak sa polyesterové tričko v prírode rozkladá až 200 rokov, bavlnené tri až päť mesiacov. V CityZen navyše vďaka unikátnemu procesu spotrebujú pri výrobe piatich tričiek len tridsať litrov vody, zatiaľ čo štandardný proces si vyžiada aj trikrát viac.

Fabrika ako darček na 50. narodeniny?

Ako prioritu na tento rok si dali stabilizáciu firmy, pretože obrovský nárast a nafúknutie produktového portfólia vlani museli pokryť štyria ľudia a brigádnici. Venovať sa chcú tiež expanzii a ďalšiemu vývoju.

Do budúcna potom trojica sníva o vybudovaní vlastnej fabriky. Aby sa to ale oplatilo, museli by v CityZen vyrábať – a tiež predávať – oveľa viac tovaru ako teraz. V súčasnosti väčšinu služieb outsourcujú, čo aj s ohľadom na prebiehajúcu pandémiu predstavuje minimalizáciu rizík a znížené náklady. Úloha najväčších výrobcov prináleží textilkám Pleas, Sintex a Intercolor.

Reklama

„Snáď už len tri roky,“ podotýka Pavel Hrstka. „Chalani mi povedali, že mi fabriku dajú ako darček k päťdesiatke,“ smeje sa. „To sme síce povedali, ale v rozmare opitosti,“ kontruje Martin Burkoň a prikládá pod kotol pozitívnej nálady, ktorý behom dvojhodinového sedenia v spoločnosti tohto tria nevyhasína.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbes a jeho autorom je Robert Sattler

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?