20. apríla 2021

Miliardár Elon Musk zaznamenal v pondelok pokles svojho čistého imania po tom, čo klesli akcie jeho spoločnosti na výrobu automobilov. Išlo o reakciu na smrteľnú nehodu elektromobilu Tesla, pri ktorej zahynuli dvaja ľudia.

Akcie spoločnosti Tesla klesli v pondelok popoludní o 3,8%, čím prišiel Musk o 5,6 miliardy dolárov. Podľa odhadov Forbesu mal jeho majetok v čase písania tohto článku hodnotu 174,6 miliardy dolárov.

Generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Tesla je tretím najbohatším človekom sveta. Pred ním je ešte generálny riaditeľ Amazonu Jeff Bezos a francúzsky magnát luxusného tovaru Bernard Arnault.

Dôvodom pondelkového poklesu akcií bola smrteľná nehoda dvoch mužov, ktorých Tesla Model S z roku 2019, v noci na sobotu narazila do stromu severne od Houstonu. Miestne úrady sa domnievajú, že vozidlo bolo v prevádzke bez toho, aby bol ktokoľvek na sedadle vodiča.

Reklama

Jeden muž údajne sedel na sedadle spolujazdca a druhý na zadnom sedadle Tesly. Vozidlo išlo  v zákrute vysokou rýchlosťou, odbočilo z cesty a okolo 23:25 vzbĺklo v plameňoch, uviedla polícia.

Strážnik Mark Herman pre médiá uviedol, že hasičom trvalo asi štyri hodiny, kým uhasili požiar auta, a dodal, že tím dokonca žiadal Teslu o pomoc. Aj keď elektrické vozidlá nie sú nevyhnutne nebezpečnejšie ako vozidlá na plynový pohon, lítiové batérie vysokým napätím, ktoré sa používajú v Tesle, sa môžu znovu vznietiť aj po uhasení počiatočného požiaru.

Riadil autopilot?

Zrážka tiež vyvolala ďalšie otázky týkajúce sa funkcie autopilot v elektromobiloch. Úrady si zatiaľ nie sú isté, či bol počas havárie, pri ktorej zahynuli dvaja muži vo veku 59 a 69 rokov, aktívny autopilot.

Poloautomatický jazdný systém napriek tomu čelí čoraz väčšej kontrole po sérii viacerých nehôd vozidiel Tesla v posledných mesiacoch. Národná správa pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) minulý mesiac uviedla, že začala viac ako dve desiatky vyšetrovaní nehôd vozidiel Tesla.  V pondelok dodala, že bude vyšetrovať aj poslednú nehodu severne od Houstonu.

Tesla, ktorá nemá oddelenie pre vzťahy s médiami, nevydala po nehode žiadne vyhlásenie. Spoločnosť aj jej miliardársky riaditeľ však opakovane hovoria o bezpečnosti vozidiel Tesla aj jej funkcii autopilot.

Musk, ktorý je aktívny na Twitteri s 52 miliónmi sledovateľov, v sobotu popoludní pred nehodou napísal, že pravdepodobnosť účasti na nehode Tesly so zapnutým autopilotom je takmer desaťkrát nižšia, ako že bude účastníkom nehody bežné auto.

Neskôr v pondelok zverejnil Musk na Twitteri správu, v ktorej poprel, že by bola do havárie zapojená funkcia Tesla autopilot. Dátové protokoly získané z nehody „ukazujú, že autopilot nebol zapnutý a že vozidlo nemalo kúpený Full Self-Driving (FSD), uviedol šéf spoločnosti Tesla vo svojom tweete. „Navyše, štandardný autopilot by vyžadoval zapnutie jazdných pruhov, ktoré táto ulica nemala,“ napísal Musk.

Akcie Tesly v pondelok uzavreli s poklesom o 3,4 % a potom po Muskovom tweete vzrástli o 1,5 % v priebehu niekoľkých hodín.

Texaská polícia oznámila, že v utorok vydá príkaz na prehliadku spoločnosti Tesla, aby zabezpečila technické údaje z havarovaného vozidla, uviedol v pondelok vysoký dôstojník pre agentúru Reuters. „Ak to tweetuje, ak už údaje vytiahol, nepovedal nám to,“ povedal Herman. „Budeme netrpezlivo čakať na tieto údaje.“

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbesu a jeho autorom je redaktor Sergei Klebnikov, ktorý píše o témach súvisiacich s bohatstvom a milionármi.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?