28. septembra 2021

Slovenské firmy hlásia na 4. kvartál tohto roka priaznivé náborové plány, chcú prijať nových zamestnancov. Vyplýva to z prieskumu personálnej agentúry ManpowerGroup spomedzi 758 slovenských zamestnávateľov.

Okolo 70 % zamestnávateľov povedalo, že nepredpokladajú žiadne zmeny v počte zamestnancov, 17 % potvrdilo očakávaný nárast počtu pracovných síl a osem percent avizuje zníženie tohto počtu. „Na základe týchto údajov vykazuje čistý index trhu práce na Slovensku na 4. štvrťrok 2021 hodnotu +9 %,“ napísala agentúra. V porovnaní s 3. kvartálom je to pokles o 2 percentuálne body (p. b.), avšak v medziročnom porovnaní ide o nárast o 10 p. b.

Najviac náborov na západe

Najsilnejšie náborové plány majú firmy v spracovateľskom priemysle s indexom +18 %, čo je medziročne viac o 30 p. b. Hodnotu nad +10 % vykazuje aj index pri odvetví ostatné služby, potom odvetvie financií, poistenia, nehnuteľností aj vo veľkoobchode a maloobchode. „Umiernené náborové plány s indexom +1 % hlási stavebníctvo,“ podotkla agentúra.

V regionálnom meradle chce najviac firiem naberať pracovníkov na západnom Slovensku, index tam má hodnotu +13 %. Aj na východe krajiny dosahuje index hodnotu nad +10 %, kým stredné Slovensko, naopak, hlási nepriaznivé náborové plány s indexom -3 %.

Čo sa týka veľkosti podnikov, firmy chcú zvýšiť počet pracovníkov vo všetkých štyroch veľkostných kategóriách, najviac vo veľkých podnikoch, kde index nadobudol hodnotu +25 %.

Reklama

Ako získať kvalifikovanú silu?

Z doplňujúceho prieskumu agentúry tiež vyplýva, že 73 % slovenských firiem má ťažkosti s obsadzovaním voľných pozícií pre nedostatok kandidátov s požadovanou kvalifikáciou. Viac než 60 % firiem s tým bojuje tak, že pracovníkom ponúkne zvyšovanie kvalifikácie a 46 % firiem zase ponúka vyššie finančné ohodnotenie.

Agentúra realizovala prieskum v 43 krajinách sveta. Zamestnávatelia v 41 z nich očakávajú v posledných troch mesiacoch roka nárast počtu pracovných síl. Najsilnejšie náborové plány majú zamestnávatelia v USA (index +48 %), Indii (+44 %), Kanade (+40 %), Holandsku (+40 %), Mexiku (+39 %) a vo Francúzsku (+37 %). Naopak, najslabšie náborové plány majú firmy v Paname (index -2 %), Juhoafrickej republike (-2 %), Singapure (+1 %), Chorvátsku (+2 %) a v Argentíne (+4 %).

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?