24. októbra 2021

Thajsko je príťažlivá exotická krajina s nádhernou prírodou, no žiť v nej nie je pre cudzincov jednoduché. Slováci si potrebujú na pobyt dlhší ako tridsať dní vybaviť víza.

Nákup nehnuteľnosti sa síce riadi prísnymi thajskými zákonmi, ale investíciám do bytov či domov momentálne nahráva fakt, že krajina peniaze cudzincov potrebuje rovnako, ako potrebuje znovu naštartovať turistický ruch. Ten takmer zničila pandémia, ktorá tvrdo dopadla na tamojšiu ekonomiku.

Lákavá ponuka thajskej vlády

Aj preto thajská vláda prišla s nápadom, ako ju oživiť. Ponúka cudzincom a ich rodinám dlhodobé víza na 10 rokov. Podmienkou je, že do nehnuteľností alebo štátnych dlhopisov investujú minimálne 10 miliónov bahtov, čo je zhruba 258-tisíc eur. Vláda tak cieli na bohatšiu klientelu, dôchodcov alebo zahraničných pracovníkov.

„Návrh ešte musí prejsť parlamentom, ale dúfame, že vstúpi do platnosti už v budúcom roku. Značne by to pomohlo novej výstavbe víl,“ hovorí Daniel Rajský, majiteľ realitnej spoločnosti LDR Group, ktorá sa na nehnuteľnosti v Thajsku zameriava.

Podľa návrhu by cudzinci mohli vlastniť aj pôdu. Zatiaľ to však možné nie je. Preto investujú peniaze najmä do apartmánových bytov.

Reklama

Aj u nich si však thajská vláda kladie podmienky. V danom dome môžu vlastniť cudzinci iba 49 percent bytov, zvyšok musí patriť domácim občanom alebo firmám.

Do 60-tisíc eur

Pattaya, Amazon Residence. Foto: LDR Group
Byt 1 + 1, 40 štvorcových metrov, 800 metrov od mora. Cena je 47-tisíc eur. Foto: LDR Group

Veľká časť záujemcov o bývanie v tejto ázijskej krajine by prijala aj možnosť dlhodobého prenájmu na maximálne 30 rokov. Počas tejto doby nemôže majiteľ s prenajímanou nehnuteľnosťou nijako nakladať a po uplynutí tridsiatich rokov si môže nájom o ďalších 360 mesiacov bezplatne predĺžiť.

Podľa Daniela Rajského berú našinci nákup nehnuteľnosti v Thajsku najmä ako investíciu. „Nemáme snáď ani jedného klienta, ktorý by tu celoročne žil. Prídu na mesiac, na dva a po zvyšok roka byt prenajímajú. Turistické vízum je platné 90 dní, do 30 dní nie je treba žiadne,“ upresňuje.

Pre ľudí, ktorí majú radi ruch veľkomesta, bary, kiná, divadlá a chcú spoznať thajskú kultúru, odporúča mesto Pattaya. Byt 1 + 1 s veľkosťou 40 štvorcových metrov tu možno kúpiť už za 40-tisíc eur. More je tu na Thajsko síce len priemerné, no pláže sú dlhé a pekné.

Väčší luxus ponúka Koh Samui a Phuket. „To už je naozaj raj. Phuket je ostrov, pôda je tam obmedzená, čo nehnuteľnosti predražuje. Tešia sa záujmu z celého sveta,“ bilancuje Rajský.

Od 100- do 420-tisíc eur

Ani v Phukete vás však ceny nehnuteľností nezrazia na kolená. A ak áno, tak skôr v dobrom. Napríklad novostavba v Rajeckých Tepliciach s rozlohou 41 štvorcových metrov by vás vyšla na 100-tisíc eur. V Phukete za to dostanete rovnako veľký apartmán s výhľadom na azúrovo modré more.

„Ľudia chcú v Thajsku investovať aj kvôli tomu, koľko stoja nehnuteľnosti u nás. Na nájomnom sa im každoročne vráti osem percent z investície,“ dodáva majiteľ realitnej spoločnosti.

Kupujúci musí počítať s daňou z prevodu nehnuteľnosti, ktorá je v Thajsku stanovená na 6,3 percenta z ceny a delia sa o ňu rovnakým dielom ako kupujúci aj predávajúci. Pri dlhodobom prenájme sa platí daň 1,1 percenta.

Článok vyšiel na Fobres.cz. Autorkou je Jana Pšeničková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?