Spolumajiteľky firiem, z ktorých sme vybrali top desiatku, majú medzi sebou v porovnaní s vlaňajškom nové mená. Môžu za to presuny rodinného majetku. Pozrite si rebríček top ženy v biznise 2022 – kategória podnikateľky.
Mária Blašková
Moravia Steel, Minerfin a iné
Spoluvlastníčka
Tržby (2020): 2,2 mld. eur
Zisk (2020): 76,4 mil. eur
Mária Blašková získala majetok po zosnulom manželovi Ľubomírovi. Spolu s dvoma synmi a dcérou vlastní štvrtinové podiely v českej skupine Moravia Steel a v slovenskej spoločnosti Minerfin. Skupina Moravia Steel má v portfóliu Třinecké železiarne či filmové štúdiá Barrandov, zamestnáva 14-tisíc ľudí a tržbami patrí do dvadsiatky najväčších českých firiem.
Minerfin obchoduje so surovinami, najmä so železnou rudou, a pred vojnou na Ukrajine bol jednou z najziskovejších spoločností na Slovensku. Blašková zastáva pozície v dozorných radách, verejne sa neprezentuje.
Adriána Borutová
Niké, Šport Press
Spoluvlastníčka
Tržby (2020): 569,8 mil. eur
Zisk (2020): 12,1 mil. eur
Spoluvlastníčka najväčšej stávkovej kancelárie na Slovensku získala 19-percentný podiel po smrti manžela Jána – jedného zo spoluzakladateľov firmy. Niké vznikla v roku 1991 a je najstaršou a najväčšou stávkovou spoločnosťou na Slovensku. Po tridsiatich rokoch má viac ako deväťsto pobočiek, zamestnáva zhruba tisíc ľudí a patrí medzi sto najväčších firiem v krajine.
Pozíciu v exekutíve Adriána Borutová po manželovi neprevzala, aktívne na činnosti firmy neparticipuje. Okrem podielu v stávkovej spoločnosti vlastní aj podiel vo vydavateľstve Šport Press, ktoré vydáva Denník Šport.
Eva, Zuzana, Katarína, Martina Ficel a Petra Brhlové
Pow-en, DG-Energy a ďalšie
Spoluvlastníčky
Tržby: 190 mil. eur
Zisk: 7,6 mil. eur
S odhadovaným majetkom 200 miliónov eur patril Jozef Brhel medzi najbohatších ľudí na Slovensku. Trestne stíhaný podnikateľ však od roku 2017 previedol väčšinu aktív na rodinné zverenecké fondy. Beneficientmi majetku predstavujúceho najmä podiely v energetických firmách a developerských projektoch doma aj v zahraničí sú tak dnes aj ženy z rodiny Jozefa Brhela a jeho brata Ivana.
Výhody z podnikania firiem Brhelovho impéria, ako sú Pow-en či DG-Energy, čerpajú cez fondy ZMJ SICAV, MKP SICAV či JB Family Private Fund. Uvedené tržby a zisk vytvorili v roku 2021 alebo 2020 firmy, pri ktorých je niektorá z uvedených žien platne vedená ako konečný užívateľ výhod v registri partnerov verejného sektora.
Helena Cvachová
Libex, Koruna
Vlastníčka, spoluvlastníčka a konateľka
Tržby (2020): 119,7 mil. eur
Zisk (2020): 2,5 mil. eur
Helena Cvachová vybudovala spolu s manželom v Žiline úspešnú veľkoobchodnú spoločnosť Libex zameranú na potravinársky sortiment. Vo firme založenej v roku 1994 vlastní dvojtretinový podiel a súčasne pôsobí ako konateľka. Spoločnosť zamestnáva vyše 180 ľudí a patrí medzi najväčších veľkoobchodných predajcov v rámci severného a stredného Slovenska.
Cvachová je tiež jedinou vlastníčkou a konateľkou siete predajní Koruna. Do portfólia rodiny Cvachovcov patrí aj vínotéka a reštaurácia Slnečný pavilón v Rajeckých Tepliciach s priľahlými apartmánmi a pekáreň Predmier.
Valeria Haščáková
T69, zverenecký fond
Beneficientka
Tržby: 7,3 mld. eur
Zisk: 570 mil. eur
Valeria Haščáková získala pozíciu v rebríčku vďaka manželovi. Jaroslav Haščák, donedávna druhý najbohatší Slovák s odhadovaným majetkom jedna miliarda eur, totiž previedol majetkové práva na svoj podiel v Penta Investments na zverenecký fond T69.
Spoluvlastníkom skupiny, ktorá ovláda firmy, ako sú Dr. Max, Slovalco, Fortuna či Dôvera, je tak fond, no Haščáková patrí medzi osoby, ktoré majú vo fonde rozhodovacie právomoci a spolu s dvoma synmi je jeho beneficientkou. Haščáková je zapísaná v Slovenskej advokátskej komore so špecializáciou na obchodné právo.
Aneta Kondelová
Kondela
Spoluvlastníčka a konateľka
Tržby: 52,2 mil. eur
Zisk: 3 mil. eur
Aneta Kondelová začala podnikať už v osemnástich rokoch. Absolventka hotelovej školy dala pred gastronómiou prednosť vybaveniu domácností a na biznis s nábytkom nahovorila aj manžela, strojníckeho inžiniera. Z nuly spolu postupne vybudovali úspešnú nábytkársku spoločnosť Tempo, dnes známu ako Kondela, ktorú vlastnia na polovicu.
Rodinná firma z Nižnej na Orave patrí medzi popredných predajcov nábytku na Slovensku. Popri prekonávaní nástrah podnikania na Slovensku dokázala Aneta Kondelová vychovať dve dnes už dospelé deti, ktorým rodičia plánujú postupne odovzdať nástupníctvo vo firme.
Mária Kylianová
Timed
Vlastníčka
Tržby: 43,9 mil. eur
Zisk: 2,4 mil. eur
Mária Kylianová je konateľkou a jedinou vlastníčkou bratislavskej spoločnosti Timed. Jedna z najstarších súkromných spoločností na Slovensku funguje od roku 1990 a venuje sa dodávke prístrojovej techniky, laboratórnej diagnostiky, liekov a špeciálnych zdravotníckych pomôcok pre zdravotnícke zariadenia na Slovensku.
Do portfólia jej partnerov patria najmä univerzitné a fakultné nemocnice a pravidelne sa zúčastňuje na súťažiach o verejné zákazky. Medzi aktuálnymi ambíciami firmy je podieľať sa napríklad na komplexnom vybavení operačných sál v univerzitných nemocniciach v Bratislave a Martine. Mária Kylianová vo svojej spoločnosti riadi viac ako pol stovky zamestnancov.
Hilda Némethová
Med-Art, APOT Invest
Spoluvlastníčka a konateľka
Tržby (2020): 374 mil. eur
Zisk (2020): 4,4 mil. eur
Hilda Némethová vlastní polovičný podiel v spoločnosti Med-Art, ktorá sa zaoberá distribúciou liekov, zdravotníckych pomôcok či kozmetiky na slovenský trh. Firmu v roku 1991 založil jej manžel Peter Németh s dlhoročným priateľom Jánom Holecom, ktorý dodnes vlastní druhú polovicu firmy.
Spotrebiteľom sú aktivity firmy známe skôr cez značku Vaša Lekáreň. Med-Art pod touto značkou združuje lekárne nezávislých vlastníkov a zabezpečuje im spoločnú obchodnú a marketingovú stratégiu. Do siete patrí zhruba tristo lekární po celom Slovensku.
Erika Rebrová
Arimex Bratislava
Spoluvlastníčka
Tržby: 127,7 mil. eur
Zisk: 8,2 mil. eur
Vlastní pätinový podiel v spoločnosti Arimex Bratislava, ktorá vlani dosiahla zisk viac ako osem miliónov eur. Rodinná firma, ktorú má spolu s manželom Jozefom, pôsobí na trhu od roku 1992 a zameriava sa na agrokomodity. Pôvodne čisto obchodná spoločnosť sa postupne preorientovala na investovanie do poľnohospodárskej produkcie a vybraným pestovateľom poskytuje kompletné vstupy na založenie úrody.
Firma si za tridsať rokov existencie pod vedením manželov Rebrovcov vybudovala významné miesto na slovenskom, českom aj európskom poľnohospodárskom trhu. Erika Rebrová je jedným z konateľov spoločnosti.
Timea Tóthová
T a M trans spedition
Spoluvlastníčka a konateľka
Tržby (2020): 152,7 mil. eur
Zisk (2020): 2,5 mil. eur
Polovičná vlastníčka a manažérka rodinnej spoločnosti T and M trans spedition. Firmu, ktorá sa venuje obchodovaniu s pohonnými látkami a medzinárodnej kamiónovej preprave, založila spolu s manželom Marianom v roku 1996. Spotrebiteľom, najmä na južnom Slovensku, je spoločnosť známa skôr cez značku TAM Autohof – Férové pumpy, pod ktorou prevádzkuje sieť čerpacích staníc.
Okrem toho sa firma zaoberá aj servisom pneumatík a údržbou nákladných vozidiel v logistickom parku v obci Šarovce pri Leviciach. Timea Tóthová má vo firme pod palcom oblasť riadenia dopravy, špedície a administratívu.
Metodológia
Pri hodnotení sme brali do úvahy aktuálne dostupné finančné výsledky spoločností za rok 2021, prípadne rok 2020, ako aj výšku podielu, ktorý v nich podnikateľky kontrolujú. V prípade viacerých firiem, v ktorých má podnikateľka podiel, uvádzame kumulovanú výšku dostupných údajov o tržbách a zisku. V rebríčku sú ženy majiteľky alebo spolumajiteľky, ktoré pôsobia vo firmách podnikajúcich na Slovensku, zoradené podľa abecedy.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]