4. novembra 2021

Vďaka veľkému dopytu po osvedčených hitmakeroch sa celkové zárobky 13 najlepšie zarábajúcich zosnulých celebrít strojnásobili na takmer jednu miliardu dolárov. Na vrchol sa dostal Roald Dahl. Autor obľúbeného príbehu Charlie a továreň na čokoládu mal aj počas života mnoho úspechov – napísal 43 kníh, ktoré boli adaptované do 16 filmov. Ale až dávno po jeho smrti sa jeho majetok vyšplhal do závratných výšin.

V septembri, 31 rokov po tom, ako 74-ročný Dahl umrel na rakovinu, zaplatil Netflix údajne 684 miliónov dolárov spoločnosti Roald Dahl Story Company. Tento streamovací obor plánuje spraviť záplavu príbehov od britského spisovateľa. Má v pláne vytvoriť aj videohry inšpirované Dahlovými príbehmi či divadelné predstavenia, spotrebné produkty a ďalšie.

Tento predaj vyšvihol Dahla na vrchol rebríčka Forbesu najlepšie zarábajúcich mŕtvych celebrít za rok 2021 so sumou 513 miliónov dolárov.

Michael Jackson bol lídrom nášho rebríčka 8 rokov po sebe, od roku 2013 do roku 2020. Tento rok je však na treťom mieste so 75 miliónmi dolárov.

Celkovo osobnosti z tohtoročného rebríčka zarobili v uplynulom roku 960 miliónov dolárov, čo je viac než trojnásobok minuloročnej sumy. Medzi nováčikov patria v tomto ročníku okrem Dahla aj Luther Vandross, Bing Crosby a Gerry Goffin. Z rebríčka vypadli Kobe Bryant,  Freddie Mercury aj Marilyn Monroe.

Reklama

13. John Lennon

Foto: SITA

Zárobky: 12 miliónov USD
Smrť: 8. decembra 1980 (40)
Príčina: vražda

Slávna skladba „Imagine“ od Lennona a Yoko Ono oslavovala v septembri 2021 50. výročie. V Londýne, New Yorku a ďalších mestách si ju pripomenuli tým, že premietli na budovy slávnu vetu z textu piesne „imagine all the people living life in peace“ (predstavte si, že by všetci ľudia žili v mieri). Hoci ho sčasti kúpil Michael Jackson, jeho podiel na piesňach Beatles – najcennejšom katalógu na svete – stále vynáša.

12. Juice WRLD

Foto: TASR

Zárobky: 15 miliónov USD
Smrť: 8. decembra 2019 (21)
Príčina: predávkovanie

Jarad Higgins, ktorý je s 13 miliónmi sledovateľov na Twitteri a Instagrame lepšie známy pod menom „Juice WRLD“, je vďaka 5,6 miliardami streamov v USA najhranejším hudobníkom rebríčka. Streamy tvoria aj väčšinu jeho tohtoročných zárobkov. V máji vydal jeho tím výročnú edíciu spevákovho druhého albumu Goodbye & Good Riddance s dvomi dodatočnými skladbami. Na AFI Feste bude mať na budúci mesiac premiéru dokument o jeho živote.

11. Bob Marley

Foto: Flickr/monosnaps v licencii CC BY-NC-SA 2.0

Zárobky: 16 miliónov USD
Smrť: 11. mája 1981 (36)
Príčina: rakovina

Značka tejto reggae hviezdy, ktorá zahŕňa reproduktory, gramofóny, slúchadlá, oblečenie a zapaľovače, sa vďaka exkluzívnej viacročnej licenčnej zmluve so Silo Wellness Inc. v júni rozrástla do oblasti psychedelík. Jej cieľom je vybudovať produktovú radu s hubami pod názvom Marley One. Marleyho fanúšikovia sa taktiež neustále vracajú k jeho hitom ako „Is This Love“ alebo „Jamming“ a jeho skladby majú len v USA konzistentne miliardové streamy za rok.

10. Luther Vandross

Foto: Wikimedia/ModernAbolitionist v licencii CC BY-SA 4.0

Zárobky: 21 miliónov USD
Smrť: 1. júla 2005 (54)
Príčina: mŕtvica

Legenda R&B Vandross sa dostal do rebríčka vďaka dohode s Primary Wave, ktorá sa uzatvorila tento týždeň. Jeho majetok sa zvýšil o približne 20 miliónov dolárov po predaji podielu na príjmoch z vydavateľstva a nahrávok, medzi ktoré patria piesne ako „Never Too Much“. Tento prelomový hit z roku 1981, ktorý bol hlavným singlom z rovnomenného albumu, vyletel na vysoké priečky v hitparádach a získal dve nominácie Grammy. Vandross počas svojej 30-ročnej kariéry predal po celom svete 40 miliónov nahrávok.

9. Gerry Goffin

Zárobky: 23 miliónov USD
Smrť: 19. júna 2014 (75)
Príčina: prirodzená smrť

Tento textár napísal počas spolu so svojou manželkou – speváčkou a skladateľkou Carole King – viac než 50 hitov, ktoré sa umiestnili v Top 40. Nahrali ich interpreti ako The Shirelles, The Drifters, Bobby Vee a Steve Lawrence. Časom sa stal ešte lepším. V 80. a 90. rokoch produkoval skladbu „Savin’ All My Love for You“, ktorá urobila hviezdu z Whitney Houston a vydal svoj druhý album Back Room Blood, na ktorom spolupracoval s Bobom Dylanom a Barrym Goldbergom. Spoločnosť Primary Wave kúpila podiel jeho katalógu za približne 20 miliónov dolárov.

8. Arnold Palmer

Zárobky: 27 miliónov USD
Smrť: 25. septembra 2016 (87)
Príčina: srdcová choroba

Golfové turnaje sú po pandémiou skrátenej sezóne späť a Arnie’s Army tiež. Dohoda, ktorú Palmer podpísal s Arizona Beverages, mu priniesla milióny a podľa Molson Coors zaznamenala tento rok nárast tržieb o 15 percent.

7. Elvis Presley

Foto: freeclassicimages.com

Zárobky: 30 miliónov USD
Smrť: 16. augusta 1977 (42)
Príčina: srdcový infarkt

Návštevnosť Gracelandu – domu, ktorý kedysi vlastnil Elvis – sa opäť začína približovať číslam spred pandémie a impérium kráľa rock and rollu sa zotavuje. Získava tiež nové partnerstvá, vrátane kanálu The Elvis Presley Channel spoločnosti Cinedigm, ktorý bude debutovať v deň jeho narodenín (8. januára). Sľubuje archívny obsah, koncerty a ďalšie. Na jeseň bude mať na Netflixe premiéru animovaný seriál pre dospelých s názvom Agent King. V ňom bude Elvis skúmať alternatívnu históriu, v ktorej predstieral svoju smrť, aby mohol bojovať so zločinom v rámci tajného vládneho špionážneho programu.

6. Bing Crosby

Foto: Wikimedia/El Daniel Santiago v licencii CC BY-SA 4.0

Zárobky: 33 miliónov USD
Smrť: 14. októbra 1977 (75)
Príčina: rakovina

Hviezda filmu Holiday Inn, preslávený svojím barytónom, je nováčikom v tomto rebríčku. Vďačí za to predaju podielu majetku na tantiémach za jeho majstrovské nahrávky, vrátane viac než 1 600 skladieb, mena, podobizne a ďalších – v hodnote približne 30 miliónov dolárov. Američania streamovali jeho pieseň White Christmas 87 miliónovkrát počas roka 2020.

5. Dr. Seuss

Foto: SITA

Zárobky: 35 miliónov USD
Smrť: 24. septembra 1991 (87)
Príčina: rakovina

Reklama

Theodor Seuss Geisel (známejší pod menom Dr. Seuss) predal za minulý rok v USA takmer 7 miliónov tlačených kníh – napriek polemike o rasistických vyobrazeniach v niektorých z jeho raných diel – čo je nárast zo 6 miliónov v roku 2020. Naďalej tiež profituje z dvorenia Hollywoodu, ktoré viedla jeho manželka až do svojej smrti v roku 2018. Prezidentka spoločnosti Dr. Seuss Enterprises Susan Brandt uzatvorila zmluvu s Netflixom na vytvorenie veľkorozpočtového animovaného seriálu Green Eggs and Ham (Zelené vajíčka a šunka). Druhá séria má premiéru 5. novembra.

4. Charles Schulz

Foto: SITA

Zárobky: 40 miliónov USD
Smrť: 12. februára 2000 (77)
Príčina: rakovina

Už je takmer čas na to, aby sa v televízii odvysielal film o Charliem Brownovi a tekvici, no komiks Peanuts nespomaľuje. V tomto fiškálnom roku priniesol o 47 miliónov dolárov viac tržieb v porovnaní s rokom 2020, celkovo v hodnote 157 miliónov dolárov. Časť z nich pochádza z dohody s Apple TV+, kde sa má v piatok 12. novembra začať vysielať druhá séria seriálu Snoopy in Space!

3. Michael Jackson

Foto: SITA

Zárobky: 75 miliónov USD
Smrť: 25. júna 2009 (50)
Príčina: predávkovanie/vražda

Hudobný katalóg Mijac Music kráľa popu, ktorý obsahuje okrem iného hity Raya Charlesa, Elvisa a Arethy Franklin, pomohol Jacksonovi, aby sa tento rok vyšvihol vďaka novým investíciám v hodnote 30 miliónov dolárov. Jeho vlastné hity ako „Billy Jean“, „Beat It“ či „Rock With You“ zozbierali 1,3 miliardy streamovaní.

2. Prince

Foto: Scott Penner

Zárobky: 120 miliónov USD
Smrť: 21. apríla 2016 (57)
Príčina: predávkovanie

Druhé miesto sa tento rok ušlo Princovi vďaka dohode, ktorú uzavreli jeho súrodenci s hudobným vydavateľstvom Primary Wave. Predali odhadom 43 % jeho majetku, vrátane hitov ako „When Doves Cry“ či „Little Red Corvette“.

Tento popový velikán zvykol vo svojej piesni „Cream“ spieval: „Prečo by si mal čakať dlhšie?/Využi príležitosť/To ťa len posilní.“ Traja z jeho dedičov dali na jeho radu a predali svoje podiely v sume odhadovanej spolu na 108 miliónov dolárov, čím sa Prince vyšvihol z minuloročnej desiatej priečky na druhú.

1. Roald Dahl

Foto: Flickr/Sally v licencii CC BY-NC 2.0

Zárobky: 513 miliónov USD
Smrť: 23. novembra 1990 (74)
Príčina: rakovina

„Musím mať dieťa,“ hovorí Willy Wonka predtým, ako podaruje svoj čarovný svet sladkostí 11-ročnému Charliemu Bucketovi v jednej z najpredávanejších Dahlových kníh pod názvom Charlie a továreň na čokoládu. „Dospelí ma nebudú počúvať.“

Dahlovi dediči predali v septembri svoj podiel v spoločnosti Roald Dahl Story company Netflixu. Svet, ktorý vytvoril, bude na Netflixe už budúci rok: v decembri 2022 by mal vyjsť remake Matildy a v roku 2023 Warner Bros vydá prequel k Charlie a továreň na čokoládu, v ktorom si zahrá Willyho Wonku Timothée Chalamet.

Metodológia

Tohtoročný rebríček najlepšie zarábajúcich osobností po smrti zahŕňa príjmy pred zdanením z predajov, streamov, licenčných zmlúv a iných zdrojov medzi 30. októbrom 2020 a 30. októbrom 2021, ako aj akvizície nehnuteľností uskutočnené alebo oznámené v tomto období. Naše čísla zostavujeme s pomocou údajov z MRC Data, IMDbPro, NPD BookScan a rozhovorov s odborníkmi v odvetví. Odmeny pre agentov, manažérov a právnikov sa neodpočítavajú.

Rebríček vyšiel na Forbes.com. Autorkou je redaktorka .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?